Ostatnio w modzie są weekendowe wyjazdy za granicę. Niektórzy decydują się na nie choćby kilkanaście razy w ciągu roku i ma w tym nic złego, jednak nie musisz co tydzień latać latać samolotem, aby móc podziwiać zapierające dech w piersiach widoki.
Nasz kraj również skrywa wiele ciekawych miejsc z niesamowitą historią. Nie wszyscy wiedzą, iż w Polsce są wulkany, które warto zobaczyć. Wygasły wiele milionów lat temu, ale do dziś robią wrażenie swoim majestatycznym pięknem. Odwiedź je w wolny dzień, a nie pożałujesz.
Polskie wulkany robią wrażenie. "Śląska Fudżijama" jest jednym z nich
Ostrzyca na Pogórzu Kaczawskim wygasła ok. 0,5 mln lat temu. Ma 501 metrów n.p.m. i jest pozostałością komina trzeciorzędowego wulkanu (neku), jednak jej kształt, a konkretniej szczyt wciąż kojarzy się niektórym z charakterystyczną, ognistą japońską "górą", która wydobywają z siebie strumienie, popioły i gazu.
Góruje na tle płaskiego krajobrazu, który ją otacza. Nic więc dziwnego, iż bywa żartobliwie nazywana "śląską Fudżijamą". Ostrzyca stanowi interesujący cel jednodniowych wycieczek, który zachwyci miłośników niezbyt wymagających fizycznie spacerów i aktywności fizycznych.
Ma zalesione zbocze, a na wierzchołek można dostać się specjalną ścieżką po naturalnych bazaltowych schodach. W przeciwieństwie do wielu miejsc będąca wygasłym wulkanem Ostrzyca, nie jest oblegana przez turystów, co pozwala miło spędzić czas w otoczeniu przyrody. Ze szczytu rozciąga się piękny widok na okolicę.
Może cię zainteresować: To uzdrowisko ma ponad 250 lat. Według kuracjuszy jest jednym z najpiękniejszych w Polsce
Nie tylko Ostrzyca. Inne wulkany w Polsce również warto odwiedzić
Ciekawe miejsca w Polsce o podobnym pochodzeniu, które warto odwiedzić to jednak nie tylko Ostrzyca. Dawne struktury wulkaniczne zasługujące na uwagę to także na pewno usytuowana w okolicy Wilcza Góra koło Złotoryi ze szczytem Wilkołakiem, który ma 367 metrów.
Inne polskie wulkany to m.in.:
- Czartowska Skała
- Grochowiec Wielki
- Grodziec
- Góra świętej Anny
- Małe Organy Myśliborskie
- Rataj
- Radogost
- Organy Wielisławskie
- Stożek Wielki w Górach Kamiennych
Większość polskich wulkanów jest pozostałością dawnych erupcji sprzed setek milionów lat, głównie z okresu permu i karbonu. Wycieczka tam może być więc idealną okazją, aby zbliżyć się do historii.
Zobacz też:
W tym lubianym przez Polaków kraju nie potrzebujesz samochodu. Wszędzie dojedziesz komunikacją miejską
Mówią, iż to najpiękniejsze schronisko. Leży zaledwie 3 godziny od Krakowa i zaprasza na zimowy weekend
Ten staw w Tatrach jest znacznie ładniejszy niż Morskie Oko. Turyści go nie znają