Skwarki robią się gumowate i niesmaczne? Prawdopodobnie popełniasz popularny błąd

pysznosci.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Pierogi i skwarki - czy może być coś lepszego? - Pyszności; foto: Canva


Skrupulatnie przyrządzane ciasto na pierogi wyszło ci idealnie. Farsz? Aromatyczny i perfekcyjnie doprawiony. I kiedy już wydaje ci się, iż całe danie będzie doskonałą kompozycją, okazuje się, iż skwarki, którymi posypałeś pierogi, są ciągnące i gumowate. To się zdarza, ale musisz wiedzieć, jak temu zapobiegać. Prawdopodobnie wykonałeś pewną niepotrzebną czynność.

Skwarki to prosty dodatek, który można zastosować do całej masy różnych potraw. Pierogi to jedynie początek tej listy. Podsmażony boczek czy słonina świetnie uzupełniają też różnego rodzaju makarony, a także kopytka i kluski śląskie. Skwarki doskonale odnajdują się również na purée ziemniaczanym i jako składnik sałatek, a niektórzy okraszają nimi choćby kanapki. Istnieje tylko jedno „ale”. Spyrka musi być chrupiąca. Koniec, kropka.

Pierogi i skwarki – czy może być coś lepszego? – Pyszności; foto: Canva

Jak smażyć skwarki?

Chociaż przyrządzenie skwarków może się wydawać najprostszą czynnością na świecie, to i tak obowiązuje ją kilka bezwzględnych zasad. Niezastosowanie się do nich może skutkować tym, o czym już wspomnieliśmy: twoje pierogi, ziemniaki czy sałatka pokryte będą — zamiast chrupiących i aromatycznych kawałków podsmażonej słoniny — gumiastą kostką ciężką do pogryzienia.

Przede wszystkim skwarki powinny być smażone na średnim ogniu. Za niska moc palnika może sprawić, iż wytopiony tłuszcz nie będzie utrzymywany w odpowiedniej temperaturze. Zbyt wysoka sprawi natomiast, iż kawałki boczku lub słoniny po prostu się spalą. Chrupkość — owszem, ale jednak bez przesady, prawda?

Stosując się do tych zasad, a skwarki wyjdą idealnie chrupiące – Pyszności; foto: Canva

Kolejną sprawą jest kwestia dodawania na patelnie oleju. To warto zapamiętać: skwarki nie potrzebują go ani kropli. Zarówno słonina, jak i boczek zawierają w sobie wystarczającą ilość gwałtownie wytapiającego się tłuszczu i żadne „wsparcie” nie jest im potrzebne, a może się tylko przyczynić do pogorszenia konsystencji mięsa.

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o najpopularniejszym błędzie podczas smażenia skwarków. Otóż kiedy już umieścisz je na suchej patelni, to niech cię ręka nie kusi, żeby zacząć je mieszać. Wiemy, iż powstrzymanie tego naturalnego odruchu jest trudne — ale uwierz nam, trzeba się przemóc. jeżeli zaczniesz mieszać skwarki, to woda, która się w nich znajduje, wypłynie na patelnię. To może przyczynić się tylko do jednego: słonina i boczek będą gumiaste jak podeszwa. Zamiast mieszania polecamy subtelne potrząśnięcie patelnią. Pamiętaj jednak, żeby zrobić to dopiero w momencie, w którym tłuszcz będzie już w dużym stopniu wytopiony!

Idź do oryginalnego materiału