Skuteczna pułapka na muszki owocówki: jak się ich pozbyć?

ania-gotuje.pl 1 rok temu

Szukasz skutecznych sposobów na muszki owocówki? Poznaj 8 pułapek, dzięki którym pozbędziesz się natrętnych owadów. 1 metoda jest super skuteczna. Sprawdź skąd się biorą muszki owocówki oraz jak zapobiegać ich pojawianiu.

Ostatnio chwaliłam się, iż otrzymałam od znajomej ogrodowe winogrona. Nie bardzo wiedziałam co z nimi zrobić, ponieważ były kwaśne i cierpkie. Nikomu nie chciało się ich jeść. Na drugi dzień zrobiłam z nich nalewkę z winogron, której kolor i smak przerósł moje oczekiwania. Niestety od czasu pojawienia się winogron w mojej kuchni, pojawiły sie muszki owocówki. Pojawiają się każdego roku i najczęściej bagatelizuję to z racji, iż jest ich nie wiele. Jednak tym razem to była prawdziwa inwazja. O skali problemu niech świadczy poniższe zdjęcie.

Muszki owocówki obsiadły wszystkie ranty mebli kuchennych oraz ręcznik papierowy.

Skąd się biorą muszki owocówki?

Muszki owocówki to malutkie owady wielkości około 2 – 3 mm. Dzięki receptorom są w stanie wyczuć produkty fermentacji alkoholowej na kilkanaście metrów. Żywią się drożdżami, które powstają na powierzchni psujących się owoców.
Dorosła samica muszki owocowej składa jednorazowo około 60 jaj. Po 12 godzinach wykluwają się larwy, które w zależności od temperatury już po 3 dniach przekształcają się w dorosłe osobniki. Czasami mamy wrażenie, iż muszki pojawiają się znikąd. Tymczasem dorosłe owady zwykle wślizgują się do domu przez uchylone okno, a larwy tych owadów przynosimy nieświadomie na zakupionych owocach. Przy takim intensywnym cyklu rozmnażania, muszki mnożą się w oczach i ważne jest, aby w miarę gwałtownie zapanować nad ich rozrastającą się populacją.

Profilaktyka, czyli jak zapobiegać pojawieniu się muszek owocówek

Muszki owocówki prędzej czy później pojawią się w każdym domu na przełomie lata i jesieni. W myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”, tak i w przypadku tych małych owadów ważna jest profilaktyka. Staramy się stworzyć środowisko mniej korzystne dla rozwoju muszek:

  • po przyniesieniu owoców do domu myjemy je i chowamy w miejsca trudno dostępne dla muszek (lodówka lub pojemniki na owoce z przykrywką),
  • często opróżniamy pojemniki na śmieci zwłaszcza odpady bio
  • nie zostawiamy otwartych butelek z sokiem, octem czy winem
  • szybko pozbywamy się owoców nadgniłych
  • w pobliżu śmietników warto trzymać liście mięty lub zapach miętowy, gdyż meszki nie lubią tego zapachu
  • warto zainwestować w moskitiery okienne

Skuteczna pułapka na muszki owocówki. Jak się pozbyć intruzów?

W tym roku po rozmowach z rodziną i znajomymi, dochodzę do przekonania, iż muszki są prawdziwą plagą. Każdy na nie narzeka. Przeszukałam poradniki w internecie i postanowiłam je sprawdzić. Większość porad i pułapek na muszki owocówki była nieskuteczna. Jednak 1 metoda jest super skuteczna. Poniżej opiszę wszystkie wypróbowane, domowe metody na pozbycie się muszek owocówek oraz podam ich skuteczność w skali od 1 do 10.

Gdy tylko zobaczysz w kuchni muszki owocówki, to należy jak najszybciej je zwalczyć, zanim ich populacja poważnie się rozrośnie. Poznaj 8 metod na pozbycie się muszek owocówek, z których jedną polecam szczególnie.

Metoda 1 – odkurzacz (skuteczność 7/10)

W przypadku, gdy w domu jest kilka muszek i pojawiły się tylko w jednym miejscu np. przy misce z owocami, można ściągnąć je odkurzaczem. Muszki są dość wolne i bez problemu uda nam się je wyłapać. Skuteczność tej metody oceniam na 7/10, gdyż nie wszystkie owady będziemy w stanie złapać. Natomiast gdy inwazja przybrała na sile, świetnym sposobem na wyzbycie się tych upierdliwych owadów, są domowe pułapki – bardzo szybkie i proste do przygotowania.

Metoda 2 – słoik i kawałek folii (skuteczność 4/10)

Muszki owocówki uwięzione w słoiku przykrytym woreczkiem z dziurkami.

Bardzo popularną pułapkę możemy wykonać przy użyciu słoika i kawałka folii. Do słoika wkładamy przynęta, a więc coś co muszki owocówki uwielbiają czyli kawałki owoców, skórki od jabłek lub ocet jabłkowy. Słoik przykrywamy kawałkiem folii i zabezpieczamy gumką recepturka. Następnie w folii robimy kilka niewielkich otworów np. dzięki wykałaczki. Muszka zwabiona przysmakiem, wchodzi do wnętrza, ale nie umie już się wydostać z pułapki. W teorii metoda wygląda świetnie, ale w praktyce muszki latają wokoło pułapki i szukają wejścia. Część muszek znajduje wyjście. Pułapka słaba. Nadaje się do łapania muszek jako pokarm np rybek w akwarium.

Metoda 3 – domowy lep na muszki owocówki (skuteczność 0/10)

Na pułapkę z octu i miodu siadają, ale nie przyklejają się muszki owocówki.

W teorii to szybki i prosty sposób na unieszkodliwianie tych małych potworów. Pasek grubego papieru wycięty z kartonu namaczamy w occie jabłkowym i smarujemy miodem. jeżeli przewleczemy sznurek, możemy go również powiesić. Ja oparłam na butelce z wodą. Muszki powinny usiąść na kuszącej ale lepkiej mazi i nie być już w stanie odlecieć. W praktyce muszki chętnie obsiadły pułapkę, ale bez problemu odlatywały. W efekcie zamiast łapać muszki pomagałam im w rozmnażaniu. Tej metodzie daję 0 punktów na 10. trafniejsza byłaby jednak ocena minus 10.

Metoda 4 – miseczka z octem i płynem do naczyń (skuteczność 10/10)

Najskuteczniejsza pułapka. Ilość muszek owocówek mówi sama za siebie.

Do miseczki na dno wlewamy warstwę octu jabłkowego o wysokośćoi 1 cm. Na to wlewamy też około 1 cm płynu do naczyń. Obu warstw nie mieszamy ze sobą. Ocet jabłkowy zwabi muszki, a płyn do naczyń posłuży za pułapkę. Gęsty płyn unieruchamia muszki. Niektóre źródła podają, iż płyn do naczyń zmniejsza napięcie powierzchniowe octu i muszki się topią. Nie jestem fizykiem, by to potwierdzić, ale metoda jest najlepsza ze wszystkich. Muszki owocówki w dużych ilościach w łatwy sposób obsiadają powierzchnię miseczki i już się niej nie wydostają. Na pierwszy rzut oka ich nie widać, gdyż toną na samo dno. Gdy to zobaczyłam, przestałam szukać i próbować innych metod.

Zamiast płynu do naczyń niektórzy polecają też mydliny, a zamiast octu jabłkowego: wino lub piwo. Nie sprawdzałam, ale podaję jako alternatywę. jeżeli masz w domu ocet jabłkowy i płyn do naczyń, to będzie najlepsze połączenie na skuteczną pułapkę.

Pozostałe 4 metody na pozbycie się muszek owocówek:

  • Teoretycznie muszki nie lubią zapachu mięty, listków laurowych lub bazylii. W mojej kuchni obok ręcznika papierowego leżała pokaźną ilość suszonej mięty i nie przeszkadzała w niczym siedzącym obok muszkom.
  • Niektórzy pozbywają się muszek dzięki strumienia gorącego powietrza z suszarki do włosów.
  • W sklepach można kupić gotowe pułapki (koszt około kilkanaście złotych).
  • Wieczorem do miski z wodą wstaw i zapal świeczkę, a następnie zgaś wszystkie źródła światła. Światło świecy przyciągnie muszki, a płomień je spali. Skuteczność metody możesz zwiększyć w połączeniu z metodą nr 4, czyli wlaniem do miski octu jabłkowego oraz płynu do naczyń.

Masz duże ilości owoców i nie wiesz co z nimi zrobić?

Polecam domowy ocet jabłkowy.

Podsumowanie

Czy muszki owocówki są w jakiś sposób niebezpieczne dla człowieka? Oczywiście, iż tak. Przede wszystkim bardzo gwałtownie niszczą zapasy owoców oraz warzyw. Poza tym siadają na różnych rzeczach w tym odpadach i śmieciach, a później na żywności. Mogą przenosić niebezpieczne drobnoustroje chorobotwórcze. Dlatego tak ważna jest higiena, mycie rąk i owoców przed spożyciem oraz skuteczna walka z tymi małymi, ale jakże uciążliwymi owadami.

Wypróbowałam 4 metody, z których skuteczne okazało się wciąganie muszek przez odkurzacz oraz zastosowanie pułapki z octu i płynu do naczyń. Na opisane, pozostałe 2 metody szkoda czasu i nerwów. jeżeli masz czas i ochotę, wypróbuj pozostałe 4 metody i podziel się opinią w komentarzu.

Warto także mieć na uwadze środki chemiczne. Muszki bytują tam, gdzie jest żywność, którą spożywamy. Należy robić to z głową i ostrożnie. Wiadomo przecież, iż nie
spryskamy owoców środkami chemicznymi. Ale jeżeli chodzi już o pojemniki na śmieci kompostowe? Czemu nie. Warto spryskać ścianki wiaderka na kompostownik, aby usunąć przetrwalniki muszek. Na wojnie i w miłości wszystkie chwyty dozwolone :-).

Idź do oryginalnego materiału