Skorki pchają się do domu na wiosnę. Czy są groźne? Jak się ich pozbyć?

g.pl 2 dni temu
Zdjęcie: iStock


Szczypawki w domu budzą bardzo duże obawy, zwłaszcza wśród osób, które boją się owadów. Szczypawki mają bardzo charakterystyczny wygląd, który - nie ma co ukrywać - może skutecznie odstraszać i wzbudzać wątpliwości, czy owad jest bezpieczny dla człowieka. Jak jest w rzeczywistości? Sprawdźmy.
Szczypawki w domu najczęściej pojawiają się w wyniku nieświadomego przeniesienia ich przez człowieka, jednak mogą wchodzić także przez szczeliny w drzwiach lub podłodze. Jak pozbyć się szczypawek z domu? Sprawdźmy.


REKLAMA


Zobacz wideo Jak pozbyć się mrówek? Do tajnej mikstury potrzebujesz pieprzu


Szczypawki - co to za owady i jak je rozpoznać?
Szczypawki, określane także jako skorek pospolity, to owady o bardzo charakterystycznym wyglądzie. Mają podłużny kształt ciała, który może osiągać długość od 10 do 15 mm. Odwłok owadów ma ciemnoszare lub brązowe zabarwienie, a na jego końcu znajdują się charakterystyczne szczypce - znak rozpoznawczy skorków.


Skorek Autorstwa Pudding4brains - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8704113


To właśnie owe szczypce budzą największy niepokój. Wyglądają nieco groźnie, dlatego wiele osób obawia się, iż spotkanie ze szczypawką może zakończyć się dla nich boleśnie. Czy rzeczywiście tak jest? Czy skorki są niebezpieczne dla człowieka? Sprawdźmy.


Szczypawka kontra człowiek: kto się kogo boi?
Szczypawka to owad niewielkich rozmiarów, który jednak potrafi wzbudzić naprawdę duże emocje. Wokół szczypawek narosło dużo legend i mitów na temat ich szkodliwego wpływu na człowieka.


prawdopodobnie wiele osób spotkało się z poglądem, jakoby szczypawki wchodziły do uszu osób śpiących i uszkadzały im błony bębenkowe. Dziś pogląd ten nie jest już powielany i znajduje miejsce wśród mitów na temat skorków.
Podobnie nieprawdziwa jest informacja, iż skorki mogą wyrządzić człowiekowi krzywdę szczypcami. Szczypce wzbudzają respekt, jednak służą przede wszystkim do obrony przed innymi owadami i chwytania pokarmu.


Ugryzienia przez szczypawki należą do niezwykle rzadkich i wynikają głównie z próby obrony. o ile dojdzie do ugryzienia, to zwykle nie powoduje ono dużych konsekwencji, ponieważ szczypawki nie mają jadu ani toksyn, które mogłyby być niebezpieczne dla człowieka.
Jak widać z powyższego, skorki wzbudzają uzasadnione obawy, jednak wynikają one przede wszystkim z ich wyglądu, niż z rzeczywistych możliwości wyrządzenia krzywdy.
Szczypawica - gdzie najczęściej się skrywa?
Gdzie najczęściej bytuje szczypawica? Skorek pospolity to owad, który preferuje zacienione i wilgotne miejsca. Na zewnątrz spotkać go można przede wszystkim pod kamieniami, pod pniami drzew, w szczelinach oraz pod liśćmi lub ściółką. Jednym z najbardziej ulubionych miejsc skorków jest także kompostownik, ponieważ panują tam idealne dla tych owadów warunki.
Skorek pospolity może zamieszkać także w naszych domach. Najczęściej można się na niego natknąć w łazience, piwnicy, kuchni, a także w szczelinach w drzwiach, oknach lub podłodze. Dlaczego szczypawki w domu wybierają właśnie takie miejsca? Chodzi przede wszystkim o to, iż szukają wilgoci, ciemności oraz dostępności pożywienia. Szczypawice żywią się głównie innymi owadami, niewielkimi owocami i rozkładającymi się roślinami.


Skorek pospolity - co zrobić, gdy pojawi się w domu?
Co zrobić, gdy skorek pospolity pojawi się u nas w domu? o ile zauważymy u siebie w domu niechcianych gości, możemy np. sięgnąć do lepowe pułapki, które wabią owady i ułatwiają pozbycie się ich z wnętrza domu.
Miejsca, gdzie najczęściej widujemy owady lub spodziewamy się, iż mogą tam bytować, można spryskać olejkiem miętowym, którego zapach działa na skorki odstraszająco. Oprócz mięty pieprzowej, można sięgnąć także po lawendę lub tymianek. W przypadku, gdy problem jest bardzo nasilony, do walki ze szczypawkami w domu można wykorzystać także specjalistyczne środki owadobójcze.
Zobacz też: Jak sadzić czosnek na wiosnę? Postępuj zgodnie z punktami, a plon będzie obfity


Szczypawka w domu - jak zapobiegać pojawieniu się owadów?
Szczypawka w domu to uporczywy problem, dlatego warto wiedzieć, co zrobić, aby go uniknąć. Przede wszystkim warto pamiętać, iż skorki lubią wilgoć. Aby owady nie chciały się u nas zadomowić, musimy zadbać o to, aby regularnie wentylować miejsca takie, jak łazienka czy kuchnia, aby zmniejszyć stopień panującej tam wilgoci.


Warto pozatykać także szczeliny w drzwiach, oknach czy podłodze. W oknach można dodatkowo zamontować siatki, aby odciąć owadom drogę do wnętrza domu.
Kolejna kwestia to regularne porządki. Należy pamiętać o tym, aby nie gromadzić w domu resztek jedzenia, ponieważ mogą one być wabikiem dla szczypawic. Porządki należy wykonywać nie tylko w kuchni, ale także we wszystkich pomieszczeniach, gdzie mogą się znajdować miejsca przyjazne do bytowania owadów.
Boisz się szczypawek? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Idź do oryginalnego materiału