Skóra naczynkowa jest bardzo delikatna i wymaga szczególnej pielęgnacji. Co zrobić, aby zminimalizować widoczność naczynek krwionośnych na skórze?
REKLAMA
Zobacz wideo Jak wygładzić zmarszczki na twarzy? [NaZdrowie]
Skóra naczyniowa — czym się charakteryzuje?
Czym jest skóra naczyniowa? Skóra naczynkowa to rodzaj skóry, który wyróżnia się zwiększoną widocznością niewielkich naczyń krwionośnych. U osób ze skórą naczynkową można dostrzec mniej lub bardziej widoczne zaczerwienienie lub rumieniec, zwłaszcza na twarzy. Choć skóra naczynkowa może być dosyć problematyczna, zwłaszcza dla kobiet, to warto podkreślić, iż nie jest to schorzenie skóry w ścisłym tego słowa znaczeniu. Problem skóry naczynkowej może być wynikiem działania różnych czynników i trudno wskazać jedną przyczynę, która za tym stoi.
Za skórę naczynkową bardzo często odpowiadają geny. o ile rodzice zmagają się ze skórą naczynkową, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, iż dzieci również będą narażone na wystąpienie tego problemu.
Za problem skóry naczynkowej odpowiadają jednak nie tylko geny. Przyczyną może być także mała elastyczność skóry, co sprawia, iż naczynka są bardziej skłonna do rozszerzania się.
Warto zwrócić uwagę również na to, iż skóra naczynkowa może być związana z oddziaływaniem czynników zewnętrznych.
Zaczerwienienie skóry może być bardziej widoczne w przypadku nagłej zmiany temperatury otoczenia. U wielu osób naczynia krwionośne są bardziej widoczne przy wejściu z zimnego do ciepłego pomieszczenia lub na odwrót.
Nie bez znaczenia pozostaje także wpływ promieniowania UV na skórę. Promienie słoneczne mogą prowadzić do uszkodzeń niewielkich naczynek krwionośnych, przez co stają się one rozszerzone i bardziej widoczne.
Kolejna kwestia, o której warto wspomnieć, to dieta. Spożywanie niektórych produktów (m.in. alkohol, kawa, ostre przyprawy) może również nasilać problem.
Skóra naczynkowa jest bardziej wrażliwa na działanie substancji zawartych w niektórych kosmetykach, dlatego do codziennej pielęgnacji należy wybierać odpowiednie produkty.
Duże znaczenie ma także stres. W czasie sytuacji stresowej dochodzi do produkcji hormonów, które powodują skurcze naczyń krwionośnych, a następnie ich nagłe rozszerzenie, co uwidacznia się najczęściej na policzkach.
Zaburzenia hormonalne również wpływają na kondycję naczyń krwionośnych i przyczyniać się do nasilenia problemu.
Pielęgnacja skóry naczynkowej — jakich kosmetyków używać, a na co uważać?
Choć skóra naczynkowa nie jest chorobą samą w sobie, to szczególna pielęgnacja skóry naczynkowej jest niezbędna i nie należy z niej rezygnować. Odpowiednio dobrane kosmetyki i zastosowanie działań profilaktycznych może znacząco zmniejszyć widoczność naczyń krwionośnych na skórze i dzięki temu poprawić jej kondycję i wygląd. Jak należy dbać o skórę naczynkową? Pielęgnacja skóry naczynkowej opiera się przede wszystkim na używaniu kosmetyków z odpowiednim składem. Wśród składników aktywnych, polecanych przy codziennej pielęgnacji skóry naczynkowej, należy wymienić m.in.:
witaminę C — ma działanie antyoksydacyjne, rozjaśnia przebarwienia i sprawia, iż naczynka są wzmocnione i mniej widoczne
pantenol — jest to substancja, która nawilża skórę i łagodzi podrażnienia, a ponadto działa silnie regenerująco
niacynamid — wyrównuje koloryt skóry i sprawia, iż zaczerwienienia i przebarwienia są znacznie mniej widoczne
ceramidy — chronią skórę przed utratą wody i odpowiadają za utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia
kwas hialuronowy — głęboko nawilża skórę, a także poprawia jej elastyczność
ekstrakty roślinne (np. aloes) - łagodzą podrażnienia i działają przeciwzapalnie.
Skóra naczynkowa jest bardzo wrażliwa i delikatna, dlatego jej pielęgnacja może być nie lada wyzwaniem. Aby zwiększyć ochronę skóry naczynkowej przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, należy sięgać po preparaty głęboko nawilżające, najlepiej po te specjalnie dedykowane skórze naczynkowej. Należy zwrócić szczególną uwagę na ochronę przeciwsłoneczną, dlatego krem z filtrem ochronnym jest absolutną podstawą codziennej pielęgnacji. Warto przeanalizować także swoją dietę i zrezygnować z produktów, które mogą nasilać problem. Problemu skóry naczynkowej nie da się całkowicie wyeliminować, jednak odpowiednia pielęgnacja pozwala na znaczną poprawę wyglądu skóry i podniesienia własnego komfortu.
Zobacz też: Poradzi sobie z wypryskami i łupieżem. A to dopiero początek jego możliwości. Działa też prozdrowotnie