Jest prosta, bardziej świadoma i oparta na wysokiej jakości kosmetykach. Skin minimalism to trend w dbaniu o cerę, który szturmem podbija media społecznościowe. I słusznie, bo podobnie jak szafa kapsułowa, tak samo minimalistyczna pielęgnacja pozwala nam zaoszczędzić czas, a przy okazji zadbać o portfel i środowisko naturalne. Na czym polega skin minimalism, jak z niego uczynić codzienną rutynę i co możesz zyskać dzięki uważnemu podejściu do pielęgnacji twarzy?
Skin minimalism jest odpowiedzią na aktywność branży kosmetycznej, która zasypuje konsumentki coraz to nowymi kosmetykami do twarzy, podkreślając jednocześnie, iż nie mogą się bez nich obyć. Z drugiej strony trend ten związany jest z pogarszającym się stanem skóry części kobiet, które mocno wzięły sobie do serca zapewnienia producentów o cudownych adekwatnościach swoich wyrobów i stosowały zbyt wiele produktów jednocześnie.
Minimalistyczna pielęgnacja to zatem złoty środek między testowaniem nowości i tym samym korzystaniem z dobrodziejstw nauki, a traktowaniem swojej cery z łagodnością, przy zachowaniu optymalnych efektów. Wieloetapowe, czasochłonne zabiegi zastępowane są przez prostą i przyjemną rutynę pielęgnacyjną, która przynosi podobne rezultaty, ale nie nadwyręża ani zdrowia skóry, ani finansów. A przy okazji jest przyjazna dla przyrody, bowiem skin minimalism lubi korzystać z produktów powstających z naturalnych składników. Ich mniejsza ilość przyczynia się natomiast do redukcji zużycia plastiku, co jest dodatkowym plusem tego podejścia.
Na czym polega skin minimalism?
Rytuał minimalistycznej pielęgnacji stawia na prostotę, naturalność i wysokiej jakości kosmetyki. Jego główna idea wyraża się w słowach „mniej znaczy więcej” – zamiast stosowania wielu modnych produktów, wybiera się tylko te, które mają realne działanie i są dopasowane do potrzeb cery.
W centrum zainteresowania skin minimalism znajduje się zdrowie skóry, które można osiągnąć przez odpowiednią dietę, aktywność fizyczną, starannie dobrane suplementy, a także prawidłową pielęgnację, wzmacniającą barierę ochronną, redukującą podrażnienia i utrzymującą jej odpowiednie nawilżenie.
Kosmetyczka fanki skin minimalism wygląda zatem jak połączenie pakietu podróżnego z półką entuzjastek marek premium. Znajdziemy tam bowiem wiele wielofunkcyjnych kosmetyków 2 lub 3 w 1. Przykłady? Krem nawilżający z wysokim filtrem SPF czy serum z witaminą C i kwasem hialuronowym. Dzięki takiemu podejściu można w prosty sposób ograniczyć liczbę aplikowanych produktów, oszczędzając czas i unikając przeciążania skóry.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Elastyczna skóra. Sposoby pielęgnacji cery
Plan minimum w pielęgnacji skóry
Minimalistycznej pielęgnacji skóry daleko do ignorowania jej potrzeb. Wręcz przeciwnie, u podstaw tej filozofii leży dokładne rozpoznanie, czego nasza cera w danym momencie potrzebuje i bieżące dobieranie kosmetyków o odpowiednim składzie.
Skin minimalism czerpie zatem wiele z uważności, bez której przy sklepowej półce możemy podjąć nietrafne decyzje zakupowe. Zamiast podążania za modą i nowościami, szukamy składników, które faktycznie są nam niezbędne do zachowania zdrowego wyglądu.
Rutyna pielęgnacyjna w minimalizmie zachowuje cztery podstawowe kroki, zalecane przez kosmetologów i dermatologów, tj.:
- Oczyszczanie – rano i wieczorem należy oczyścić skórę z zanieczyszczeń, nadmiaru sebum oraz resztek kosmetyków. Najlepiej sprawdzi się tu delikatny żel lub emulsja oczyszczająca, bez agresywnych składników myjących.
- Tonizowanie – tonik przywraca skórze naturalne pH po oczyszczaniu. jeżeli postawimy na produkt wielofunkcyjny, możemy dodatkowo spodziewać się efektu nawilżenia lub ukojenia. Przy skin minimalism dobrze sprawdzi się, np. tonik nawilżający z kwasem hialuronowym, gliceryną czy aloesem lub tonik z antyoksydantami (np. witamina C, zielona herbata), który działa ochronnie i wspiera skórę w walce z wolnymi rodnikami. jeżeli nasza skóra dobrze radzi sobie bez toniku, możemy też ten krok pominąć.
- Nawilżenie – jest kluczowe, by cera była elastyczna, promienna i zdrowa. W ramach skin minimalism można postawić na lekki krem nawilżający lub serum z nawilżającymi składnikami, takimi jak kwas hialuronowy. Innym przykładem wielofunkcyjnego produktu jest także krem nawilżający z dodatkiem antyoksydantów, które wspierają zdrowie skóry.
- Ochrona przeciwsłoneczna – to niezbędny krok w każdej rutynie pielęgnacyjnej, również tej minimalistycznej. Warto postawić na krem SPF 30 lub 50 lub wybrać krem nawilżający z SPF, co pozwala połączyć dwa kroki w jednym.
Przy odpowiednim doborze kosmetyków nasza codzienna pielęgnacja może zatem ograniczać się do oczyszczenia twarzy i nałożenia bogatego w składniki kremu nawilżającego z SPF. jeżeli nasza skóra tego potrzebuje, należy włączyć tonik lub dodatkowo kilka razy w tygodniu – wielofunkcyjne serum.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Tak dodasz cerze blasku!
Co zyskasz na skin minimalism?
Pierwszą i oczywistą korzyścią, którą odczujemy już po kilku dniach trzymania się zasad minimalistycznej pielęgnacji, jest bardziej promienny i świeży wygląd. Stosowanie zbyt dużej ilości źle dobranych kosmetyków może bowiem pogorszyć stan skóry, zatykać pory, prowadzić do powstawania wyprysków, zaskórników czy podrażnień.
Kolejną, niemniej istotną zaletą tego podejścia, jest oszczędność czasu. W porównaniu do koreańskiej pielęgnacji, skin minimalism zajmie nam około minuty rano i dwóch wieczorem (wieczorem dochodzi demakijaż, który warto wykonać starannie, aby przygotować skórę do dalszych zabiegów). Brak czasu nie jest już zatem wymówką dla rezygnacji z dbania o cerę.
Co do innych zalet minimalistycznej pielęgnacji, to z pewnością ucieszyć może mniejsza liczba kosmetyków, które są zużywane na bieżąco, a nie co rusz zastępowane kolejnymi nowościami. Różnicę odczuje także nasz portfel – lepiej bowiem postawić na nieco droższy, wielofunkcyjny produkt niż kilka innych, słabszej jakości, do których regularnego stosowania zabraknie nam motywacji.
Najlepsze składniki dla zdrowej skóry w skin minimalism – czego szukać na etykiecie?
Jeśli chcemy ograniczyć liczbę kosmetyków w naszej rutynie pielęgnacyjnej, należy większą wagę przywiązywać do ich składu. Poniżej lista składników aktywnych, które pozwalają uzyskać maksymalne efekty pielęgnacyjne:
- Kwas hialuronowy – poprawia nawilżenie, wygładza drobne zmarszczki, nadaje skórze zdrowy, promienny wygląd.
- Witamina C – rozświetla skórę, wspomaga produkcję kolagenu, chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
- Aloes – nawilża, łagodzi podrażnienia, wspiera naturalne procesy regeneracyjne skóry.
- Niacynamid (witamina B3) – poprawia teksturę skóry, zmniejsza zaczerwienienia, rozjaśnia przebarwienia i zapobiega powstawaniu niedoskonałości.
- Ceramidy – wzmacniają barierę ochronną skóry, chronią przed utratą wody, przywracają elastyczność i zdrowy wygląd.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak stosować kamień gua sha?
Jaki makijaż przy skin minimalism?
Piękna, promienna cera to coś, czym należy się chwalić! Dlatego entuzjastki minimalistycznej pielęgnacji nigdy nie przykryją swojej zadbanej skóry pod grubą warstwą makijażu.
Make up w stylu skin minimalism skupia się na podkreśleniu naturalnej urody przy użyciu niewielkiej ilości kosmetyków. Celem jest uzyskanie świeżego wyglądu bez ciężkiego efektu maski. Produkty w minimalistycznym makijażu są lekkie, a ich zadaniem jest wyrównanie kolorytu cery i subtelne podkreślenie rysów twarzy.
Kosmetyki najczęściej stosowane przez minimalistki to kremy BB lub CC, korektor (punktowo), rozświetlacz, tusz do rzęs i pomadka. Dzięki nim zyskamy dziewczęcy, naturalny look. Nie natrudzimy się także podczas demakijażu, co dodatkowo pozytywnie wpłynie na naszą skórę i pozwoli uniknąć kolejnych, zbędnych produktów. Zaoszczędzimy ponadto czas, co jest niezwykle ważne w trakcie zabieganych poranków.