Skąpa miesiączka czyli Hypomenorrhoea, choć nie zawsze jest objawem choroby, powinna skłonić do wizyty u ginekologa. Zaburzenia menstruacji mogą świadczyć o pogorszeniu ogólnego stanu zdrowia. Jakie są przyczyny skąpego krwawienia i czy zawsze jest ono powodem do niepokoju?
Skąpa miesiączka – kiedy o niej mówimy?
Skąpa miesiączka trwa zaledwie 1-2 dni i charakteryzuje się małą utratą krwi – nie więcej niż 30 ml krwi. Prawidłowo, podczas menstruacji kobieta traci od 50 do 150 ml krwi. Cykl miesiączkowy uzależniony jest od wielu czynników np. działania hormonów czy ogólnego stanu zdrowia. Duży wpływ mają także czynniki zewnętrzne np. sytuacje stresowe.
Jakie mogą być przyczyny skąpej miesiączki?
Ciąża
Przyczyną skąpej miesiączki może być ciąża. Zdarza się, iż w terminie spodziewanej miesiączki, szczególnie w pierwszych miesiącach ciąży, pojawia się delikatne krwawienie. Choć zdaniem wielu kobiet krwawienie wyklucza ciążę, to nie do końca zawsze jest to prawdą. Niewielkie krwawienie, które wystąpi kilka dni przed terminem spodziewanej miesiączki może być oznaką krwawienia implantacyjnego, które pojawia podczas zagnieżdżenia zarodka w jamie macicy.
Tabletki antykoncepcyjne
Skąpe krwawienie, które utrzymuje się przez dłuższy czas, zawsze należy skonsultować z lekarzem. Jedną z możliwych przyczyn nieprawidłowości może być przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych. Mechanizm działania antykoncepcji polega na hamowaniu fazy wzrostowej endometrium, w wyniku czego krwawienie miesiączkowe trwa zaledwie 1-2 dni i jest bardzo skąpe. Zdaniem lekarzy, skąpe miesiączki będące skutkiem przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, nie stanowią zagrożenia dla zdrowia kobiety.
Choroba tarczycy
Może się zdarzyć, iż skąpe krwawienie miesiączkowe jest wynikiem chorób tarczycy. Niedoczynność tarczycy wpływa na długość cyklu miesiączkowego i może przyczynić się do krótszych i bardziej skąpych krwawień. Przy problemach z tarczycą bardzo istotne jest wykonanie szeregu szczegółowych badań.
Cykle bezowulacyjne
W cyklu bezowulacyjnym, miesiączka może pojawić się w innym terminie niż spodziewany. Dodatkowo może wystąpić nieprawidłowe, skąpe krwawienie lub jedynie plamienie. Kobiety starające się o dziecko powinny przeprowadzić szczegółowy monitoring cyklu, który pozwoli na dokładne jego prześledzenie.
Zaburzenia hormonalne
Zaburzenia hormonalne związane z zespołem policystycznych jajników mogą przyczynić się do występowania skąpych i nieregularnych miesiączek. Dodatkowo może pojawić się nadmierne tycie, nadmierne owłosienie na twarzy, plecach, pośladkach i udach, a także nasilony trądzik na twarzy, plecach i klatce piersiowej. W leczeniu zespołu policystycznych jajników niezbędna jest hormonoterapia. Zaleca się także zrzucenie nadmiaru tkanki tłuszczowej.
Torbiele jajników
Skąpe miesiączki mogą towarzyszyć torbielom jajników. Kobieta może uskarżać się na ból brzucha, bolesność jajników, wzdęcia, zaparcia, ból głowy, mdłości czy wymioty. Duże torbiele zwykle wymagają leczenia hormonalnego, którego zadaniem jest przywrócenie równowagi hormonalnej w organizmie. Małe, w większości przypadków nie stanowią żadnego zagrożenia i nie wymagają leczenia.
Hiperprolaktynemia
Hiperprolaktynemia czyli przekraczający normę poziom prolaktyny w surowicy krwi może objawiać się skąpymi miesiączkami. Dodatkowo kobieta może uskarżać się na pogorszone samopoczucie, drażliwość, ból głowy, piersi, kłopoty z cerą, a choćby stany depresyjne.
Nadmierny wysiłek fizyczny
Nadmierna ilość wyczerpujących treningów może być przyczyną skąpej miesiączki. Długotrwały wysiłek fizyczny zaburza równowagę hormonalną, co w konsekwencjo może doprowadzić do skąpego krwawienia menstruacyjnego. Zbyt rygorystyczne podejście do ćwiczeń często skutkuje niedoborem masy ciała, która również może doprowadzić do omawianej nieprawidłowości.