Skała Krasnoludków (Trpasličí skála) – odkrywamy tajemnicze i mniej znane miejsca w Czeskiej Saksonii

grafywpodrozy.pl 3 dni temu
Zdjęcie: skała krasnoludków


Skała Krasnoludków to urokliwe miejsce niedaleko miejscowości Jetrichovice. To trochę zapomniana atrakcja Czeskiej Szwajcarii. Oficjalne foldery reklamowe i przewodniki rzadko wspominają o płaskorzeźbach wykutych w skale w XIX wieku. Powielane są często błędne informacje. My takie miejsca uwielbiamy odkrywać. Wędrujemy z dala od utartych szlaków i tłumów turystów.

Spis treści

  • Informacje praktyczne
  • Dokładne położenie Skał Krasnoludków i parking
  • W poszukiwaniu skalnych krasnali
  • Historia powstania krasnoludków
  • Inne atrakcje w okolicy
Skalne krasnoludki są pochowane między skałami

Informacje praktyczne

  • Skała Krasnoludków do krótka górska ścieżka w okolicy miejscowości Jetrichovice,
  • rzeźby powstały w XIX wieku,
  • wstęp jest wolny, a przejście całej trasy zajmie maksymalnie 20 minut,
  • przy drodze znajduje się mała zatoczka, gdzie można bezpiecznie zostawić auto.
Szukanie krasnoludków to super zabawa dla dzieci

Dokładne położenie Skały Krasnoludków

Jesteśmy w Czeskiej Szwajcarii. Jedziemy drogą asfaltową z Jetrichovic w kierunku miejscowości Dolní Chřibská. Tuż przed pierwszymi domami w wiosce Rynartice na ostrym zakręcie wypatrujcie tablicy reklamowej z rysunkiem krasnali. To będzie znak, iż dotarliście do celu. Tuż obok tablicy znajduje się mała zatoczka, gdzie można bezpiecznie zaparkować samochód. Parking jest darmowy, a od wejścia na szlak dzieli was tylko kilka kroków. Tu link do mapy google prowadzący do Skały Krasnoludków. Natomiast tu współrzędne darmowego parkingu.

Jadąc główną drogą wypatrujcie tablicy reklamowej

W poszukiwaniu skalnych krasnali

Wejście na krótki szlak zaczyna się stromymi schodami porośniętymi mchem. Metalowa barierka jest wiekowa, ale wygląda bezpiecznie. Wspinamy się wąskim przejściem między skałami. Wokół wilgoć, zielony mech i porosty. Wkraczamy w świat baśni. Otoczenia świetnie wpisuje się klimat bajko o krasnoludkach. Po chwili spotykamy pierwszego krasnoludka. Łącznie jest ich siedem i są trochę poukrywane, ale znajdziecie wszystkie bez problemu. Jest też Śnieżka. Jej uroda może trochę zadziwić, ale nie wiemy, czy to swoje zrobić czas, czy też podczas malowania w latach 80. XX wieku coś poszło nie tak.

Śnieżka jest trochę dziwna
Krasnale też się męczą na schodach

Historia powstania krasnoludków

Krasnoludki w skale wyrzeźbił ludowy artysta Eduard Vater w latach 1832-1833. Później jego syn Ernest coś tam poprawiał i zajmował się reklamą miejsca. Nie wiadomo, dlaczego opowiadał, iż rzeźby powstały w dopiero w roku 1870. Na szczycie wzgórza prawie na końcu trasy znajduje się jeszcze tajemnicza grota wykuta w skale. Co znajdowało się kiedyś wewnątrz i jakie było jej przeznaczenie, tego niestety nie wiemy. Ale przecież muszą być jakieś tajemnice. W roku 1989 płaskorzeźby zostały pomalowane. Ta renowacja nie była udana. Na szczęście farba okazała się niezbyt odporna na warunki atmosferyczne i dzisiaj krasnale odzyskują swój stary klimat.

Tajemnicza grota skalna
Strome schody na Skałę Krasnoludków
Krasnal z tajemną księgą

Inne atrakcje w okolicy

Polecamy nasze artykuły o innych atrakcjach w okolicy. Opisujemy historię i podajemy mnóstwo przydatnych informacji do zaplanowania udanej wycieczki.

  • Skalny Zamek Sloup – twierdza wykuta w skale
  • Tiskie Steny – monumentalne skalne miasto w Czechach
  • Pańska Skała w Czechach to przykład wyjątkowo pięknych słupów bazaltowych
  • Kaplica Loretańska w Rumburku – czeska perła baroku blisko polskiej granicy
Szlak z drugiej strony Skał Krasnoludków
Widok ze szczytu wzgórza
Widowiskowe schody na Skałach Krasnoludków
Idź do oryginalnego materiału