Sidera – siedziba firmy CIA Conad w północnych Włoszech

plndesign.pl 2 miesięcy temu

Sidera – nowa siedziba firmy CIA Conad w północnych Włoszech – to synonim innowacji w duchu zrównoważonego rozwoju. Projekt autorstwa Tisselli Studio Architetti stanowi doskonały przykład nowych standardów w tworzeniu przestrzeni korporacyjnych. Nowoczesny budynek nie tylko wyróżnia się na tle przemysłowego krajobrazu, ale też jasno komunikuje wartości, które przyświecają marce. Efektowna fasada skrywa wnętrza urządzone w nurcie neuroarchitektury – wszystko po to, aby stworzyć przyjazne środowisko sprzyjające efektywnej pracy.

Nowoczesny biurowiec – architektura, która odzwierciedla wartości i kreuje wizerunek firmy

Sidera, nowa siedziba firmy CIA Conad w północnych Włoszech, stanęła w obszarze produkcyjnym – miejscu strategicznym, ale pozbawionym architektonicznej tożsamości. W związku z tym, iż zastany kontekst nie oferował inspiracji ani ograniczeń, zespół architektów z pracowni Tisselli Studio Architetti stanął przed wyzwaniem, jakim było stworzenie charakterystycznej estetyki. Za punkt wyjścia obrali oni funkcjonalność i logistykę. W efekcie powstał nowoczesny budynek o wysokości 33 m, który w każdym detalu odzwierciedla wartości przyświecające firmie, a jednocześnie zdecydowanie wyróżnia się na tle monotonnego ciągu prefabrykowanych hal.

Sidera – siedziba firmy CIA Conad – projekt Tisselli Studio Architetti

100-metrowy obiekt wzniesiono na podwyższonym ogrodzie. Fasadę wykonano ze szkła, czarnego, pigmentowanego betonu oraz aluminium, które dynamiczne odbija światło, dzięki czemu budynek zmienia swój odcień wraz z porami dnia i pogodą. Bryłę wyróżniają rytmiczne lamele przeciwsłoneczne, które w zależności od kąta patrzenia, tworzą iluzję monolitu lub stają się transparentne. Architekci – świadomi roli, jaką odgrywają współczesne narzędzia nawigacyjne obrazujące przestrzeń z góry – zaproponowali efektowny dach złożony z sześciu nachylonych połaci. W ten sposób nawiązali dialog z linią horyzontu pobliskich Apeninów.

Zasady neuroarchitektury w praktyce

Na finalny kształt efektownego budynku wpłynęły także jasno określone przez inwestora wytyczne funkcjonalne obejmujące: umieszczenie każdego z sześciu działów na osobnym piętrze, zapewnienie elastyczności w konfiguracji biur, unikając formuły open space, oraz stworzenie audytorium na 200 osób i stołówki, którą w razie potrzeby można przekształcić w przestrzeń biurową. Projektując wnętrza, zespół architektów za priorytet przyjął maksymalny komfort psychofizyczny pracowników. W tworzeniu przestrzeni, która stymuluje kreatywność i efektywność, kierowano się zasadami neuroarchitektury.

Sidera – siedziba firmy CIA Conad – projekt Tisselli Studio Architetti

Wiele uwagi poświęcono odpowiedniej izolacji akustycznej i optymalnemu doświetleniu naturalnym światłem, a niezbędną sztuczną oprawę zsynchronizowano z rytmem dobowym. Ponadto wprowadzono zaawansowany system wentylacji, który zapewnia dobrej jakości powietrze, mimo lokalizacji w jednym z najbardziej zanieczyszczonych regionów Europy. W projekcie wykorzystano surowe materiały takie jak drewno, aluminium oraz beton. Paletę kolorystyczną wyznaczyła ich naturalna pigmentacja, która z jednej strony zapewnia elegancję i prostotę, a z drugiej jest przyjazna dla człowieka i nie przytłacza ilością bodźców.

Zrównoważone budownictwo – architektura, która stawia czoła wyzwaniom współczesności

Estetycznych inspiracji dostarczyły projektantom organiczne kształty, wymykające się banalnej symetrii i sztywnej prostocie. Dzięki temu udało im się zastąpić monumentalizm twórczą i niebanalną atmosferą. Do najbardziej efektownych przestrzeni należy centralna klatka schodowa, zwieńczona dużym świetlikiem To jedyne miejsce wewnątrz, które ukazuje pełną wysokość budynku. Jej charakter określiły kręte i obłe linie balustrady. Mając na uwadze współczesną plagę samotności, architekci, zaproponowali również podesty z wygodnymi siedziskami, które zachęcają do spotkań i budowania dobrych relacji między współpracownikami.

Sidera – siedziba firmy CIA Conad – projekt Tisselli Studio Architetti

Wiele uwagi poświęcono także zagospodarowaniu przestrzeni wokół budynku. Siderę otoczyło 300 drzew i 22000 innych roślin, dzięki czemu stała się ona oazą zieleni pośród zurbanizowanego pejzażu. Inwestorowi zależało również na aspektach ekologicznych, dlatego w myśl idei zrównoważonego rozwoju, cały budynek jest zasilany energią słoneczną z paneli fotowoltaicznych. Zaprojektowana przez Tisselli Studio Architetti Sidera – nowa siedziba firmy CIA Conad w północnych Włoszech – stanowi świetny przykład rekompensaty dla krajobrazu miejskiej strefy przemysłowej oraz jej użytkowników.

Projekt: Tisselli Studio Architetti | tissellistudio.com

Zobacz również:

  • Zielony dach i przeszklenia! Zobacz nowoczesny dom, który zachwyca
  • The Landing House – drewniany dom w pobliżu Parku Narodowego
Idź do oryginalnego materiału