Šerák i Obří skály

manawpodrozy.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Šerák


Šerák to szczyt o wysokości 1351 m n.p.m. wznoszący się w czeskich Jesenikach. U jego podnóża znajduje się schronisko zwane Chatą Jiřího. Jest on jednym z najbardziej znanych górskich szczytów w tej części Czech. Wszystko ze względu na fakt, iż na jego zboczach znajduje się wiele tras narciarskich, a pod sam szczyt można wyjechać kolejką linową. Najbardziej popularne szlaki prowadzące na Šerák rozpoczynają się w Ramzovej, Lipová-lázně, oraz na przełęczy Červenohorské sedlo.

Schronisko na Šeráku

Šerák- skąd rozpocząć wędrówkę?

Najkrótsza opcja wejścia na szczyt Šeráka to rozpoczęcie wędrówki w Ramzovej. To znany ośrodek narciarski, w którym w okresie zimowym spotkać można ogromne tłumy miłośników jazdy na dwóch deskach. Z Ramzovej na Šeráka najszybciej wejdziemy szlakiem koloru czerwonego, którego długość wynosi 5 kilometrów. Powrót wówczas można zaplanować przez tzw. Obří skály, zataczając ciekawą pętlę.

Trasa: Ramzová, lanovka – Ramzová, lanovka | mapa-turystyczna.pl

Inną bardzo ciekawą opcją wędrówki na Šerák jest rozpoczęcie wycieczki na przełęczy Červenohorské sedlo. Wówczas przejdziemy jedną z najciekawszych tras w całych Jesenikach. Po odrodze odwiedzimy, m.in. Vřesová studánka na zboczach Červenej Hory, czy zdobędziemy bardzo widokowy szczyt Keprnika.

Trasa: Červenohorské sedlo, rozc. – Šerák, turistická chata | mapa-turystyczna.pl

Najmniej popularną opcją wejścia na Šerák jest wędrówka z Lipová-lázně. Z tej miejscowości prowadzą na szczyt dwa szlaki- jeden koloru niebieskiego a drugi koloru żółtego. Oba wiodą głównie przez las (chociaż czasami odsłaniają się interesujące widoki). Ich plusem niewątpliwie jest mały ruch turystyczny, cisza i spokój.

Na niebieskim szlaku na szczyt
Nagrana trasa: Serak | mapa-turystyczna.pl
Na żółtym szlaku na szczyt

Šerák szczyt

Szczyt Šeráka jest niedostępny dla turystów ze względu na to, iż nie prowadzi na niego żaden szlak turystyczny. Najbliżej niego prowadzi szlak o kolorze żółtym, który łączy schronisko Chatę Jiřího z górną stacją kolejki linowej prowadzącej z Ramzovej. Warto się tutaj wybrać, bo rozpościera się stąd bardzo ładna panorama na Góry Rychlebskie oraz Masyw Śnieżnika. Widoczny jest oczywiście Śnieżnik z wieżą widokową, ale i szczyty Góry Rychlebskich, jak Vetrov, na którego szczycie znajduje się Dalimilova Rozhledna, czy najwyższy szczyt całego pasma- Smrk.

Na szczycie
Widok ze szczytu na Góry Rychlebskie

Šerák- schronisko

Budowa schroniska na szczycie Šeráka rozpoczęła się w 1888 roku. Ziemię pod niego podarował Georg Kopp. Jego imię tłumacząc na czeski to Jiří, więc teraz warto zrozumieć skąd nazwa tego miejsca- Chata Jiřího. Oficjalne otwarcie schroniska nastąpiło w 1894 roku. Przez długie lata było ono chętnie odwiedzane przez dużą liczbę turystów. Po II wojnie światowej, gdy schronisko przeszło w ręce czechosłowackie, uruchomiono tutaj typową wysokogórską restaurację. Jej popularność znacznie wzrosła w 1981 roku, kiedy to na szczyt Šeráka poprowadzono kolejkę linową.

Schronisko
Widok sprzed schroniska na Jeseniki

Obecnie w schronisku Chata Jiřího funkcjonuje restauracja. Są tutaj także miejsca noclegowe, które jedna przypominają bardziej te hotelowe, niż schroniskowe. To, co ważne sprzed schroniska rozpościera się przepiękna panorama na Jeseniki, Góry Rychlebskie ze Studziennym Wierchem, czy Góry Opawskie ze Zlatý Chlumem oraz Biskupią Kopą. Widoczne jest także miasto Jesenik wraz z uzdrowiskową częścią- Lázně Jeseník oraz malownicza Dolina Białej Głuchołaskiej. Widoczna jest także południowa część województwa opolskiego, w tym Głuchołazy, Nysa, Jezioro Nyskie, a i przy sprzyjających warunkach pogodowych widoczne są choćby zabudowania Opola.

Widok sprzed schroniska na Jesenik i południe Opolszczyzny

Obří skály- wyjątkowa formacja skalna na zboczach Šeráka

Wędrując z Ramzovej, bądź z Lipová-lázně można natrafić na bardzo ciekawą formację skalną zwaną Obří skály. Spod schroniska dojdziemy do niej niebieskim szlakiem w ok. 20 minut. Obří skály to grupa skalna rozciągająca się na długości aż 700 metrów. Wysokość tych skał osiąga choćby 16 metrów. Swoim kształtem przypominają potężny ząb wystający ze zbocza góry.

Obří skály
Obří skály

Z formacją skalną Obří skály związana jest pewna legenda. Według niej skały te powstały w efekcie walki dwóch olbrzymów. Założyli się oni ze sobą, kto dalej rzuci potężnym kamieniem. Jeden z nich rzucił bardzo daleko, ale jak się potem okazało, drugi był silniejszy i rzucił dalej. Pierwszy z nich na tyle się zdenerwował, iż uderzył w skałę rzuconą przez drugiego, w efekcie czego pękła ona na pół. Tak oto powstały Obří skály.

Obří skály

Niezależnie od tego, który szlak wybierzecie, Šerák z pewnością Was zachwyci. Niesamowite widoki rozpościerające się spod schroniska mogą spowodować, iż spędzicie przed nim sporo czasu. Co ważne, z jednej z sal schroniska również można oglądać piękne widoki. Koniecznie zatem musicie spróbować pysznej czeskiej kuchni, racząc się przy tym piękną górską panoramą.

Widok na Góry Rychlebskei z niebieskiego szlaku na szczyt

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Idź do oryginalnego materiału