Ser brie - adekwatności i zastosowanie w kuchni. Czym różni się od popularnego camemberta?

g.pl 2 dni temu
Zdjęcie: zdjęcie ilustracyjne, iStock


Ser brie to przysmak pochodzący z Francji, który bije rekordy popularności na całym świecie. Wyróżnia się grzybowo-orzechowym aromatem i idealnie kremową konsystencją, dzięki czemu znajduje szerokie zastosowanie w kuchni. Czym charakteryzuje się ser brie?
Ser brie to jeden z najbardziej uwielbianych gatunków sera. Jego znakiem rozpoznawczym jest twarda pleśniowa skórka, pod którą kryje się delikatny, kremowy miąższ. Jak można wykorzystać ten przysmak w kuchni?


REKLAMA


Zobacz wideo Niepozorna bagietka na wypasie


Brie — co to za gatunek sera?
Brie to gatunek sera pleśniowego, którego nazwa wywodzi się od francuskiego regionu Brie, gdzie rozpoczęła się produkcja sera. Brie to miękki ser z mleka krowiego, choć niekiedy do jego produkcji wykorzystuje się także mleko kozie. Mleko jest podgrzewane do odpowiedniej temperatury, a następnie dodawane są do niego kultury bakterii mlekowych, odpowiedzialne za procesy fermentacji. W dalszej kolejności do podgrzanego mleka dodawana jest podpuszczka, która powoduje krzepnięcie kazeiny, czyli białka mleka. W ten sposób powstaje gęsty skrzep, który następnie jest delikatnie nacinany w celu usunięcia serwatki. Sery są następnie umieszczane w specjalnych formach i solone. Po tym następuje dojrzewanie, czyli najważniejszy etap produkcji. Na powierzchni serów pojawia się pleśń, która nadaje wyrobowi charakterystyczny wygląd i smak. Czas dojrzewania sera brie może wynosić od kilku tygodni do choćby kilku miesięcy.


Ser pleśniowy brie — czym się charakteryzuje?
Czym się charakteryzuje ser pleśniowy brie? Ser brie ma bardzo miękki, kremowy miąższ, który otacza skórka pokryta pleśnią Penicillium candidum. Im bliżej skórki, tym ser staje się bardziej twardy. Ser brie ma charakterystyczny okrągły kształt. Jego smak jest bardzo delikatny. Można w nim wyczuć nuty orzechowo-grzybowe. Intensywność smaku sera brie zależy od długości dojrzewania. Im dłuższe leżakowanie, tym smak produktu jest bardziej wyrazisty. Ser brie jest bogaty w białko, tłuszcze oraz witaminy z grupy B. Jego wyjątkowy smak i konsystencja sprawiają, iż jest szeroko wykorzystywany w kuchni. W jaki sposób?
Ser brie — przepisy na różne okazje
Z czym dobrze smakuje ser brie? Przepisy na wykorzystanie sera brie w kuchni są bardzo zróżnicowane, ponieważ zastosowanie sera brie ma uniwersalny charakter. Do jakich dań można wykorzystać ser brie? Ser brie to prawdziwy król deski serów, którą można zaserwować podczas imprezy ze znajomymi. Świetnie odnajduje się w towarzystwie orzechów włoskich, migdałów, winogron, gruszek, suszonych moreli i miodu. Ser brie można zaserwować także na mini-kanapeczkach wraz z szynką parmeńską i rukolą. Świetnie sprawdzi się również jako dodatek do porannych tostów. Ser brie można wykorzystać także do przygotowania smakowitej zdrowej sałatki. Jego smak dobrze komponuje się m.in. z oliwkami, pomidorkami koktajlowymi i prażonymi migdałami. Do tego słodki sos na bazie konfitury z malin lub żurawiny i pyszne drugie śniadanie do pracy gotowe.
Ser brie na ciepło — ser brie w panierce
Jak zrobić pyszny ser brie na ciepło? Jedną z ciekawych propozycji jest panierowany ser brie. Do przygotowania tej pysznej przekąski będą potrzebne następujące składniki:


ser brie
jajko
mąka pszenna
bułka tarta
olej do smażenia


Sposób przygotowania:
W trzech oddzielnych naczyniach umieszczamy mąkę pszenną, rozkłócone jajko oraz bułkę tartą. Ser brie delikatnie kroimy na kawałki, a następnie każdy z nich obtaczamy kolejno w mące, jajku i bułce tartej. Smażymy z obu stron na dobrze rozgrzanym oleju. Do mąki można dodać ulubione zioła np. suszony rozmaryn lub tymianek. Dzięki temu przekąska będzie miała przyjemny ziołowy posmak. Panierowany ser brie można podać np. z lekką sałatką z roszponki, pomidorków koktajlowych i prażonych orzechów włoskich.


Brie a camembert — podobieństwa i różnice
Ser brie a camembert — jakie są podobieństwa i różnice? Zarówno ser brie, jak i camembert to sery pleśniowe pochodzące z Francji. Wygląd obu produktów jest do siebie bardzo zbliżony. Oba rodzaje sera są pokryte białą pleśnią, ale różnią się m.in. wielkością. Ser camembert jest zwykle sprzedawany w indywidualnych opakowaniach, a ser brie można dostać także w kawałkach. Oba wyroby różnią się między sobą także smakiem i konsystencją. Camembert jest zwykle bardziej zwarty, natomiast brie ma bardziej kremową i aksamitną konsystencję. W porównaniu do sera brie, camembert ma bardziej grzybowy posmak. W serze brie można bardziej wyczuć orzechowe nuty smakowe, jednak intensywność smaku ma duży związek z długością procesu dojrzewania.
Zobacz też: Ten ser jest najdroższy na świecie. Za taką kwotę można kupić samochód
Idź do oryginalnego materiału