Seniorzy zrobią to u dentysty za darmo. Wiele osób o tym nie wie

top.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


Masz wyraźne braki w uzębieniu, ale obawiasz się wydatków związanych z założeniem protezy zębowej? Nie wstrzymuj się dłużej z wizytą u specjalisty, ponieważ teraz możesz ją zrobić za darmo, korzystając z dofinansowania Narodowego Funduszu Zdrowia. Co ile lat można wymienić protezę zębową na NFZ i ile powinno wytrzymać takie zabezpieczenie?

Wraz z wiekiem braki w uzębieniu pojawiają się coraz częściej. Badania pokazują, iż zaledwie 20,8 proc. seniorów ma swoje pełne uzębienie. Cała reszta musi wspomagać się protezami, które jako ruchome zamienniki wypełniają miejsce po brakujących zębach i tkankach wokół nich.

Znacznie poprawiają komfort życia i wbrew pozorom, ich założenie wcale nie musi być drogie. Wiele osób może bowiem skorzystać z protezy refundowanej w ramach świadczeń NFZ. Komu i co ile lat przysługuje takie udogodnienie?

Komu przysługuje proteza zębowa na koszt NFZ? Wielu seniorów nie wie, iż mogą się o nią ubiegać

Akrylowa proteza zębowa na koszt NFZ (tylko ten typ jest darmowy) przysługuje ubezpieczonym osobom bezzębnym, a także tym, którym w szczęce brakuje minimum pięciu zębów w jednym łuku.

Refundacja obejmuje wówczas uzupełnienie braków dzięki ruchomej protezy częściowej lub protezy całkowitej oraz naprawę i podścielenie jej raz na dwa lata. Czas oczekiwania jest różny - od kilku miesięcy do kilku lat (prywatnie 2-3 tygodnie).

Niestety pacjenci z mniejszymi brakami w uzębieniu muszą zapłacić za zabieg w prywatnym gabinecie. Państwo nie refunduje także mostów protetycznych, koron ani implantów zębów.

Może cię zainteresować: Nawet 21 dni dodatkowego urlopu w 2025 roku. Wystarczy spełnić jeden warunek

Co ile powinno się wymieniać protezę zębową? Nie zwlekaj z tym

Nie możesz nosić jej wiecznie, ponieważ w wyniku intensywnego użytkowania protezy akrylowej zwykle prędzej czy później pojawiają się zmiany w budowie wyrostków kostnych szczęki i żuchwy, przez co staje się ona ruchoma.

Wymiana protezy zalecana jest co około 5 lat (czyli tyle, co ile można to zrobić za darmo w ramach NFZ), więc warto skorzystać, zamiast wydawać tysiące na prywatne usługi).

Wszystko jednak zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta. Lepiej nie zwlekaj z wymianą protezy, jeżeli odczuwasz, iż poluzowała się, sprawia ci dyskomfort podczas przeżuwania pokarmu czy mówienia, albo gdy odczuwasz bóle dziąseł, czy też zauważyłeś w niej pęknięcia.

Czytaj również: Chcesz zmienić termin wyjazdu do sanatorium? Sprawdź, jak to zrobić, by nie stracić pieniędzy

Dowiedz się, jak dbać o protezę, aby służyła przez wiele lat

Codzienne dbanie o protezę to podstawa higieny. Myj ją po każdym posiłku miękką szczoteczką i specjalnym preparatem, aby wydłużyć jej trwałość i zadbać o własne bezpieczeństwo.

Co jakiś czas, odkażaj ją także dzięki tabletek. Pamiętaj o zdejmowaniu protez na noc oraz trzymaniu aparatu w suchym miejscu, aby zmniejszyć ryzyko infekcji. Co 4-6 miesięcy konieczne są także kontrolne wizyty u stomatologa, aby specjalista mógł skontrolować stan protezy, a także dziąseł i kości pacjenta.

Zobacz też:

Tych emerytów czeka miłe zaskoczenie. Wyższe wypłaty w lutym dla prawie miliona osób

Dostajesz wysokie rachunki za prąd, chociaż oszczędzasz? Licznik może płatać ci figle

Ci pracownicy zarobią więcej. Sprawdź, czy przysługuje ci podwyżka

Idź do oryginalnego materiału