Seniorze, już możesz rozliczyć PIT za 2024 r. Sprawdź, jak to zrobić bez wychodzenia z domu

top.pl 6 dni temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


Trwa rozliczanie PIT-ów za 2024 rok. Rozliczają się również seniorzy, którzy zwykle idą do urzędu. Można jednak zrobić to bez wychodzenia z domu i tym samym uniknąć stania w kolejkach. Dzięki usłudze e-PIT zeznanie podatkowe będzie gotowe w kilka minut. Wystarczy komputer, tablet lub telefon z dostępem do Internetu. Sprawdź, jak złożyć deklarację online.

Każdy senior musi pamiętać o rozliczeniu podatku. Do końca lutego pobierający emeryturę lub rentę otrzymają od organów rentowych dokumenty: roczne rozliczenie podatkowe na formularzu PIT-40A lub szczegółowe dane o dochodach na PIT-11A. Co zrobić z takimi i innymi dokumentami przysłanymi z ZUS-u? Wyjaśniamy.

Czy emeryci muszą rozliczać PIT-40A i PIT-11A?

Emeryci i renciści, którzy otrzymają wyłącznie formularz PIT-40A i nie mają prawa do ulg podatkowych ani nie uzyskali innych dochodów wpływających na wysokość podatku, nie muszą składać zeznania podatkowego. To znaczące uproszczenie dla osób, które wolą uniknąć dodatkowych formalności związanych z rozliczeniem PIT.

Jeśli natomiast senior otrzyma formularz PIT-11A z ZUS-u, posiada inne źródła dochodów np. dorabia na umowę zlecenie, chce skorzystać z ulg podatkowych lub rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, będzie musiał wypełnić formularz PIT-37 (w niektórych przypadkach PIT-36).

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Wyjazd do sanatorium za granicą na NFZ — czy to jest możliwe, jak to zrobić

Jak rozliczyć PIT bez wychodzenia z domu? Instrukcja krok po kroku

PIT za 2024 rok możemy rozliczyć bez wychodzenia z domu dzięki intuicyjnej usłudze e-PIT. Jak z niej skorzystać?

Na początek musimy wejść na stronę internetową www.podatki.gov.pl. Następnie logujemy się do e-Urzędu Skarbowego przy użyciu profilu zaufanego. Cały proces jest w pełni bezpieczny. Poza tym każdy poradzi sobie z nim.

Potem możemy wprowadzić swoje dochody, ulgi i zaliczki, przez co przeprowadzi nas program krok po kroku. Warto też sprawdzić, czy wspólne rozliczenie z małżonkiem nie przyniesie większego zwrotu - to również odbywa się przy użyciu automatycznego kreatora.

Taka deklaracja jest wysyłana bezpośrednio do urzędu skarbowego. Jak widać, cały proces odbywa się całkowicie online, oszczędzając nasz czas.

Jak przekazać 1,5% podatku?

Seniorzy mogą przekazać 1,5% podatku na organizacje pożytku publicznego. W tym celu należy podać numer KRS jednej z nich przy okazji składania zeznania podatkowego.

To sposób na wspieranie organizacji działających na rzecz społeczeństwa, który nie wiąże się z dodatkowymi kosztami dla podatnika.

Niedopłata i nadpłata z rozliczenia PIT

Seniorzy składający zeznanie elektroniczne, z którego wynika niedopłata, muszą uregulować ją do 30 kwietnia. jeżeli wyjdzie ona z PTI-40A, to wówczas organ rentowy sam pobierze pieniądze z emerytury albo renty za marzec albo kwiecień 2025 roku.

W przypadku nadpłaty zwrot pieniędzy w ciągu 45 dniu otrzymają seniorzy rozliczający się online. W przypadku zeznań złożonych do urzędu skarbowego termin ten wydłuży się do 3 miesięcy.

Źródło: www.podatki.gov.pl

Zobacz też:

Wzrost rachunków z wodę i ścieki. Mieszkańcy tego miasta mają powód do zmartwień

​50 zł nie tylko w banknocie. Ta moneta ma identyczną wartość i możesz płacić nią w sklepie

Dodatkowe pieniądze dla seniorów. W marcu na konto tych osób wpłynie aż 350 zł

Idź do oryginalnego materiału