Jak skutecznie zachęcić seniorów do aktywności fizycznej, szczególnie tych, którzy wcześniej nie ćwiczyli? Czy ćwiczenia online mogą być skuteczną alternatywą dla zajęć grupowych? O programie „Senior w Dobrej Formie”, który pomaga silversom zadbać o zdrowie, kondycję i dobre samopoczucie, rozmawiamy z Tomaszem Półgrabskim, prezesem Fundacji MultiSport.
Materiał reklamowy Fundacji MultiSport
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Linda Matus: Fundacja MultiSport przygotowała program „Senior w Dobrej Formie”, który pomaga osobom starszym w utrzymaniu sprawności fizycznej, zdrowia i dobrego samopoczucia. Do kogo jest on kierowany? Seniorzy to przecież bardzo różnorodna grupa.
Tomasz Półgrabski: Na emeryturze mnóstwo osób podejmuje interesujące aktywności, realizuje pasje, uczestniczy w zajęciach Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Z drugiej strony, wciąż zbyt wiele z nich pozostaje nieaktywnych. Naszym celem w Fundacji MultiSport jest aktywizacja ruchowa różnych grup społecznych– od dzieci i młodzieży po osoby starsze. Nasze działania są skierowane również do osób z niepełnosprawnością. Odnośnie osób w okresie późnej dorosłości i osób starszych, chcemy, aby żyli nie tylko dłużej, ale również w wysokiej jakości. Badania naukowe potwierdzają, iż aktywność fizyczna to klucz do zdrowia i pozwala cieszyć się dłuższym i lepszym życiem.
Program „Senior w Dobrej Formie” adresujemy głównie do osób, które zbliżają się do emerytury lub niedawno na nią przeszły. Chodzi o tych, którzy nagle mają więcej wolnego czasu i często nie wiedzą, jak go zagospodarować.
Co powinien proponować dobrze zaplanowany program aktywności fizycznej dla seniorów?
Przede wszystkim musi być odpowiednio zakomunikowany, aby dotrzeć do odbiorców. Istotny jest również aspekt edukacyjny – szczególnie dla osób, które wcześniej nie miały doświadczeń z aktywnością fizyczną. Ważne jest, aby wyjaśnić uczestnikom, dlaczego ćwiczymy, jak ćwiczymy i jaki efekt chcemy osiągnąć. Chodzi o to, by sens ruchu był jasny od samego początku.
Równie ważna jest dobra organizacja – zajęcia powinny być łatwo dostępne, na przykład blisko miejsca zamieszkania lub w formie online. najważniejsze jest także dostosowanie ćwiczeń do potrzeb i możliwości grupy wiekowej. Właśnie tym wyróżnia się nasz program „Senior w Dobrej Formie”, co potwierdzają sami uczestnicy. Mamy bardzo pozytywny feedback – ćwiczenia są przemyślane i dopasowane.
Niestety, słyszy się o sytuacjach, w których seniorzy trafiają do klubów fitness i napotykają trenerów proponujących im ćwiczenia nie uwzględniające specyfiki tej grupy. Takie podejście zwyczajnie nie ma sensu, co więcej może doprowadzić do zniechęcenia lub kontuzji. Naszym celem jest zachęcenie i przekonanie uczestników, iż proponowane przez nas ćwiczenia są w ich zasięgu, dają im wymierne korzyści, no i są zindywidualizowane.
Jakie przeszkody napotykają Państwo w angażowaniu seniorów do regularnej aktywności fizycznej, szczególnie tych, którzy wcześniej nie byli aktywni lub mieli negatywne doświadczenia?
Największym wyzwaniem jest przekonanie seniorów, iż aktywność fizyczna jest dla nich dostępna i osiągalna. Szczególnie dotyczy to osób, które wcześniej nie miały kontaktu z ruchem. jeżeli jednak uda się ich przekonać, wyniki są bardzo pozytywne.
Dla przykładu, w zeszłym roku zorganizowaliśmy cykl zajęć nordic walking w dziesięciu miejscach w Polsce. Frekwencja była bardzo wysoka, a uczestnicy, po zakończeniu programu, wracali do nas z pytaniami: „Dlaczego to już koniec? Było tak fajnie, chcemy więcej!” To pokazuje, iż jeżeli osoby dojrzałe zdecydują się zacząć ćwiczyć, są niezwykle konsekwentne i zaangażowane. W takiej sytuacji najważniejsze jest, aby nie zaburzać ich rytmu, bo systematyczność to dla nich ogromna wartość.
Jeśli chodzi o różnice w zaangażowaniu, łatwiej zmotywować kobiety. Na emeryturze wiele z nich, jakby otrzymały „drugie życie” – chcą doświadczać, próbować nowych rzeczy, rozwijać się. Mężczyźni natomiast częściej zamykają się w sobie po zakończeniu kariery zawodowej. Skupiają się na oglądaniu telewizji, wędkowaniu, a czasem, niestety, na piwie. Kobiety są bardziej otwarte i chętne do działania, co sprawia, iż łatwiej im zaproponować coś nowego.
Jako aktywny fizycznie mężczyzna, co powiedziałby Pan innym panom, aby zachęcić ich do aktywności fizycznej?
Panowie, jesteśmy mężczyznami. Kiedy mieliśmy 20 czy 30 lat, byliśmy sprawni i pełni energii. Aby tę sprawność zachować, musimy ćwiczyć – i być w tym regularnym – to klucz. Dzięki temu możemy dłużej cieszyć się dobrą kondycją, a to przecież istotna część naszej tożsamości jako mężczyzn.
Sam mam dziś 50 lat, uprawiałem sport zawodowo i czasem z żalem wspominam, co byłem w stanie robić, mając 20 lat. Dlatego dziś biegam, pływam, ćwiczę – żeby wciąż czuć się młodo, bo tego potrzebuję.
Oczywiście, mnie też czasami się nie chce. Wczoraj na przykład padał deszcz i odpuściłem bieganie, żeby nie ryzykować przeziębienia. Ale zamiast tego zabrałem syna na siłownię. Dbam o siebie teraz, bo marzę o tym, by w przyszłości mieć to lepsze życie i zamiast stać w kolejce do lekarza, pojechać nad morze albo na narty. To moja motywacja.
Program „Senior w Dobrej Formie” to projekt internetowy, dostępny online. Czy to się sprawdza?
Myślę, iż tak. To już tysiące silversów ćwiczących z nami w ramach programu „Senior w Dobrej Formie”. Seniorzy są dziś aktywni online – używają aplikacji bankowych i mObywatela, a rząd i inne podmioty pracują nad tym, żeby nasi seniorzy dobrze poruszali się online. Co więcej, dzięki zajęciom w sieci docieramy do osób, które z jakiś powodów nie mogą lub nie chcą dotrzeć na zajęcia w kontakcie.
Myślę jednak, iż nie można postawić tezy, iż zajęcia czy wykłady online mogą zastąpić te tradycyjne. Dlatego zapraszamy seniorów na zajęcia grupowe – zależy nam na tym, aby odwiedzali nasze kluby fitness. Przygoda online może być dobrym początkiem, szczególnie gdy jest zimno, pada deszcz albo mamy trudności z dojazdem. Docelowo system hybrydowy wydaje się optymalny. Planujemy utrzymać formę zajęć ruchowych online połączonych z cyklem wykładów rozwijających świadomość prozdrowotną naszych odbiorców. Chcielibyśmy również uruchomić zajęcia nordic walking wykorzystując walory form plenerowych oraz zajęcia ruchowe w klubach fitness. Wszystkie te działania mamy ambicje prowadzić pod okiem wykwalifikowanej kadry, z uwzględnieniem zindywidualizowanych potrzeb naszych podopiecznych.
Pamiętajmy również, iż sport to doskonała platforma do nawiązywania znajomości i budowania relacji. W ten sposób nasza aktywność fizyczna wspiera także zdrowie psychiczne. Wśród seniorów mamy wiele wdów i wdowców. Szczególnie kobiety potrzebują spotkań, wymiany poglądów, spędzania czasu razem. Zajęcia na świeżym powietrzu lub w klubie fitness są do tego świetną okazją.
Regularna aktywność fizyczna to klucz do zdrowia seniorów. Jak Fundacja MultiSport chce zadbać o trwałość programu „Senior w Dobrej Formie” po jego zakończeniu? Co uznacie za sukces?
Największym sukcesem będzie przekonanie i uratowanie duszy każdego nieaktywnego seniora. Wszystkie badania pokazują, iż aktywność fizyczna pomaga cieszyć się lepszym i dłuższym życiem.
Cieszyłbym się również, gdyby uczestnicy po naszym programie sami zaczęli korzystać z pływalni, klubów fitness czy lokalnych ośrodków sportu i rekreacji. Wiele takich zajęć, finansowanych przez samorządy, jest bezpłatnych, więc nie ma bariery finansowej.
Również w sieci klubów Benefit Systems oferujemy silversom korzystne warunki. Kluby fitness są oblegane rano i wieczorem, ale w ciągu dnia, kiedy seniorzy mają czas i jest widno, mogą ćwiczyć spokojnie, traktując to jako sposób na spędzenie wolnego czasu – tak jak w krajach Zachodu.
Podróżując, widziałem w Niemczech 80-latków, którzy od lat regularnie grają w tenisa, czy w Australii seniorów grających na publicznych polach golfowych. Choć u nas brakuje trochę słońca, da się to zrobić.
Jeżeli interesują Cię informacje na temat zdrowia seniorów, zapisz się do Newslettera Gazety Senior i bądź na bieżąco! Zapisz się do Newslettera