Sekrety ozdób świątecznych – Muzeum Miejskie w Dvůr Králové i wystawa ozdób

tymrazem.pl 9 miesięcy temu
Zdjęcie: Muzeum Miejskie w Dvůr Králové


Ozdoby świąteczne towarzyszą nam w tym wyjątkowym okresie od dzieciństwa. Muzeum Miejskie w Dvůr Králové opowiada historię ozdób, sekrety ich produkcji i opisuje lata świetności regionu jako centrum ich wytwarzania. Dekoracje, podobnie jak mody zmieniały się na przestrzeni lat, ale przez cały czas wywołują sporo sentymentu.

Muzeum Miejskie w Dvůr Králové – lokalizacja

Muzeum Miejskie w Dvůr Králové zlokalizowane jest praktycznie w centrum miasta. Sam Dvůr Králové, a adekwatnie Dvůr Králové nad Labem to miasto w Republice Czeskiej, położone w hradeckim kraju. Oddalone jest ono od polskiej granicy o około 30 kilometrów.

Jeżeli przyjeżdżacie autem to znajdzie w okolicy kilka parkingów, a przy niektórych z ulic wyznaczone są miejsca parkingowe. Warto jednak przejść się do muzeum na piechotę, bo od rynku (Náměstí T. G. Masaryka) oddalone jest ono tylko o 500 metrów.

Proces produkcji

Spora część ekspozycji, którą prezentuje Muzeum Miejskie w Dvůr Králové dotyczy samego procesu produkcji. Dowiecie się z niej wszystkiego o ozdobach krok po kroku. Opisane są tam prace koncepcyjne, samo dmuchanie ozdób, srebrzenie, malowanie i ozdabianie. O każdym z etapów możecie przeczytać, ale także obejrzeć zdjęcie i akcesoria z nim związane. o ile po wizycie w muzeum, będziecie mieli niedosyt to zajrzyjcie na koniec tekstu, gdzie czeka na Was informacja o czynnej fabryce bombek, którą również możecie zwiedzić i zobaczyć omawiany tutaj proces produkcyjny w praktyce!

Tradycje produkcji ozdób świątecznych w regionie

Region hradecki słynął kiedyś w całej Republice Czeskiej z produkowanych tutaj ozdób. Dzisiaj branża ta w wielu przypadkach zniknęła, ale przez cały czas są na rynku firmy, które próbują podtrzymać tradycje. Ich wyroby znajdziecie na całym świecie, a produkcja trwa w nich na okrągło przez cały rok. Muzeum Miejskie w Dvůr Králové zbiera materiały o tych przedsiębiorstwach i prezentuje ich historię. Ekspozycja poprowadzi Wam przez dzieje firm produkcyjnych, ich losy oraz problemy, które miały na swojej drodze.

Rozwój tego przemysłu był związany z problemami wytwórców wspomnianych w tekście koralików – perełek. Tańsze wyroby z Indii zepsuły rynek i ich produkcja przestała być opłacalna. Wtedy dmuchacze za namową Instytucje Szklarstwa z Hradec Kralove postanowili się przebranżowić i wybór padł na ozdoby świąteczne. Ukończyli oni specjalne kursy i rozpoczęli produkcję. W skład nowo powstałego stowarzyszenia producentów ozdób weszło na początku 31 osób.

Ozdoby świąteczne z Czech zaczęły podbijać rynki sąsiadujących państw i zdobywać nagrody na międzynarodowych konkursach i wystawach. w tej chwili ozdoby przez cały czas chętnie kupowane są przez „kraje zachodnie”, ale konkurencja maszynowej produkcji chińskiej odcisnęła mocne piętno na branży. Dzisiaj ozdoby regionalne możecie kupić na miejscu, przez internet, ale także w większych miastach.

Tradycyjne ozdoby choinkowe

Najstarsze ozdoby choinkowe produkowane w regionie pochodzą z pierwszej połowy XX wieku. Produkcja w okolicy ruszyła w 1931 roku i trwa do dzisiaj. Na przestrzeni lat powstawały różne ozdoby, a trendy, które pojawiały się na rynku prezentowane są na ekspozycji. Nie brakuje wśród nich ozdób inspirowanych naturą. Możecie obejrzeć tam owoce czy kształty zwierzęce.

W gablotach znajdziecie bombki stare, które pochodzą z różnych okresów. Możemy tam podziwiać prawie 100 lat historii tradycyjnych ozdób choinkowych. Niektóre z nich możecie kojarzyć z dzieciństwa, a inne podziwiać jako niespotykane. Nie wszystkie na pewno przypadną Wam do gustu, ale z ozdobami jest jak z samochodami, jedni jeżdżą takimi, drudzy innymi, a trzecim podobają się kolejne.

Bilety i godziny otwarcia w Muzeum Miejskie w Dvůr Králové

Bilet wstępu na wystawę dotyczącą tradycyjnych świątecznych ozdób kosztuje dla osoby dorosłej 50 CZK. Bilet ulgowy to koszt 25 CZK, a muzeum posiada także bilety rodzinne za 130 CZK. o ile chcecie kupić bilet na wszystkie wystawy stałe i czasowe to odpowiednio musicie przygotować 200, 100 lub 450 CZK.

Godziny otwarcia różnią się w zależności od sezonu, Od maja do września Muzeum Miejskie w Dvůr Králové otwarte jest od 9.00 do 12.00 oraz od 13.00 do 17.00, natomiast od października do kwietnia czynne jest od wtorku do piątku w godzinach 9.00 – 12.00 oraz 13.00 – 16.00 i weekendy od 13.00 do 17.00.

Ekspozycja

Ekspozycja nie jest duża, ale o ile będziecie chcieli skupić się szczegółowo na każdym etapie produkcji i historii produkcji ozdób choinkowych w regionie to chwilę Wam zejdzie. Wystawa jest ciekawie przygotowana i zarówno najmłodsi jak i starsi odwiedzający będą zadowoleni. Ekspozycja ma bardzo ciekawą narrację, a otwierając różnorodne szuflady i szafki mamy wrażenie, jakbyśmy odkrywali jakieś sekrety. Przewodnik potwierdził nam, iż zamierzeniem był powrót do przeszłości. Kiedyś bombki przechowywało się w pudełkach i szufladach i zwłaszcza na ostatniej części ekspozycji możemy tak się poczuć otwierając skrytki.

Osobna część ekspozycji dotyczy wytwarzania tzw. perełek, z których również powstawały ozdoby świąteczne, a do dzisiaj możemy znaleźć je w wielu domach. Ozdoby te robiło się samemu ze specjalnie przygotowanych szklanych elementów. Co interesujące produkcja tych szklanych perełek w Karkonoszach została wpisana na listę UNESCO!

Muzeum Miejskie w Dvůr Králové to nie tylko ekspozycja związana z ozdobami. Możecie obejrzeć tam także ekspozycje związaną z lokalną historią, przemysłem tekstylnym i wyjątkowej technice nadruków na tkaninach.

Warto odwiedzić?

Muzeum Miejskie w Dvůr Králové, a zwłaszcza ekspozycja dotycząca ozdób świątecznych to niewielkie, ale ciekawie przygotowane miejsce opowiadające niezwykła historię! o ile będziecie w okolicy to koniecznie zajrzyjcie, aby dowiedzieć się więcej o czasach świetności Bradeckiego kraju jako prawdziwego imperium świątecznego.

Produkcja ozdób w praktyce

Jeżeli tematyka ozdób świątecznych Was zaciekawiła to koniecznie zaplanujcie wizytę w działającej wytwórni! Jedną z nich jest położona nieopodal „Ozdoba”. Dowiecie się w niej jak powstają bombki i będziecie mogli obserwować każdy z etapów produkcji!

Więcej o tym miejscu przyczytacie w tekście – Jak powstają bombki?

Idź do oryginalnego materiału