Schody wewnętrzne są niezwykle ważnym elementem wielu domów, które składają się z kilku kondygnacji. Co ważne, pełnią one nie tylko funkcję użytkową, ale i dekoracyjną. Z tego względu wiele osób zastanawia się, jakie schody do swojego domu wybrać – kręcone czy zabiegowe. Na co należy zwrócić uwagę, decydując się na któryś z tych wariantów?
Schody kręcone i zabiegowe – czym są?
Schody kręcone są często spotykane w dużych budynkach użyteczności publicznej, rzadziej w domach. zwykle mają one kształt spirali, natomiast same stopnie miewają różne kształty, najczęściej trapezoidalny. Montaż schodów kręconych odbywa się na słupie, który jest przygotowywany ze specjalnym uwzględnieniem warunków w danym obiekcie. Co ważne, słup ten musi znajdować się w samym środku otworu stropowego, który umożliwi wchodzenie na wyższą kondygnację. Warto zwrócić uwagę, iż schody kręcone mogą zostać przygotowane na zamówienie inwestora bądź kupione jako gotowy produkt. Na rynku dostępne są także schody o konstrukcji modułowej, które cechują się prostym montażem i możliwością dopasowania do indywidualnych potrzeb.
Z kolei schody zabiegowe wyróżniają się tym, iż ich kierunek ulega zmianie u podstawy. Ponadto są pozbawione spocznika, co zmniejsza komfort ich codziennego użytkowania. Jego rolę przejmują jednak schody o różnej szerokości – szersze na zewnątrz i węższe wewnątrz. Ich dużą zaletą jest wysoki poziom bezpieczeństwa osób, które z nich korzystają.
Schody kręcone – zalety i wady
Podstawową zaletą schodów gruntowych jest to, iż są to zwykle produkty, które można kupić w sklepie, a następnie zmontować w domu. Zajmują one kilka miejsca, dzięki czemu będą spełniać swoją funkcję choćby w stosunkowo małym pomieszczeniu. Są one również rozwiązaniem stosunkowo bezpiecznym ze względu na zastosowane balustrady, co jest szczególnie istotne w przypadku dzieci. Najczęściej schody kręcone wykonywane są z drewna lub z metalu. Pozytywnie wpływają także na estetykę pomieszczenia, będąc ciekawym elementem dekoracyjnym.
Warto jednak zwrócić uwagę na kwestię bezpieczeństwa. Otóż zastosowanie balustrady zmniejsza ryzyko wypadku, ale go nie wyklucza. W przypadku osób starszych lub mających problemy z poruszaniem schody kręcone mogą nie być najlepszym rozwiązaniem.
Schody zabiegowe – zalety i wady
Schody zabiegowe mają jedną główną zaletę – są rozwiązaniem bezpiecznym choćby dla osób, które mają problemy z poruszaniem. Kolejnym plusem tego rodzaju konstrukcji jest możliwość łatwego dopasowania do warunków panujących w danym pomieszczeniu. Osoby, które są zainteresowane schodami zabiegowymi, znajdą w sklepach wiele gotowych produktów, także tych o konstrukcji modułowej. Można je gwałtownie i łatwo zamontować, co jest kolejnym czynnikiem zwiększającym ich atrakcyjność.
Istnieje jednak poważna wada schodów zabiegowych, która ogranicza możliwość skorzystania z nich. Mianowicie chodzi tutaj o potrzebę znacznej przestrzeni do ich montażu. Z tego względu warto mieć na uwadze to rozwiązanie już na etapie projektowania domu, aby wygospodarować odpowiednie miejsce.
Paweł Stasiuk