Sanepid ostrzega: 5 przypadków Choroby Zalewu Wiślanego. Ogranicz spożycie tego produktu do końca maja

warszawawpigulce.pl 2 godzin temu

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o pięciu przypadkach podejrzenia choroby Zalewu Wiślanego u mieszkańców powiatu nowodworskiego na Pomorzu. W związku z sytuacją wydano zalecenia dotyczące ograniczenia spożycia ryb z tego akwenu do końca maja.

Fot. Warszawa w Pigułce

Pacjenci hospitalizowani po spożyciu ryb

Pięć osób trafiło do szpitala po zjedzeniu ryb pochodzących z Zalewu Wiślanego. U chorych, którzy spożyli węgorze i flądry, wystąpiły charakterystyczne objawy, w tym silne bóle mięśni oraz ciemne zabarwienie moczu. To typowe symptomy choroby Haff, zwanej również chorobą Zalewu Wiślanego.

Czym jest choroba Zalewu Wiślanego?

Choroba Haff objawia się intensywnymi bólami mięśniowymi, ciemnym zabarwieniem moczu oraz cechami niewydolności nerek. Dolegliwości pojawiają się zwykle krótko po spożyciu znacznych ilości niektórych gatunków ryb, szczególnie węgorzy i flądry.

Dokładna przyczyna choroby wciąż pozostaje przedmiotem badań. W przeszłości wiązano ją z toksynami wytwarzanymi przez niektóre gatunki sinic, które mogą kumulować się w organizmach ryb.

Działania podjęte przez służby sanitarne

Główny Inspektorat Sanitarny rozpoczął dochodzenie epidemiologiczne mające na celu ustalenie przyczyn zachorowań. Pobrano próbki wody z Zalewu Wiślanego oraz ryb — zarówno świeżych, jak i mrożonych. Materiał został przekazany do badań w Państwowym Instytucie Weterynarii w Puławach.

Według komunikatu GIS, wyniki badań toksykologicznych będą znane dopiero za kilka tygodni. Do tego czasu wprowadzono środki ostrożności w postaci zaleceń dla mieszkańców.

Zalecenia dla konsumentów

Główny Inspektorat Sanitarny zaleca:

  • Ograniczenie spożycia dużych ilości flądry i węgorzy pochodzących z Zalewu Wiślanego do 31 maja 2025 roku,
  • Niezwłoczne zgłoszenie się do lekarza w przypadku wystąpienia objawów, takich jak bóle mięśniowe czy ciemne zabarwienie moczu po spożyciu ryb,
  • Zachowanie szczególnej ostrożności przy zakupie ryb z niepewnych źródeł.

Zalecenia mają charakter prewencyjny i obowiązują do czasu wyjaśnienia przyczyn zachorowań oraz potwierdzenia bezpieczeństwa spożycia ryb pochodzących z tego akwenu.

Inspektorat podkreśla, iż sytuacja jest monitorowana, a wszelkie nowe informacje będą na bieżąco przekazywane opinii publicznej.

Wspólny komunikat służb w sprawie wystąpienia przypadków podejrzenia choroby Zalewu Wiślanego (choroba Haff) https://t.co/aSEmkmKPlJ

— Główny Inspektorat Sanitarny (@GIS_gov) May 15, 2025

Idź do oryginalnego materiału