Leczenie uzdrowiskowe z Narodowego Funduszu Zdrowia to jedna z opcji, z której można skorzystać, aby wspomóc odzyskanie sprawności po chorobie, wypadku lub u osób ze zdiagnozowaną chorobą zawodową. Czas oczekiwania na wyjazd może się jednak wydłużyć. W związku z tym wielu Polaków decyduje się na rezygnację. Innymi powodami jest m.in. chęć wyjazdu w okresie letnim czy też nieoczekiwane zdarzenia. Takie osoby często więc bez wahania oddają skierowanie i dokonują tzw. zwrotu.
REKLAMA
Zainteresuje cię też: Tańszy wypoczynek w uzdrowiskach na południu kraju. Warto się pospieszyć. Liczba miejsc ograniczona
Zobacz wideo Wielka miłość po "Sanatorium Miłości"! Już tego nie ukrywają
Jak przyspieszyć wyjazd do sanatorium? Leczenie uzdrowiskowe ze "zwrotów"
NFZ rozróżnia je na zasadne i bezzasadne. Kiedy kuracjusz udokumentuje przyczynę "zwrotu", a ten zostanie uznany, nie traci miejsca w kolejce i oczekuje na nowy termin wyjazdu. Inaczej sytuacja wygląda. jeżeli powodem rezygnacji jest błahy powód. Wówczas cały proces uzyskania przydziału do sanatorium trzeba rozpocząć od początku. Niezależnie już jednak jaki był "zwrot", trafia on do jednej puli i oznacza wolne miejsce oraz okazję dla jednego z oczekujących na wcześniejszy wyjazd.
Sanatorium (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Jacek Marczewski / Agencja Wyborcza.pl
Jak starać się i gdzie sprawdzić "zwroty" do sanatorium? Można przyspieszyć termin
Skorzystać z takiej okazji może każdy pacjent z pozytywnie zakwalifikowanym skierowaniem oraz widniejący na liście oczekujących. Liczą się również chęci i dostępność. Trzeba się bowiem liczyć z tym, iż termin ze "zwrotu" może być bardzo bliski, niemal "z dnia na dzień". Poza osobami branymi pod uwagę są kuracjusze, którzy już skorzystali z opcji leczenia w sanatorium. Ich kolejny wyjazd możliwy jest dopiero po upływie 18 miesięcy od daty ostatniego pobytu w uzdrowisku.
Informacji na temat "zwrotów" udziela oddział NFZ, w którym składało się wniosek (można skontaktować się telefonicznie, wysłać zapytanie mailem lub zgłosić chęć przyśpieszonego wyjazdu za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta).