Samotna "panna młoda" przed ołtarzem na Podkarpaciu. Kobieta złożyła nietypowe ślubowanie

g.pl 3 dni temu
Zdjęcie: istock/Rafal Tomaszewski, facebook.com/Diecezja Rzeszowska


W parafii pod wezwaniem świętego Bartłomieja w Łączkach Kucharskich na Podkarpaciu odbył się nietypowy "ślub". Jedna z mieszkanek, po śmierci swojego męża, obrała rzadko spotykaną drogę i została wdową konsekrowaną. Teraz swoje życie poświęci Bogu i Kościołowi.
Pani Wiesława z niewielkiej wsi Łączki Kucharskie w województwie podkarpackim przez wiele lat żyła ze swoim mężem w bardzo udanym związku. Niestety mężczyzna niedawno zmarł. W tej sytuacji kobiety zwykle mają dwie opcje: żyć dalej w żałobie lub poszukać nowej miłości. Wdowa zdecydowała się jednak na zupełnie inną drogę. W niedzielę stanęła samotnie przed ołtarzem, gdzie złożyła nietypowe ślubowanie.


REKLAMA


Zobacz wideo Ania Świątczak o swojej wierze. "Wiele osób mówi, iż wierzy, a ja pytam w co" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


Jak zostać osobą konsekrowaną? Pani Wiesława przeszła specjalny obrzęd
W niedzielę 6 października w parafii pw. Świętego Bartłomieja w Łączkach Kucharskich odbył się uroczysty obrzęd konsekracji, na mocy którego pani Wiesława została wdową konsekrowaną. Błogosławieństwa udzielił biskup Jan Wątroba. W trakcie mszy duchowny powiedział, iż taka postawa jest godna naśladowania.


Wdowy, które po śmierci mężów wybierają życie zgodne z radami ewangelicznymi, odpowiadają w ten sposób na miłość Chrystusa. Jest to wezwanie do odpowiedzialności, ofiarności, czujności i również do tego, by pozostać wiernym do końca


- zaznaczył. W Polsce nie jest to popularny zwyczaj, o czym świadczą liczby. Pani Wiesława jest 18. wdową w Diecezji Rzeszowskiej, która zdecydowała się na obrzęd konsekracji. od dzisiaj jej serce i życie będą należeć do Boga. Co to oznacza w praktyce?


Co to znaczy konsekrowana wdowa? Niewielu zna ten termin
Osoby konsekrowane to takie, które poświęcają swoje życie Bogu i pracy dla dobra Kościoła. Najczęściej spotykamy się z terminem dziewic konsekrowanych, które przysięgają zachowanie dziewictwa przez całe życie. Z kolei w przypadku wdów obrzęd konsekracji nie przekreśla ich wcześniejszego małżeństwa. Co ważne, nie uznaje się go za coś gorszego od stanu czystości. Wdowa staje się wówczas bardziej zaangażowana w sprawy duchowe oraz Kościoła. Tak forma życia musi zostać zatwierdzona przez biskupa, który w trakcie obrzędu błogosławi obrączki wdów. Od tej pory stają się one znakiem więzi z Chrystusem. Biskup wręcza też wdowie krzyż i brewiarz, czyli księgę liturgiczną do odprawiania codziennej modlitwy. Warto zaznaczyć, iż z tej drogi można zrezygnować. jeżeli osoba konsekrowana chciałaby wstąpić w nowy związek oraz wziąć ślub kościelny, musiałaby najpierw uzyskać zwolnienie z przyrzeczeń od biskupa lub Stolicy Apostolskiej.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału