Sałatka z ogórków na zimę

ania-gotuje.pl 3 lat temu

Sprawdzony przepis na sałatkę z ogórków na zimę do słoików. Nie wiesz co zrobić z przerośniętymi ogórkami? Szukasz ciekawych pomysłów? jeżeli tak, to przepis jest właśnie dla Ciebie. Zobacz jak krok po kroku zrobić prostą i pyszną sałatkę z ogórków w lekkiej, słodko – octowej zalewie. Z pewnością zachwyci Twoje podniebienie.

Sałatkę z ogórków robię każdego roku. To moja obowiązkowo pozycja na liście zimowych przetworów. Dzięki niej zamkniesz w słoiku cudowny smak lata, który przypomnisz sobie otwierając słoik w zimowy dzień. W sałatce znajdziesz także: paski czerwonej papryki, cebulę oraz marchewkę. Słoiki wyglądają bardzo efektownie. Kolorowa, chrupiąca sałatka idealnie nadaje się jako surówka do obiadu lub przekąska do kanapek.

Domowe przetwory to gwarancja jakości użytych produktów oraz brak konserwantów i tablicy Mendelejewa. Dzięki temu, iż warzywa kroimy, w słoikach zmieści się znacznie więcej niż gdy konserwujemy w całości.

Składniki na sałatkę z ogórków.

Szklanka to pojemność 250 ml. Z podanych składników wyjdzie około 10 słoików 0,9 litra. Kaloryczność: około 50 kcal w 100g sałatki.

Warzywa:

  • 4 kg ogórków gruntowych (oczywiście mogą być przerośnięte)
  • 1 kg papryki czerwonej
  • 1/2 kg cebuli
  • 1/2 kg marchewek

Zalewa do ogórków:

  • szklanka octu lub 2 szklanki octu jabłkowego
  • szklanka oleju
  • 1/2 szklanki cukru
  • 1 czosnek średniej wielkości
  • 75g soli (5 łyżek)
  • 12 ziaren ziela angielskiego
  • 15 ziaren czarnego pieprzu

Wykonanie sałatki z ogórków na zimę.

Wykonanie sałatki z ogórków jest bardzo proste i przede wszystkim nie wymaga absolutnie żadnych umiejętności kulinarnych. W mgnieniu oka pokroisz warzywa, przygotujesz zalewę i nałożysz do słoików. Zanim zaczniesz przygotowywać, przytaj dokładnie cały opis wykonania. Dzięki temu z pewnością łatwiej zaplanujesz poszczególne etapy.

Krok 1. Myję i kroję warzywa.

Ogórki dokładnie myję pod bieżącą, zimną wodą. Następnie usuwam końcówki i kroję w cienkie 3mm plasterki. Możesz pokroić za pomocą: noża, robota kuchennego, tarki z ostrzem. Nie trzeba obierać małych ogórków. Ja obieram tylko duże przerośnięte ogórki z grubszą i twardą skórką. Skórka i tak zmięknie w słoiku, więc jeżeli nie masz czasu to nie trzeba obierać.

Paprykę myję pod bieżącą, zimną wodą. Usuwam gniazda nasienne. Kroję na pół, potem w ćwiartki i na końcu w 1 cm paski.

Cebulę obieram i kroję w piórka.

Marchewkę obieram i trę na tarce o grubych oczkach.

Pokrojone: ogórki, paprykę, marchewkę i cebulę wrzucam do dużej miski. Całość mieszam ze sobą dzięki ręki lub łyżki.

Krok 2. Przygotowuję zalewę.

Ząbki czosnku obieram i drobno kroję. W misce łączę i mieszam ze sobą wszystkie składniki zalewy. Całość wlewam do miski z warzywami. Zalane warzywa odstawiam w chłodne miejsce na 3-4 godziny. Zalewy nie gotuję, gdyż całość pasteryzuję.

Krok 3. Przekładam do słoików.

W trakcie gdy warzywa moczą się w zalewie, przygotowuję słoiki oraz zakrętki. Zarówno słoiki jak i wieczka dokładnie myję i wyparzam we wrzątku. Gdy po kilku godzinach warzywa puszczą sok, przekładam całość do słoików. Pozostawiam 2cm wolnej przestrzeni pod nakrętką. dzięki noża kuchennego lub drewnianego patyczka mieszam warzywa w zalewie w celu pozbycia się pęcherzyków powietrza. Górną część słoików oraz wieczka wycieram dzięki suchej i czystej ściereczki kuchennej. Następnie zakręcam i pasteryzuję.

Krok 4. Pasteryzuję sałatkę z ogórków w słoikach.

Do szerokiego garnka wlewam wodę do 3/4 wysokości słoików. Na dno kładę bawełnianą ściereczkę. Do tak przygotowanego garnka umieszczam słoiki z ogórkami, tak aby nie stykały się ze sobą. Wodę zagotowuję i gotuję na małym ogniu, tak aby woda lekko bulgotała. Czas pasteryzacji 10 – 15 minut od zagotowania w zależności od wielkości słoika.

Jest też druga metoda pasteryzacji, z której w tej chwili najczęściej korzystam. Otóż pasteryzuję w piakarniku. Metodę opisuję szczegółowo np w przepisie ogórki w miodzie.

Po tym czasie wyciągam słoiki, uważając by się nie oparzyć. Układam do góry dnem na kuchennym blacie wyłożonym ściereczkę kuchenną. Całość przykrywam ręcznikiem. Gdy słoiki z ogórkami ostygną, przenoszę je do chłodnej piwnicy. Sałatka z ogórków jest gotowa do degustacji już po kilku dniach. Smacznego!

Idź do oryginalnego materiału