Poznaj bardzo prostą i smaczną sałatkę z brokułem i fetą. Słodycz brokułu przełamuje słony ser i aromatyczny sos. Sałatka sprawdzi się idealnie jako przystawka na imprezę, pyszna kolację lub do grilla. Sprawdź jak ugotować świeżego lub mrożonego brokuła.
Moja sałatka brokułowa z fetą jest uniwersalna i możesz do niej dodać ulubione dodatki. W przepisie podaję listę pasujących produktów. Sałatka smakuje wyśmienicie i wygląda bardzo apetycznie. U mnie w domu każdy prosi o dokładkę. Zapraszam po sprawdzony przepis krok po kroku.
Czas wykonania: 10 minut.
Ilość porcji: 4.
Ilość kalorii: 85 kcal w 100 g.
Dieta: wegetariańska i bezglutenowa.
Sałatka z brokułem – składniki:
- 500 g brokułu (1 średni najlepiej świeży, ale może być też mrożony)
- 200 g sera typu feta
- 80 g słonecznika
- 2 szczypty świeżo zmielonego pieprzu czarnego
- szczypta słodkiej papryki
- pół łyżeczki ziół prowansalskich
Składniki na sos
- 3 łyżki jogurtu naturalnego
- 2 łyżki majonezu
- 2 ząbki czosnku
- szczypta soli
* Jaki brokuł do sałatki? Możesz użyć jednego, średniego brokuła świeżego lub około 400 g mrożonego (1 opakowanie). Najsmaczniejszy jest oczywiście świeży brokuł.
Sposób wykonania sałatki z brokułem i fetą
Do zrobienia sałatki potrzebne nam będą przede wszystkim: garnek, salaterka oraz ozdobna miska lub półmisek. Zanim przystąpisz do robienia sałatki, przeczytaj dokładnie opis wykonania i zaplanuj etapy pracy. Zastanów się także, co chcesz jeszcze dodać do mojej uniwersalnej sałatki.
Krok 1 – gotuję brokuła
Brokuła myję pod bieżącą i zimną wodą. Następnie odcinam różyczki i resztę wyrzucam. Mój brokuł warzył 565 g, a wycięte różyczki 350 g. W garnku zagotowuję 1 litr wody i wsypuję 1 łyżeczkę soli. Do gotującej się wody wrzucam różyczki brokuła i przykrywam. Gotuję na niedużym ogniu przez około 5 – 8 minut, aż będą „al dente”. Czas gotowania zależy przede wszystkim od wielkości różyczek.
Jeśli masz mrożone brokuły, to wyjmij z zamrażalki tuż przed gotowaniem. W garnku zagotuj 1 litr wody z 1 łyżeczką soli. Brokuła włóż do wrzątku i gotuj na niedużym ogniu od 3 do 4 minut pod przykryciem. Czas liczę od ponownego zagotowania się wody. Brokuły mrożone gotujemy krócej niż świeże.
Brokuły po ugotowaniu powinny być „al dente”, czyli lekko chrupiące i jędrne (nie za twarde i nie za miękkie). Brokuła możemy jeść na surowo, dlatego nie trzeba gotować go za długo. Za długo gotowane brokuły tracą: smak, kolor i zapach.
Ugotowane brokuły odcedzam na durszlaku lub sicie i przelewam zimną wodą, aby zachowały zielony kolor.
Krok 2 – robię sos czosnkowy
W trakcie gotowania brokułów, robię sos. Czosnek obieram z łupinek i drobno siekam lub miażdżę. Do salaterki wrzucam jogurt, majonez, czosnek i oprószam szczyptą soli. Całość mieszam i odstawiam do przegryzienia się smaków. Zamiast majonezu możesz oczywiście użyć samego jogurtu.
Krok 3 – łączę składniki sałatki
Ser typu feta odsączam z zalewy i kroję w kostkę.
Na suchej patelni prażę słonecznik i często mieszam, aż się lekko zarumieni. Zdejmuję z ognia i odstawiam do ostygnięcia.
Do miski lub na półmisek kładę odsączone różyczki brokuła. Następnie umieszczam pokrojony w kostkę ser typu feta i całość polewam sosem czosnkowym. Oprószam do smaku świeżo zmielonym pieprzem czarnym oraz ziołami prowansalskimi i posypuję uprażonym słonecznikiem. Dla kontrastu posypuję także szczyptą słodkiej papryki. Nie dodaję już soli, bo ser feta jest wystarczająco słony.
Uniwersalna sałatka z brokułem i fetą jest już gotowa. Możesz do niej dodać swoje ulubione dodatki:
- kukurydzę konserwową
- jajka ugotowane na twardo i pokrojone w ćwiartki
- kawałki piersi kurczaka
- szynkę konserwową
- pomidorki koktajlowe
- ananasa
- czerwoną fasolę konserwową
- pestki dyni
- płatki migdałów lub posiekane orzechy.
Powyższe dodatki możemy wymieszać ze sobą lub ułożyć w warstwach. Smacznego!