Sala 600 – tu odbywały się procesy norymberskie

tymrazem.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Sala 600


Każdy, kto interesuje się historią, na pewno słyszał o procesach norymberskich. Oprócz ukarania zbrodniarzy były to także wydarzenia, które miały pokazać opinii publicznej, iż każdego, kto na to zasługuje, spotka kara. Sala 600, w której wydarzenia te miały miejsce, istnieje do dzisiaj, a wokół niej powstało Memorium Procesów Norymberskich – miejsce, które pokazuje związaną z tym miejscem historię.

Lokalizacja

Memorium Procesów Norymberskich, jak i sama sala 600 zlokalizowane są przy Bärenschanzstraße 72 w Norymberdze. o ile chcecie dostać się tutaj transportem publicznym, to możecie wybrać metro (U1) i wysiąść na stacji Bärenschanze, z której macie do pokonania około 400 metrów do celu.

Bilety i godziny otwarcia

Memorium Procesów Norymberskich i Sala 600 otwarte są dla zwiedzających różnie, w zależności od pory roku. Od listopada do marca: środa -poniedziałek w godzinach 10.00-18.00 natomiast od kwietnia do października: poniedziałek 9.00-18.00, środa – piątek 9.00-18.00 oraz sobota i niedziela 10.00-18.00. W dni świąteczne godziny otwarcia mogą ulec zmianie – znajdziecie je na stronie.

Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 6 Euro, a ulgowy 1,5 Euro. o ile wybieracie się z dziećmi, to możecie zdecydować się na bilet grupowy. Warto wiedzieć, iż miejsce to możecie odwiedzić za darmo, o ile kupiliście Nürnberg Card – kartę miejską, która zapewnia darmowy transport na 48 godzin oraz wstępy do większości muzeów w mieście.

Jeżeli wybieracie się w grupie większej niż 10 osób, to musicie dokonać wcześniejszej rezerwacji, najlepiej na 14 dni przed planowaną wizytą – dzięki temu uniknięcie dłuższego oczekiwania.

Memorium Procesów Norymberskich

Odwiedzając to miejsce, oprócz samej sali, w której procesy miały miejsce, możemy także zapoznać się ze sporą ilością informacji o procesach. Na dwóch piętrach znajduje się tam interesująca ekspozycja, pokazująca samą organizację procesów, zbrodniarzy, którzy byli sądzeni i ich historie.

Do dyspozycji, na czas zwiedzania otrzymujemy audioprzewodnik, który po wpisaniu numeru stanowiska, opowiada wszystko, czego ono dotyczy i opisuje zdjęcia na nim prezentowane. Jednym z języków zwiedzania jest także polski, dzięki czemu wystawa pozostało bardziej przystępna dla turystów z Polski. Wędrując po ekspozycji, wciskamy numery odpowiadające planszom.

Warto się w tym momencie zastanowić, dlaczego najważniejsze z procesów nazistów miały miejsce właśnie w Norymberdze? Odpowiedzi należy szukać jeszcze przed II Wojną Światową, kiedy to Norymberga miała być centrum partii nazistowskiej. To właśnie w tym mieście zaczęła powstawać ogromna hala, mieszcząca 50 tysięcy osób na wystąpienia Hitlera. Tuż obok niej plac defilad i sporo infrastruktury, mającej zastosowanie propagandowe. Norymberga była miejscem, gdzie w 1933 świętowano dojście Hitlera do władzy. Również w tym mieście uchwalono zasady, które pozbawiały Żydów niemieckiego obywatelstwa i prawa do posiadania majątku.

Sala 600

Chyba największą atrakcję stanowi jednak sala, w której procesy się odbywały. Jest to tzw. sala 600. Nie jest ona zawsze dostępna dla turystów, ponieważ jest dzisiaj przez cały czas używana jako sala rozpraw sądowych. Sala 600 i towarzysząca jej wystawa zostały udostępnione szerszej publiczności w 2010 roku. Wcześniej dostęp tu był ograniczony.

Znajduje się ona na 1. piętrze, a zmodyfikowana została na potrzeby powojennych procesów. Dzisiaj jej wygląd nieco się zmienił, ale o dawnych modyfikacjach przypominają plansze, opowiada też o tym audioprzewodnik. Możemy oglądać ją z trybuny dla publiczności, która w czasach procesów norymberskich miała aż dwa poziomy, aby zmieścić się na niej mogli goście i dziennikarze z całego świata.

Meble, które dzisiaj widzimy, nie są oryginalnymi. Ławki, na których siedzieli oskarżeni, znajdują się na ekspozycji – zostały one zaprojektowane przez amerykańskiego architekta i znalezione po latach w sądowych piwnicach.

Procesy Norymberskie

Po zakończeniu II Wojny Światowej powstał Międzynarodowy Trybunał Wojskowy, którego zadaniem było osądzenie zbrodniarzy wojennych. Pierwszy główny proces odbywał się pomiędzy 20 listopada 1945 roku, a 1 października 1946 roku. Miał on miejsce w dawnym Pałacu Sprawiedliwości zarekwirowanym na potrzeby procesów. Podczas tego okresu wysłuchano zeznań ponad 240 świadków, a spisany z procesu protokół miał ponad 16 tysięcy stron.

Tzw. zasady norymberskie, które sformułowane były w Karcie Międzynarodowego Trybunał Wojskowego, miałby być podstawą działania dzisiejszego Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze.

W pierwszym procesie sądzeni byli m.in. Hermann Göring, Rudolf Hess, Hans Frank, Wilhelm Frick, Joachim von Ribbentrop, Alfred Jodl, Alfred Rosenberg, Arthur Seyss-Inquart, Ernst Kaltenbrunner, Fritz Sauckel, Julius Streicher, Martin Bormann, Wihelm Keitel, Erich Reader, Walther Funk, Albert Speer, Baldur von Schirach, Konstantin von Neurath, Karl Dönitz, Franz von Papen, Hans Fritzsche czy Hjalmar Schacht.

Ponad połowa z pierwszej grupy oskarżonych została skazana na karę śmierci przez powieszenie (12 osób), trzy osoby na dożywocie, cztery na długoletnie więzienie, a trzy uniewinniono (Franz von Pappen, Hans Fritzsche oraz Hjalmar Schacht).

Pierwszy proces nie był jedynym, który miał miejsce po II Wojnie Światowej. W późniejszych latach sądzeni byli także sędziowie, przedsiębiorcy czy lekarze współpracujący w nazistami.

Ciekawostką jest, iż były to pierwsze procesy sądowe na taką skalę, które były tłumaczone symultanicznie. Szacuje się, iż dzięki temu czas trwania procesów skrócił się ponad czterokrotnie.

Warto odwiedzić?

Sala 600 i Memorium Procesów Norymberskich to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić. To właśnie tutaj osądzono zbrodniarzy, którzy stali za działaniami II Wojny Światowej. To w tym miejscu zostali oni oskarżeni jak „zwyczajni” ludzie i osądzeni za swoje winy.

Ciekawa historia, tajemnicza atmosfera i sporo ciekawostek czeka na Was na miejscu! Zajrzyjcie koniecznie, będąc w Norymberdze!

Idź do oryginalnego materiału