Czarne porzeczki to niepozorne owoce, których teraz nie doceniamy. A to błąd. Okazuje się, iż są skarbnicą witaminy C. 100 gramów produktu pokrywa nasze zapotrzebowanie na ten składnik choćby w 260 procentach. To o wiele więcej niż w przypadku cytryny.
Owoc wykorzystujemy najczęściej do przygotowania przetworów, dorzucamy je do ciasta i robimy z nich interesujące desery. Czarna porzeczka uważana jest za niezwykle zdrową. Rośnie na krzewach w przydomowych ogródkach, często można spotkać ją także w lesie i nad brzegami rzek. Smakowite kąski najlepiej zbierać w lipcu.
Jakie adekwatności mają czarne porzeczki?
Zwróćmy uwagę na to, iż owoce zostały uznane za jedne z najzdrowszych. Zawierają mnóstwo składników odżywczych, które pozytywnie wpływają na nasz organizm. Wzmacniają odporność i pomagają w walce z różnymi chorobami. Sprawdzają się podczas problemów z układem krwionośnym. Zapobiegają także zachorowaniu na cukrzycę. Mało tego, regularne jedzenie tych jagód sprawi, iż nie będziemy mieli problemów z obniżeniem zdolności intelektualnych w wieku starszym.
Czarne porzeczki oczyszczają organizm z toksycznych substancji i ciężkich metali. Jedzmy je podczas przeziębień i innych infekcji, gdyż mają działanie przeciwzapalne. Znajdziemy w nich wiele witamin i składników mineralnych. Mają w sobie tak dużo witaminy C, iż wystarczy zjeść tylko kilkanaście sztuk. Owoce zawierają także witaminy A i E, które walczą z wolnymi rodnikami i zapobiegają starzeniu się organizmu. Są też wspierające układ nerwowy witaminy z grupy B.
Nie bez znaczenia pozostaje ich wpływ na trawienie. Czarna porzeczka charakteryzuje się obecnością olejków eterycznych, które wspomagają apetyt i przyspieszają przemianę materii. Odkwaszają także organizm.
Czarne porzeczki (ADOBE)
Jakie są przeciwskazania?
Przede wszystkim nie powinniśmy przesadzać z ilością. Nadmierne spożywanie wywołuje reakcje alergiczne. Może choćby wywołać i zaostrzyć problemy z układem pokarmowym. Czarne porzeczki są niebezpieczne dla osób, które cierpią na zakrzepicę. Owoce zwiększają krzepliwość krwi. jeżeli macie zapalenie wątroby, całkowicie zrezygnujcie z tych jagód.
Czarne porzeczki mają też liście o szczególnych adekwatnościach
Są bogate w olejki eteryczne, antocyjany, garbniki, flawonidy, witaminę PP i C. Stosuje się je podczas:
- artretyzmu i bóli reumatoidalnych,
- nieświeżego oddechu,
- zranień,
- dolegliwości żołądkowych i jelitowych,
- problemów z osłabionymi włosami (tutaj idealnie sprawdzą się płukanki),
- swędzenia związanego z ukąszeniami owadów.