Rząd szykuje zmiany w systemie emerytalnym. Czego mogą spodziewać się seniorzy

zycie.news 5 godzin temu
Zdjęcie: Seniorzy/Pixabay


Jak informuje serwis „Fakt”, rząd szykuje się do przeglądu systemu emerytalnego i wprowadzenia do niego korekt. Dziennik podkreśla, iż tego rodzaju przeglądy realizowane są co kilka lat, a ich celem jest usprawnienie działania systemu. Jakich zmian mogą spodziewać się seniorzy?

Przegląd systemu emerytalnego

Raz na kila lat władze przeprowadzają przegląd systemu emerytalnego. Dziennikarzom „Faktu” udało się potwierdzić w resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej, iż prace trwają. Ministerstwo pracuje nad dokumentem poświęconym skutkom obowiązywania ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

„Dokument, zgodnie z ustawą, obejmie okres 2022–2024 i zostanie przedłożony Sejmowi do dnia 31 października 2025 r. Aktualnie prowadzony jest proces zbierania danych niezbędnych do przygotowania tej informacji” – przekazał resort w oświadczeniu dla „Faktu”.

Jedna z możliwych zmian może dotyczyć zmiany progu dochodowego przy czternastej emeryturze. Teraz pełną „czternastkę” otrzymują osoby, których renta lub emerytura nie przekracza 2900 zł brutto. Po przekroczeniu tego progu świadczenie pomniejszane jest zgodnie z „zasadą złotówka za złotówkę”. Rząd może zmienić sztywny próg, co rok go waloryzując.

Co jeszcze może ulec zmianie?

Kolejną kwestią, której może dotyczyć prowadzony przegląd, jest kwestia przeliczania emerytur w czerwcu. Osoby, które złożyły wniosek o przejście na emeryturę w czerwcu, miały świadczenia niższe choćby o kilkaset złotych niż ci, którzy zdecydowali się złożyć wniosek w lipcu. Jak wskazuje „Fakt”, rząd rozważa przeliczenie świadczeń, choć raczej seniorzy nie mają co liczyć na wyrównania.

Dr Marcin Wojewódka z Instytutu Emerytalnego przekonuje, iż rząd powinien zająć się także kwestią podniesienia wieku emerytalnego. Jak podkreślił ekspert, polscy emeryci powinni mieć świadomość, iż utrzymanie go na obecnym poziomie grozi głodowymi emeryturami w przyszłości.

Co o tym sądzicie?

Idź do oryginalnego materiału