Rurki z kremem budyniowym Ewy Wachowicz

ania-gotuje.pl 3 lat temu

Rurki z kremem budyniowym Ewy Wachowicz to idealny deser lub przekąska na imprezę. Są lekkie, chrupiące i przede wszystkim pyszne. W czym tkwi ich urok? prawdopodobnie w prostocie. Do rurek możesz oczywiście dać inny krem np. mascarpone lub bitą śmietanę. Trudno im się oprzeć. Polecam dla dzieci oraz dorosłych.

Składniki:

Szklanka to pojemność 250ml. Z podanych składników otrzymasz około 50 sztuk.

  • 2,5 szklanki mąki pszennej (tortowej)
  • szklanka kwaśnej śmietany 18%
  • 250g masła extra 82% (schłodzonego)
  • łyżka cukru waniliowego
  • szczypta soli

Krem budyniowy:

  • 900ml mleka (Ewa Wachowicz podaje 1 litr, ale uważam, ze krem musi być gęstszy)
  • 80g mąki pszennej
  • 80g mąki ziemniaczanej
  • 250g cukru pudru
  • 50g masła extra 82%
  • 2 całe jajka
  • 4 żółtka
  • 1 opakowanie cukru waniliowego

Dodatkowo cukier puder do posypania.

Sposób przygotowania rurek z kremem.

Czas przygotowania w zależności od naszej wprawy to prawdopodobnie od 60 do 90 minut. Czas pieczenia 15-20 minut. Do przygotowania rurek z kremem potrzebować będziesz :

  • minimum 2 litrowego garnuszka z grubszym dnem, aby nie przypalić kremu budyniowego podczas gotowania
  • miksera
  • miski

Krok 1. Przygotowuję ciasto na rurki.

Do miski przesiewam 2,5 szklanki mąki pszennej. Wsypuję łyżkę cukru waniliowego, szczyptę soli oraz wrzucam poszatkowane masło (schłodzone). Polecam zetrzeć schłodzone masło na tarce o grubych oczkach. Starte masło rozcieram z mąką dzięki palców. Następnie wlewam szklankę kwaśnej śmietany 18% i zagniatam ciasto. Gotowe ciasto zawijam w woreczek śniadaniowy i odstawiam na godzinę do lodówki w celu schłodzenia.

Po 60 minutach schłodzone ciasto przez chwilę zagniatam i rozwałkowuję na grubość około 3 mm. Wycinam paski o szerokości 2 cm i długości od 20 do 30 cm. Ich długość zależy oczywiście od wielkości metalowych foremek do nawinięcia.
Foremki metalowe smaruję masłem i nawijam wycięte paski ciasta. UWAGA. Ciasto nawijamy w ten sposób, aby ciasto nachodziło na połowę nawiniętego już paska.

Krok 2. Piekę rurki.

Na blaszce do pieczenia wykładam papier i wykładam nawinięte rurki. Piekarnik nagrzewam do 200 stopni C. Piekę na środkowej półce w opcji góra i dół w temperaturze 200 st. C przez około 15-20 minut. Rurki pięknie się zarumienią. Ewa Wachowicz podpowiada, iż rurki można także przygotować z gotowego ciasta francuskiego. Wystarczy je rozmrozić, rozwałkować, pociąć w paski i piec w temperaturze 240 stopni C. Uzyskamy wówczas ekspresowe rurki. Ja jednak wolę przygotować je samodzielnie według powyższego opisu.

Następnie po upieczeniu odkładam na 5 minut do ostudzenia i jeszcze ciepłe rurki ściągam z metalowych foremek. Pozostawienie rurek do całkowitego ostudzenie spowoduje łamanie się przy ściąganiu z foremek.

Krok 3. Przygotowuję krem budyniowy.

Do garnuszka o grubym dnie wlewam 900ml mleka. Wsypuję opakowanie cukru waniliowego oraz wrzucam 50g masła i zagotować na małym ogniu.

Do miski wbijam 2 jajka i 4 żółtka, wsypuję 250g cukru pudru i ubijam przez około 5 minut na najwyższych obrotach mikserem na puszystą masę. Kolejno wsypuję 80g mąki pszennej oraz 80g mąki ziemniaczanej i miksuję na średnich obrotach do powstania jednolitej masy.
Do masy jajeczno-cukrowej wlewam oczywiście małym ciurkiem zagotowane mleko z garnuszka, cały czas mieszając mikserem na średnich obrotach. Powstałą masę kremową ponownie przelewam do garnuszka i cały czas mieszając, podgrzewam na małym ogniu. Po chwili masa zgęstnieje i otrzymamy gesty budyń kremowy.

Gotową masę zdejmuję z ognia, przykrywam woreczkiem śniadaniowym (dzięki czemu nie powstanie kożuszek) i odstawiam do ostudzenia.

Krok 4. Nadziewam rurki z kremem.

Całkowicie przestudzonym kremem budyniowym dzięki rękawa cukierniczego, nadziewam rurki. Rurki z kremem możesz udekorować cukrem pudrem. Ja nie oprószałam, bo rurki są wystarczająco słodkie.

PS. W wersji super szybkiej oczywiście zamiast kremu bydniowego, rurki możesz oczywiście napełnić bitą śmietaną.

Idź do oryginalnego materiału