Na etapie planowania domu mogą wystąpić różne problemy – zarówno w procesie wyboru odpowiedniej działki czy materiałów budowlanych, jak i rozmieszczenia instalacji wewnętrznych. Wielu z nich można uniknąć w przypadku budowy na podstawie gotowego projektu, który dodatkowo da się odpowiednio zaadaptować i zmodyfikować. Inwestycję zawsze warto jednak dobrze przemyśleć i uniknąć potencjalnych trudności, choćby o ile nie jest opracowywana całkowicie od podstaw.
Powierzchnia i bryła budynku
Wiele problemów pojawia się na etapie planowania powierzchni użytkowej budynku oraz jego bryły. Im większy dom i bardziej skomplikowany pod względem wygląd, tym wyższe koszta. Zbyt duża ilość pomieszczeń może być problematyczna, ponieważ ciężko określić przeznaczenie każdego z nich. W ostateczności niektóre okazują się bezużyteczne, a mimo to wymagają sprzątania i ogrzewania. Skomplikowana bryła budynku może wymagać stosowania wielu elementów i zapewnienia dużej powierzchni dachu, co z kolei generuje problemy z ich poprawnym wykonaniem. Aby uniknąć potencjalnych trudności, warto wybrać projekt domu ze szczegółowymi wyrysami i precyzyjnym określeniem wszystkich parametrów. Dotyczy to zwłaszcza problematycznych elementów, takich jak np. szerokie otwory okienne z monolitycznymi podciąganiami, znaczne ilości słupów czy duże rozstawy stropów nad poszczególnymi pomieszczeniami. Aby natomiast podnieść energooszczędność, warto zdecydować się na projekt domu pasywnego.
Układ pomieszczeń
Sporo trudności może się wiązać z planowaniem układu pomieszczeń. Aby ograniczyć trasy instalacji wodnej i kanalizacyjnej, warto wybierać projekty domów z kuchnią, łazienką i kotłownią umieszczonymi w bliskiej odległości od siebie. Podobnie wygląda to w przypadku spiżarni i garażu, ponieważ ich niedalekie położenie usprawni komunikację np. podczas przenoszenia zakupów. Warto też odpowiednio zaplanować salon. w tej chwili gotowe projekty domów bardzo często uwzględniają połączenie jej z kuchnią, jednak nie jest rozwiązanie optymalne dla wszystkich inwestorów. Wielu osobom mogą zwyczajnie przeszkadzać roznoszące się po całej przestrzeni salonu zapachy i odgłosy. Najlepiej przemyśleć oba rozwiązania. W ostateczności można zdecydować się na kompromis, czyli salon oddzielony od otwartej kuchni przesuwną ścianką czy przeszkleniem. Problemy często sprawia też przedsionek, który okazuje się zbyt mały.
Parametry garażu
Obecnie nowoczesne projekty domów mogą uwzględniać budowę garażu, którego wymiary warto odpowiednio zaplanować. Wariant jednostanowiskowy często okazuje się niewystarczający. o ile budynek nie będzie posiadał innych pomieszczeń gospodarczych, wszelkie narzędzia, kosiarki, rowery czy opony będą przechowywane właśnie w garażu, co ograniczy możliwości wygodnego parkowania samochodu. Warto więc przemyśleć wariant dwustanowiskowy, choćby o ile inwestor posiada tylko jedno auto. Nie bez znaczenia pozostaje też długość i szerokość garażu. Wymiary powinny być tak dobrane, aby nie utrudniały zamykania bramy i jednocześnie zapewniały wystarczająco dużo wolnej przestrzeni na boczne regały czy przechowywane akcesoria. Projekty domów jednorodzinnych z garażami o różnym układzie można znaleźć w ofercie firmy New-House.
Inne problematyczne elementy projektu
Obecnie dużą popularnością projekty domów z poddaszem, które zakładają występowanie skosów. Niewielki kąt nachylenia dachu w połączeniu z niską ścianką kolankową może generować różne problemy na etapie użytkowania pomieszczeń. Warto więc odpowiednio zaplanować ich parametry, aby zyskać swobodę ustawiania różnych elementów na poddaszu – np. ustępu, wanny, biurka czy łóżka. Sporo problemów wiąże się też z łazienkami. Wielu inwestorów świadomie wybiera projekty domu parterowego lub piętrowego, w których znajdują się przynajmniej dwie. Jedna łazienka powinna być uwzględniona na kondygnacji, a druga bardziej ukryta i jednocześnie łatwo dostępna dla gości. W projekcie warto też pamiętać o poprawnym zaplanowaniu schodów. Zbyt wysokie stopnie lub za małe szerokości schodków od strony wewnętrznej mogą być bardzo uciążliwe.