Aby włosy zachowały doskonałą kondycję przez długi czas należy zachować równowagę w dostarczaniu im odpowiednich składników pielęgnacyjnych: protein, emolientów i humektantów – jest to tzw. równowaga PEH. W naszym artykule przedstawiamy, czym one są, jak działają i jakie rezultaty gwarantują.
Piękne, zdrowe i zadbane włosy to efekt dbania o nie zarówno od wewnątrz (stawianie na odpowiednią, bogatą w składniki odżywcze dietę, nawodnienie ciała, higieniczny tryb życia itd.), jak również zewnętrznej pielęgnacji – tutaj doskonale sprawdzają się najwyższej jakości, profesjonalne kosmetyki, które znajdziesz w sklepie fryzjerskim Trena.pl. Wybierając je należy zadbać o dostarczanie włosom składników szczególnie z trzech grup: protein, emolientów i humektantów.
Emolienty – czym są i jak działają?
Do tej grupy zalicza się cały przekrój składników, w tym bardzo popularne oleje. Głównym zadaniem emolientów jest zatrzymanie wilgoci w strukturze włosów, co przeciwdziała ich przesuszeniu, łamliwości i podatności na zniszczenia. Nadają one także puklom cudowną miękkość i gładkość. Otulają pasma powłoką ochronną wzmacniając płaszcz lipidowy, co zapewnia zatrzymanie składników odżywczych w strukturze pukli. Co ważne – niektóre emolienty stosuje się na włosy, podczas gdy inne przeznaczone są do pielęgnacji skóry głowy. Co ważne niedobór emolientów przejawia się w szczególności w suchości i zmatowieniu pukli.
Równowaga PEH. Gdzie znajdziemy emolienty?
Składniki te są szeroko dostępne w praktycznie każdego rodzaju kosmetykach do włosów. Znajdziemy je m.in. w szamponach, maskach, odżywkach, kuracjach, olejkach, a także produktach do stylizacji. Pozwalają one na zachowanie odpowiedniego nawilżenia włosów i niejako „domknięcie” pielęgnacji pasm. Są szczególnie przydatne w przypadku poddawania pukli zabiegom stylizacyjnym, w tym wystawianiu ich na działanie wysokich temperatur. Szczególnie często powinny sięgać po nie osoby stosujące regularnie suszarkę do włosów z gorącym nawiewem, lokówkę czy prostownicę.
Jak rozpoznać zbyt dużo emolientów na włosach?
Z emolientami, tak jak z każdym składnikiem pielęgnacyjnym, można przesadzić. Problem ten przejawia się na włosach na wiele różnych sposobów. Głównym jest zbyt duże obciążenie, problem z nadmiernym przetłuszczaniem, a także nieświeży wygląd. jeżeli zaobserwujesz tego typu objawy, to sygnał, iż trzeba zrobić miejsce na pielęgnację proteinami i humektantami.
Jakie składniki należą do grupy emolientów?
Szukając na etykietach produktów zawierających emolienty, warto zwrócić uwagę na końcówki: „butter” i „oil”. To od ich ilości, a także wysokości umiejscowienia w składzie zależy czy dany kosmetyk można zaliczyć do grupy emolientów. Należy przy tym dobrać go pod kątem porowatości włosów. Różne rodzaje pukli lubią bowiem odmienne grupy składników.
W pielęgnacji włosów wysokoporowatych sprawdzają się oleje:
- Lniany,
- Słonecznikowy,
- Sojowy,
- Z pestek winogron,
- Wiesiołka,
- Z dzikiej róży.
Kosmyki średnioporowarte lubią w szczególności oleje:
- Makadamia,
- Arganowy,
- Oliwę z oliwek,
- Awokado,
- Kameliowy.
Włosy niskoporowate wyglądają doskonale po pielęgnacji olejami:
- Kokosowym,
- Rycynowym,
Palmowym,
Masłem shea.
Warto wiedzieć, iż istnieją także emolienty syntetyczne, które również działają na włosy w pielęgnujący sposób. Wśród nich są m.in.: polimery, trójglicerydy, estry, silikony i alkohole tłuszczowe (alkohol cetylowy wykazuje bowiem działanie nawilżające).
Produkty zawierające emolienty w ofercie Trena.pl:
W hurtowni fryzjerskiej Trena.pl znajdziesz szereg kosmetyków, które mają w swoim składzie bogactwo emolientów. Wśród nich jest m.in. profesjonalna arganowa maska do włosów Echosline Seliar, szampon do włosów z olejkiem arganowym Milk Shake Argan czy kokosowa kuracja odżywcza w spray’u Revlon Professional Uniq One All in One Coconut Hair Treatment, a także wiele innych.
Równowaga PEH. Jak działają humektanty?
Humektanty to z kolei składniki, które odpowiadają ze głębokie nawilżenie włosów. Z łatwością wnikają w ich strukturę pielęgnując pukle zarówno od wewnątrz, jak i zewnątrz. Wykazują właściwości higrospokijne, co oznacza, iż potrafią zatrzymywać wilgoć we włosach. Humektanty – podobnie jak emolienty – znajdziemy w różnego rodzaju kosmetykach do włosów: szamponach, maskach, odżywkach czy serum.
Jakie składniki należą do grupy humektantów?
Humektanty znajdziemy w składach produktów jako jeden z ich wielu elementów, ale można je stosować także pojedynczo – często zarówno na włosy, jak i skórę ciała. W grupie tej znajdziemy m.in.:
- Glicerynę,
- Kwas hialuronowy,
- Aloes,
- Mocznik,
- Niacynamid,
- Trehalozę.
Jak poznać, iż naszym włosom brakuje humektantów?
Istnieje wiele objawów niedoboru tego składnika we włosach. Do najczęstszych należą:
- Suchość
- Szorstkość
- Pozbawienie objętości,
- Oklapnięcie,
- Łamliwość,
- Elektryzowanie,
- Kruchość.
Nadmiar humektantów w pielęgnacji – objawy
Z humektantami, tak jak z pozostałymi składnikami, także można przesadzić. Objawy ich nadmiaru w pielęgnacji mogą objawiać się podobnie do ich niedoboru. Innymi przejawami są:
- Puszenie,
- Plątanie,
- Zmatowienie,
- Przesuszenie,
- Szorstkość.
Aby rozpoznać, z jakim problemem mamy do czynienia należy uważnie przyjrzeć się swojej pielęgnacji, a także wymiennie stosować kosmetyki o różnych adekwatnościach i dobierać je tak, aby najlepiej spełniały potrzeby naszych włosów. Warto przy tym zwrócić szczególną uwagę, aby pielęgnacji humektantami była tak częsta, jak proteinami – szczególnie te grupy składników powinny znajdować się w równowadze, ponieważ stoją do siebie w opozycji.
Kosmetyki z emolientami
W sklepie fryzjerskim Trena.pl znajdziesz szeroką ofertę produktów do włosów o adekwatnościach nawilżających. Jednym z nich jest wzmacniający żel z aloesem definiujący skręt włosów Chi Aloe Vera, Odżywka 10w1 z kwasem hialuronowym Frutti Professional, normalizujący szampon z wyciągiem z aloesu Herbatint Aloe Vera i wiele innych.
Równowaga PEH – czym są proteiny i jak działają?
Proteiny są bardzo ważnym elementem budulcowym włosów. Aby uzupełniać pojawiające się w puklach ubytki warto regularnie sięgać po kosmetyki zawierające ten składnik. Taka sytuacja może wystąpić szczególnie podczas wykonywania różnych zabiegów stylizacyjnych z wykorzystaniem wysokich temperatur. Na szczęście proteiny znajdują się we wszystkich popularnych kosmetykach do włosów, dzięki czemu z łatwością można je dostarczać podczas pielęgnacji.
Jakie są najpopularniejsze proteiny wykorzystywane w kosmetykach do włosów?
W produktach do pielęgnacji pukli znajdziemy szereg różnych protein (zarówno pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego), które doskonale pielęgnują włosy. Wśród nich są m.in.:
- Keratyna – najpopularniejszy rodzaj protein, który doskonale pielęgnuje pukle po zabiegach stylizacyjnych.
- Kolagen – rewelacyjnie przeciwdziała szorstkości i łamliwości.
- Jedwab – nie tylko uzupełnia ubytki, ale działa także wygładzająco, ochronnie i nabłyszczająco.
Niedobór protein – objawy
Jeśli w naszej pielęgnacji włosów jest za mało protein, wówczas może wystąpić szereg nieprzyjemnych konsekwencji. Problem ten przejawia się w:
- Puszeniu,
- Łamliwości,
- Zmatowieniu,
- Elektryzowaniu,
- Kruchości,
- Rozdwajaniu końcówek,
- Nadmiernym przetłuszczaniu,
- Szorstkości.
Przy nadmiarze protein występuje natomiast przeproteinowanie. Aby utrzymać odpowiedni poziom protein można wykonywać raz na jakiś czas specjalistyczne kuracje do włosów.
Kosmetyki z proteinami:
W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór produktów, które zawierają Możesz sięgnąć m.in. po złotą maskę regenerującą L’Oreal Professionnel Absolut Repair Gold Quinoa+Protein, kurację z proteinami mlecznymi Joanna Professional Milk Proteins i wiele innych.
Równowaga PEH – ważna jest systematyczność
Aby zapewnić swoim włosom prawidłową pielęgnację warto podejść do niej w uważny i zaplanowany sposób dostosowując kosmetyki do potrzeb swoich włosów. Niezwykle ważna jest przy tym sumienność i systematyczność, a także korzystanie z najlepszych produktów renomowanych światowych marek.