Rosyjskie kontakty w polskich służbach: gdzie leży prawdziwe zagrożenie?

plotkosfera.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: Rosyjskie kontakty w polskich służbach: gdzie leży prawdziwe zagrożenie?


W wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” gen. Jarosław Stróżyk, szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego i przewodniczący Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich, podzielił się swoimi spostrzeżeniami na tematkontaktów polskich służb z rosyjskimi. Według generała, każda poważna służba poważnego państwa ma kontakty z rosyjskimi służbami, co jest konieczne w sytuacjach politycznych i militarnych.

Kontrwywiad w terenie – gdzie jest dziś prawdziwe zagrożenie?

Gen. Stróżyk podkreślił, iż kontrwywiad jest potrzebny „w terenie”, ponieważ nie da się wszystkiego „realizować z Warszawy”. W związku z tym, ABW i Służba Kontrwywiadu Wojskowego budują struktury regionalne, aby pozyskać informacje i zapobiec zagrożeniom. Według generała, to tam jest dziś prawdziwe zagrożenie.

Zagrożenie ze strony Rosji – nie tylko w obszarze militarnym

Jeśli chodzi o zagrożenie ze strony Rosji, to nie tylko obszar militarny jest ważny. Według danych, Rosja jest aktywna w Polsce także w obszarze gospodarki i polityki. W raporcie polskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z 2020 roku stwierdzono, iż Rosja aktywnie działa w Polsce, prowadząc działania dezinformacyjne i próbując wpływać na polską politykę. Według danych, Rosja jest odpowiedzialna za ok. 60% ataków cybernetycznych na polskie instytucje państwowe.

Programy obrony i zakupy sprzętu – gdzie leży problem?

Gen. Stróżyk wskazał także na problemy związane z realizacją programów obrony, takich jak program obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej Wisła, a także zakupem śmigłowców. Według danych, Polska wydała na obronę 2,1% swojego PKB w 2020 roku, co jest niższą kwotą niż w innych krajach NATO. Ponadto, brak tankowców jest w tej chwili jednym z największych problemów Sił Powietrznych.

Komisja do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich – nowe wyzwania

Komisja do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich, której przewodniczy gen. Stróżyk, bada „rozdźwięk między tym, co się mówiło, a tym, co było w realnych dokumentach”. Według generała, komisja ma wiele nowych tematów do zbadania, ale na tym etapie nie przewiduje zajmowania się sprawą oskarżeń wobec generałów Janusza Noska, Piotra Pytla i pułkownika Krzysztofa Duszy w sprawie umowy o współpracy z rosyjską FSB.

Wnioski

Według gen. Stróżyka, każda poważna służba poważnego państwa ma kontakty ze służbami rosyjskimi. Im gorzej politycznie i militarnie, tym bardziej potrzebne jest zachowanie kanałów łączności między państwami, które są wrogami. Wnaturalny sposób najczęściej to służby specjalne. Tak było wcześniej, tak jest i teraz.

W Polsce, podobnie jak w innych krajach, ważne jest budowanie umiejętności przeciwdziałania zagrożeniom ze strony Rosji. W tym celu, konieczne jest rozwijanie współpracy między służbami specjalnymi, jak również budowanie zdolności w obszarze gospodarki i polityki.

Idź do oryginalnego materiału