Prosty rosół z ryżem to idealna zupa na co dzień. Bardzo często ryżankę gotowała mama w rodzinnym domu. Zupa jest syta, lekkostrawna i przede wszystkim smaczna. Zobacz jak krok po kroku w prosty sposób ugotować rosół oraz oddzielnie ryż. Dzięki temu zupa będzie klarowna. Podpowiem też jak zrobić gęstą i zmętniałą ryżankę.
Rosół to uniwersalne danie obiadowe, na bazie którego możemy przygotować pozostałe zupy. Sam rosół podaję z: makaronem, ryżem, kluskami, uszkami lub ziemniakami. interesująca jestem jaki jest Wasz ulubiony rosół?
Rosół z ryżem – składniki.
Podane składniki są na 2,5 – 3 litry wody. Kaloryczność: 70 kcal w 100 g rosołu.
- 500 g mięsa (wołowina lub kurczak)
- 500 g warzyw (marchewka, seler, por i pietruszka)
- 100 g cebulki
- 1 ząbek czosnku
- 2 listki laurowe
- 5 ziaren ziela angielskiego
- 5 ziaren pieprzu czarnego
- 2 łyżki natki pietruszki lub świeżego koperku
- 2 łyżeczki soli
Dodatkowo:
- 100 g ryżu
Sposób wykonania rosołu z ryżem.
Do ugotowania zupy potrzebować będziemy dużego garnka o pojemności 5 litrów oraz mniejszego do ugotowania ryżu. Przyda się także łyżka cedzakowa. Zanim zaczniesz gotować zupę, przeczytaj opis i zaplanuj etapy pracy w kuchni.
Gotuję rosół.
Do garnka wlewam wodę i wsypuję sól. Mięso wołowe lub drobiowe płuczę i wrzucam do garnka.
Dodaję także: listki laurowe, ziarna pieprzu czarnego i ziela angielskiego.
Zawartość zagotowuję na średnim ogniu bez przykrycia. Gdy wywar się zagotuje, to zmniejszam moc palnika, tak aby tylko lekko bulgotało. dzięki łyżki lub łyżki cedzakowej zbieram ewentualny szum lub pianę z wierzchu. Mięso kurczaka lub pokrojone w kostkę wołowe gotuję przez około 60 minut bez przykrycia. jeżeli gotujesz rosół na wiejskiej kurze lub wołowinie z kością to wydłuż czas gotowania do 2 – 3 godzin.
Warzywa obieram, myję i kroję w mniejsze kawałki lub plastry. Wrzucam do garnka, gdy mięso zacznie być miękkie. Możesz pominąć dodanie czosnku, jeżeli nie przepadasz za jego smakiem. Ja dodaję 1 przekrojony na pół ząbek, ponieważ lubię jego aromat. Uzupełniam wyparowaną wodę podczas gotowania przez dolanie około 500 ml wody (najlepiej wrzątek z czajnika).
Małą cebulę obieram, przekrawam na pół. Nad ogniem lub na patelni opalam obie połówki cebulki i wrzucam do wywaru. Dzięki temu zabiegowi rosół będzie miał piękny, złoty kolor oraz wyjątkowy aromat.
Zupę gotuję bez przykrycia cały czas na małym ogniu przez około 60 minut, aż warzywa będą miękkie. Pod koniec gotowania, wsypuję posiekaną natkę pietruszki lub świeżego koperku. Sprawdzam smak i ewentualnie doprawiam przyprawami do smaku. jeżeli wywar jest zbyt wodnisty i mało aromatyczny, to gotuję dłużej, aż wyparuje część wody. jeżeli natomiast jest zbyt tłusty i aromatyczny, to dolewam wrzącej wody, aby lekko rozcieńczyć.
Bardzo lubię także rosół z pierożkami lub uszkami.
Zobacz przepis na rosół z uszkami.
Gotuję ryż.
Gdy rosół kończy się gotować, w oddzielnym rondelku gotuję ryż. W tym celu do osolonej wody wsypuje ryż i zagotowuję. Mieszam co jakiś czas, aby nie przywarł do dna. Możesz także użyć ryżu w woreczku. Pewnie wiesz jak poprawnie ugotować ryż, ale jeżeli nie, to zapraszam na mój wcześniejszy poradnik jak ugotować ryż.
Ugotowany ryż odcedzam na durszlaku, zlewam zimną wodą.
Odcedzony ryż dodaję do talerza z rosołem. Ilość ryżu dostosowuję do indywidualnych preferencji domowników. Dzięki temu, iż gotuję oddzielnie ryż, rosół jet klarowny. Dodatkowo zawsze dla niejadka mogę zaserwować makaron lub w prosty sposób przerobić rosół na inną zupę np zupa brokułowa na rosole. Sprawdź moje wszystkie zupy na blogu.
Wskazówki.
- Im dłużej będziemy gotować ryż na małym ogniu, tym będzie klarowniejszy i smaczniejszy. jeżeli ma smakować jak u mamy i babci, to nie możemy iść na skróty. Rosół gotuję na małym ogniu przez minimum 2 godziny, najlepiej przez 3 godziny.
- Aby pozbyć się szumowin, możesz mięso kurczaka wymoczyć w zimnej wodzie i zaraz po zagotowaniu wylać wodę. Następnie zalać zimna wodą i gotować na tym rosół.
- Jeśli mam czas i ochotę, to dzięki łyżki cedzakowej wyjmuję z zupy miękkie mięso kurczaka oraz ugotowane warzywa. Wyławiam także ziarna przypraw oraz listki laurowe, które nie są apetyczne na talerzu :-). Z mięsa usuwam kości oraz skórki i ponownie wrzucam do zupy. W przypadku warzyw usuwam bezpowrotnie mniej smaczne i zostawiam jedynie marchewkę, którą kroję w talarki. Z pozostałych warzyw możemy przygotować sałatkę jarzynową. Zamiast wyławiać elementy rosołu łyżką cedzakową, możesz też przelać zawartość przez sito do oddzielnego garnka.
- Rosół możesz podać zarówno z ryżem jak i z makaronem. Czasami dzieci lubią z kluseczkami. Ja uwielbiam rosół z uszkami.
- Na bazie rosołu możemy wyczarować inne zupy.
- Jeśli chcesz typową, gęstą ryżankę, to nie gotuj oddzielnie ryżu. Na 15 minut przed końcem gotowania zupy, wsyp opłukany w zimnej wodzie ryż. Wówczas rosół będzie gęsty i zmętniały.
- Im więcej dodasz marchewek, tym rosół będzie słodszy.
- Smak rosołu zależy przede wszystkim od użytego mięsa. Dodatek wołowiny poprawia aromat zupy.
- Ciekawym pomysłem na urozmaicenie smaku, jest dodatek 1 suszonego borowika.
Rosół z ryżem na biegunkę.
Podczas biegunki nasz organizm ulega odwodnieniu. Często też tracimy apetyt. Moja mama i babcia często gotowała mi rosół z ryżem, gdy byłam chora. Rosół z ryżem jest doskonałym panaceum na biegunkę. Rosół poprawia apetyt, a ryż jest łatwy w trawieniu. Zamiast dodawać glutenowy makaron, wykorzystaj lekkostrawny ryż. Inną zupą, którą mogę polecić jest zupa pomidorowa z ryżem. Możesz ją oczywiście zrobić na bazie wywaru z rosołu. Wystarczy do rosołu dodać kilka łyżek koncentratu pomidorowego i otrzymamy prostą zupę pomidorową.
Życzę smacznego!