Rosół z kurek

radiokielce.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Rosół z kurek / Fot. Pixabay


W świętokrzyskich lasach pojawiły się już pierwsze grzyby, wśród nich popularne kurki, które ze względu na jasnożółtą barwę łatwo rozpoznać. Grzyby te są smaczne i nadają wielu potrawom wyjątkowego smaku i aromatu. Można z nich ugotować wiele dań, a choćby dodać do rosołu.

Kurka, czyli pieprznik jadalny swoją jasnożółtą barwą wyróżniają się w leśnej ściółce. Z tego powodu chętnie zbierają ją amatorzy grzybobrania. Kurki znaleźć można w lasach zarówno na terenach piaszczystych, jak i miejscach pokrytych mchem. Mogą skrywać się pod mchem, stertą liści lub igliwia. Rosną w pobliżu drzew, najczęściej świerku lub sosny, w bardzo dużych skupiskach, tworząc tzw. czarci krąg. Po kurki można wybrać się do lasu choćby w czerwcu. Sezon na nie trwa do końca października.

Rosół z kurek

Rosół z kurek / Fot. Pixabay

Składniki: 1,5 l wody, włoszczyzna: marchewMarchew zwyczajna S. carota. Jej podgatunek typowy (subsp…. More, porPor (Allium ampeloprasum L.) – gatunek rośliny dwuletniej… More, selerSelery zwyczajne, seler zwyczajny (Apium graveolens L.) – … More, pietruszkaPietruszka zwyczajna (Petroselinum crispum) – gatunek roś… More, 2-3 suszone borowiki, 300 g świeżych kurek, 1 duża cebulaCebula (Allium cepa L.) – zwyczajowa nazwa warzywa należ… More, 2 łyżki masła, sól, pieprz.

Sposób przygotowania: Na małym ogniu gotujemy wywar z włoszczyzny i suszonych borowików. W tym czasie obrane, oczyszczone i pokrojone kurki podsmażamy na maśle z cebulką pokrojoną w kostkę. Po odparowaniu wody z kurek, dodajemy je do wywaru i gotujemy całość na małym ogniu jeszcze przez 10 minut. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Podajemy z makaronem krajanką. Potrawę można przygotować również w klasycznej wersji, na rosole drobiowym lub drobiowo-wołowym.

Przepis rosół z kurek podał Paweł Kosin (archiwum Lasów Państwowych).



Idź do oryginalnego materiału