Rosół nie jest dla wszystkich. Są osoby, którym może poważnie zaszkodzić

pysznosci.pl 1 rok temu
Zdjęcie: rosół - Pyszności; foto: Canva


Rosół kojarzy nam się z czymś absolutnie zdrowym. To oczywiście nie jest błędne skojarzenie, jednak — jak się okazuje — ta zupa nie jest dla wszystkich. Niektórym z nas może choćby zaszkodzić.

Od zawsze mówi się, iż miska gorącego rosołu to remedium na ogromną ilość różnych dolegliwości. Przeziębienie? Wyziębienie? Osłabienie? A może klasyczny „syndrom dnia poprzedniego”? Rozwiązaniem stosowanym od dziesięcioleci był właśnie rosół, po części ze względu na zawarte w nim składniki odżywcze, a po części — na parę, którą podczas jedzenia zupy wdychamy.

Problem w tym, iż nie każdy ma to szczęście i może leczyć dolegliwości rosołem. Mniej więcej 1% dorosłych powinno go unikać. Oni oraz najmłodsze dzieci.

rosół – Pyszności; foto: Canva

W takich przypadkach nie wolno jeść rosołu

Uczulenie

Problem z jedzeniem rosołu pojawia się wtedy, kiedy mamy do czynienia z osobą cierpiącą na nietolerancję histaminy. Jest to organiczny związek chemiczny, którego poziom w organizmie regulowany jest przez enzym DAO. Rozwój nietolerancji histaminy może wystąpić w dwóch przypadkach: albo niepoprawnej ilości DAO, albo nieproporcjonalnego dostarczania histaminy z pożywieniem.

Osoby ze zdiagnozowaną nietolerancją histaminy muszą wyrzekać się wielu produktów i stosować się do restrykcyjnej diety, do której rosół się niestety nie zalicza. Ta dolegliwość jest relatywnie rzadka, ale według badań, może na nią cierpieć 1% populacji.

Nadmiar glutaminy

Dobry rosół to wolno gotowany rosół. Tę zasadę znamy wszyscy. Jednak nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, iż długie gotowanie mięsnego bulionu powoduje wydzielanie się glutaminy. Jest to pożyteczny aminokwas, który doskonale wpływa na nasze jelita. Bywa choćby tak pożądany, iż niektórzy do zwykłej diety postanawiają dołączyć suplementację.

rosół – Pyszności; foto: Canva

Problem w tym, że nadmiar glutaminy w organizmie może spowodować szereg nieprzyjemności, od bólu głowy po zaburzenia snu. W przypadku zauważenia u siebie takich objawów i podejrzenia o nadmiar glutaminy, lepiej zrezygnować z rosołu.

Wczesne dzieciństwo

Kolejną grupą osób, które nie powinny spożywać rosołu, są najmłodsze dzieci. Ta zupa jest wręcz zakazana dla maluchów poniżej ósmego miesiąca życia. To z powodu silnie alergizujących adekwatności rosołu.

Jeśli decydujesz się podać młodszemu dziecku rosół, lepiej ugotować go na samych warzywach. Na przykład według tego przepisu.

Obejrzyj też ten filmik z naszego kanału na YouTube.

Idź do oryginalnego materiału