Rośliny i kwiaty trujące dla psa! Na co musisz uważać?

plndesign.pl 2 tygodni temu

Ogród i pies wydają się idealnym połączeniem. Spokojne popołudnie w ogrodzie, w otoczeniu zieleni i kolorowych kwiatów, z psem wesoło bawiącym się w pobliżu to marzenie każdego miłośnika zwierząt i przyrody. Niestety, często taka sielankowa sytuacja może zmienić się w dramat. Popularne rośliny hodowane w naszych ogrodach czy mieszkaniach mogą stanowić śmiertelne zagrożenie dla naszych czworonogów. Które rośliny są najbardziej niebezpieczne, jak zapobiec zatruciu i co zrobić, jeżeli nasz pies już się zatruje, tłumaczymy w poniższym artykule.

Dlaczego psy jedzą rośliny?

Psy są potomkami wilków, należą więc do mięsożernych drapieżników. Jednak każde zwierze do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania potrzebuje zróżnicowanej diety. Podobnie jest z naszymi czworonogami. Biegający swobodnie po ogrodzie pies poznaje go głównie dzięki zmysłów węchu i wzroku. Czasem, o ile znajdzie coś interesującego, czego brakuje w jego diecie, zjada to. Może to być jakiś mały bezkręgowiec, a czasem jest to kilka liści czy owoców posadzonej przez nas rośliny. Niestety, psy nie do końca zdają sobie sprawę, iż to, co jedzą, może być trujące, szczególnie jeżeli posadziliśmy egzotyczne rośliny.

Poznaj rośliny trujące dla psów! Czy to normalne, iż rośliny trujące są interesujące dla psa? Foto Anna Nesterova – Unsplash

Kolejną przyczyną zjadania roślin przez psa może być jego znudzenie i chęć zwrócenia na siebie uwagi. Psy są zwierzętami stadnymi, rozwijającymi silne związki społeczne. o ile poczują się odsunięte, starają się zwrócić na siebie uwagę swojego właściciela – przewodnika stada. Może to się objawiać krążeniem wokół leżaka, na którym odpoczywa pani czy pan, obszczekiwaniem i zapraszaniem do zabawy, albo wykonywaniem innych czynności, jak choćby tarmoszenie i zjadanie roślin. To normalne zachowania naszych pupili, które powstrzymać możemy przez skierowanie na nich swojej uwagi.

Ostatnim przypadkiem są szczeniaki. Dla młodych piesków ogród to niezbadane terytorium pełne zadziwiających przedmiotów i nowych doświadczeń. Do każdego przedmiotu trzeba podbiec, obejrzeć go, powąchać i spróbować ugryźć albo zjeść. Szczeniaki nie posiadają doświadczenia ani rozsądku dojrzałych psów, są więc tym bardziej podatne na zagrożenia. Bez najmniejszych oporów zjedzą każdy kolorowy owoc czy zagradzającą im drogę gałązkę. Niestety, często takie zachowanie może zakończyć poważnym zatruciem, a choćby śmiercią.

Poznaj rośliny ogrodowe trujące i zobacz, których krzewów, drzew oraz kwiatów lepiej unikać, by nie stworzyć zagrożenia dla swojego czworonożnego przyjaciela – foto Stainless Images – Unsplash

Jak zabezpieczyć nasz ogród?

W jaki sposób zabezpieczyć więc ogród, żeby był bezpieczny dla naszych psów? Niestety, na to pytanie nie ma dobrej odpowiedzi. Jedynym pewnym sposobem jest niewpuszczanie naszych pupili do ogrodu, a nie o to przecież chodzi. Możemy jednak podjąć pewne działania, które zminimalizują ryzyko zatrucia.

Po pierwsze o bezpieczeństwie naszych psów powinniśmy zacząć myśleć już na etapie planowania czy też przebudowy ogrodu. Mowa tu o samej topografii tego miejsca, jak również wyborze roślin do zasadzenia. Oczywiście każdy ogród jest w części terenem dzikim, na którym wyrosną samosiejki przywiane przez wiatr – na to nie mamy większego wpływu. Możemy natomiast przed zakupem kwitnących roślin poświęcić trochę czasu w zapoznanie się z ich biologią i sprawdzenie, czy nie zaszkodzą naszym czworonogom. o ile nasz ogród jest już w pełni ukształtowany i rosną w nim szkodliwe rośliny, na których nam zależy, należy utrudnić dostęp do nich. Możemy tego dokonać dzięki przeszkód terenowych w postaci na przykład kamiennych murków albo sadząc wokół nich gęściej inne, bezpieczne kwiaty.

Częste objawy zatrucia to drżenie, wymioty, trudności w oddychaniu i drgawki – foto Tadeusz Lakota – Unsplash

Po drugie, warto skupić uwagę na samym psie. Zadbajmy o prawidłową dietę dla niego, bogatą we wszystkie niezbędne składniki pokarmowe. Najedzony pupil nie będzie szukał dodatkowych źródeł witamin. Poświęćmy mu odpowiednio dużo czasu. Podczas wizyty w ogrodzie zorganizujmy mu miejsca do zabawy, bawmy się z nim, pokazujmy mu nasze zainteresowanie. Zmęczony zabawą psiak chętnie położy się i zaśnie obok naszego leżaka, zamiast tracić energię w innych częściach ogrodu. Oczywiście nie chodzi tu o to, żeby przez cały czas chodzić krok w krok za naszym pieskiem, ale o dostarczenie mu odpowiedniej porcji zajęć.

Rośliny ogrodowe trujące dla psa

Dla wielu roślin produkcja trujących substancji chemicznych jest sposobem obrony przed napastnikami – na przykład owadami. Niestety, zgromadzone w nich substancje toksyczne są niebezpieczne, a często choćby zabójcze dla ssaków, w tym psów i ludzi. Nie sposób wymienić wszystkich niebezpiecznych gatunków roślin, które spotkać można w naszych ogrodach. Wystarczy wspomnieć, iż ponad 4000 z nich produkuje alkaloidy, które są substancjami powodującymi silne zaburzenia rytmu serca, natomiast także niebezpieczne garbniki są składnikiem kory większości drzew i krzewów. Poniżej przygotowaliśmy listę zawierającą najbardziej popularne trujące rośliny, które mogą powodować problemy ze zdrowiem.

Konwalia majowa

Te delikatne i piękne rośliny stanowią wiosną ozdobę wielu ogrodów. Niestety, są również bardzo toksyczne. Trująca jest cała roślina, często podrażnienie może wywołać sam kontakt. Konwalie zawierają nasercowe glikozydy, które mogą wywołać poważne zaburzenia rytmu serca, zakończone śmiercią.

Rośliny trujące dla psa – konwalia majowa – foto Amanda Slater

Cis pospolity

Zimozielone cisy są często sadzone w przydomowych ogrodach. Drzewa te charakteryzują się nie tylko pięknymi, delikatnymi igłami, ale i czerwonymi owocami, które są silnie trujące. Zarówno w nich, jak i w nasionach gromadzi się alkaloid taksyna wywołująca zaburzenia pracy serca.

Rośliny trujące dla psa – cis pospolity

Pokrzyk wilcza jagoda, lulecznica kraińska, bieluń dziędzierzawa

Coraz powszechniejsze w naszych ogrodach ładnie kwitnące rośliny, które dawniej były nieodzowną częścią każdego magazyny alchemika i wiedźmy. Wszystkie zawierają różne odmiany alkaloidów, zgromadzonych głównie w nasionach. Spożycie kilkudziesięciu z nich może być śmiertelne dla człowieka. Psy zabijają o wiele mniejsze dawki.

Rośliny trujące dla psa – bieluń dziędzierzawa – foto Júlio Reis

Rącznik pospolity

Jeszcze groźniejszą rośliną jest rącznki sadzony chętnie w ogrodach ze względu na swoje czerwone zabarwienie liści i interesujący kształt owoców. W jego nasionach odkłada się niezwykle toksyczne białko – rycyna. Spożycie dziesięciu kończy się śmiercią dla człowieka.

Rośliny trujące dla psa – rącznik pospolity – foto Juan Carlos Fonseca Mata

Bluszcz

Często spotykany w ogrodach i lasach jest podwójnie niebezpieczny. Już sam kontakt z nim może wywołać silną reakcję alergiczną i podrażnienie jamy ustnej. Trujące są wszystkie części rośliny. Zjedzenie liści i jagód w większej ilości może doprowadzić do śmierci zwierzęcia, bowiem w roślinie tej występuje kilka rodzajów toksycznych glikozydów.

Rośliny trujące dla psa – bluszcz pospolity – foto H. Zell

Tulipany

Kolejna roślina, którą trudno byłoby posądzić o złe zamiary. Niestety poza jadalnymi płatkami, jej reszta jest trująca. Szczególnie cebulki zawierają duże stężenie alkaloidów i glikozydów wywołujących wymioty, bóle brzucha, drgawki i problemy z oddychaniem.

Rośliny trujące dla psa – tulipany – foto matteo pilleri – Unsplash

Inne krzewy, rośliny i drzewa trujące dla psa

Oprócz wymienionych powyżej roślin niebezpieczne (w różnym stopniu) dla naszych czworonogów są różne krzewy, drzewa, rośliny dziko żyjące, rośliny ozdobne i rośliny ogrodowe. Znajdziemy również trujące rośliny doniczkowe i trujące kwiaty doniczkowe. Zaliczają się do nich m.in. hiacynt, krokus (szafran), narcyz, wilczomlecz pstry, kasztan (kasztanowiec zwyczajny), czarny bez, złotokap, wawrzynek wilczełyko, rododendron (azalia), ostrokrzew, ognik ciernisty, ligustr pospolity, irga, hortensja ogrodowa.

Objawy zatrucia

W zależności od zjedzonej rośliny objawy zatrucia mogą mieć bardzo różną postać. W początkowej fazie może to być niepokój, apatia albo przeciwnie – nadmierne pobudzenie psa. Duża część toksyn wywołuje reakcję ze strony przewodu pokarmowego – ślinotok, wymioty, wzdęcie brzucha, biegunkę ze śladami krwi. o ile pies wymiotuje, daje to nadzieję, iż uda mu się pozbyć substancji trującej i przebieg zatrucia będzie lżejszy. Wiele roślin zawiera alkaloidy, które mogą wywołać światłowstręt, rozszerzenie źrenicy, zaburzenia widzenia i nadmierne pobudzenie.

Ważne, aby reagować jak najszybciej – jeżeli podejrzewamy, iż nasz pupil „degustował” rośliny doniczkowe, ogrodowe lub uszczknął coś potencjalnie szkodliwego podczas spaceru, nie wahajmy się kontaktować z weterynarzem – foto Vincent van Zalinge – Unsplash

W przypadku spożycia większej ich ilości następuje zaburzenie pracy serca i zgon. Inne substancje mogą odpowiadać za porażenie układu nerwowego, zaburzenia ruchowe, trudności z oddychaniem, a choćby wstrząs i śpiączkę. o ile zwierzak zjadł substancje żrące (na przykład kwas mrówkowy), możliwe jest wystąpienie podrażnia błon śluzowych jamy ustnej i języka. Niektóre rośliny wywołują też skutki długotrwałe – ich regularne spożywanie w niewielkich ilościach nie daje natychmiastowych objawów, ale może prowadzić do niewydolności nerek czy wątroby.

Co zrobić po zatruciu?

Kiedy pewne stało się, iż nasz pies uległ zatruciu po zjedzeniu toksycznej rośliny, należy zareagować jak najszybciej. Naszego pupila należy przenieść w spokojne, zacienione miejsce i przykryć. Jak najszybciej należy skontaktować się z weterynarzem, podając dokładny opis objawów zatrucia i gatunków roślin, które mogły być jego przyczyną. o ile weterynarz na to pozwoli, a mamy doświadczenie w tej dziedzinie, możemy spróbować wywołać u psa wymioty, które oczyszczą żołądek.

Brugmansja Brugmansja jest również powszechną w Europie rośliną trującą. Z tego względu specjaliści określają tę trującą dla zwierząt i ludzi roślinę mianem trującego jabłka lub diabelskiego pazura – foto Joe Caione – Unsplash

Stosuje się do tego 3% roztwór wody utlenionej w dawce 3-5 ml na kilogram masy ciała, podawanej do pyska w strzykawce. Absolutnie nie powinna tego robić osoba nieprzeszkolona, ponieważ wadliwy zabieg może skończyć się trafieniem płynu do płuc i zakrztuszeniem. Bezpieczniej jest podać węgiel aktywowany, który przynajmniej częściowo zwiąże toksyny w przewodzie pokarmowym zwierzaka. Przede wszystkim jednak należy jak najszybciej przewieźć naszego psa do punktu weterynaryjnego, gdzie zajmie się nim lekarz.

Rośliny bezpieczne dla pupila

Przed zakupem nowych roślin do ogrodu warto zapytać sprzedawcę, czy są one bezpieczne dla naszych zwierząt. Możemy również sami poszukać o nich informacji w internecie. Istnieje wiele gatunków w żaden sposób niezagrażających zdrowiu naszych psów. Wśród nich znajdują się choćby popularne róże, jaśmin, petunie i nagietki, magnolie, malwy, a także większość używanych w domowej kuchni ziół. Wkładając trochę wysiłku w planowanie i zakupy, bez trudu stworzymy wspaniałe i bezpieczne miejsce wypoczynku na świeżym powietrzu nie tylko dla nas, ale i dla naszych zwierzaków.

Przeczytaj również o innych roślinach:

  • Funkia (Hosta) – wymagania i uprawa hosty
  • Amarylis – uprawa i pielęgnacja amarylisa. Co zrobić, aby zakwitł?
  • Forsycja – jak dbać o forsycję, aby pięknie kwitła? Porady i ciekawostki
  • Przebiśniegi – zwiastun nadchodzącej wiosny! Jak pielęgnować śnieżyczka przebiśnieg?
  • Niecierpek – gatunki i uprawa. Gdzie sadzić ten kwiat?
Idź do oryginalnego materiału