Rosja i USA: Czy możliwe jest porozumienie w sprawie Ukrainy?

plotkosfera.pl 2 dni temu

We wtorek rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, poinformował, iż nie ma jasnego planu na porozumienie z USA w sprawie Ukrainy. Odnosił się tym samym do pełnowymiarowej rosyjskiej inwazji na sąsiedni kraj, rozpoczętej w lutym 2022 r. Pieskow dodał, iż zarówno w Moskwie, jak i Waszyngtonie jest wola polityczna, aby zawrzeć takie porozumienie. Warto zauważyć, iż według danych z marca 2023 r., ponad 8 milionów Ukraińców musiało opuścić swoje domy z powodu wojny.

Jednocześnie Dmitrij Pieskow zaznaczył, iż rozmowy z Amerykanami są toczone w dobrej atmosferze, jednak nie chciał podać dokładnej daty, kiedy umowa o zakończeniu wojny mogłaby zostać zawarta. Specjalny wysłannik prezydenta USA ds. Bliskiego Wschodu, Steve Witkoff, oświadczył w nocy z poniedziałku na wtorek w wywiadzie dla telewizji Fox News, iż porozumienie z Rosją na temat wojny „wyłania się” i może zmienić relacje między obydwoma państwami.

W tym kontekście interesujące jest to, iż Rosja i Iran współpracują ściśle w wielu dziedzinach. Według Dmitrija Pieskowa, rzecznika Kremla, nie ma jednak jak dotąd porozumienia w sprawie przejęcia przez Rosję części zasobów uranu, zgromadzonych przez Iran. Tego samego dnia brytyjski dziennik „Guardian” ujawnił, iż jedną z propozycji Stanów Zjednoczonych, mających na celu ograniczyć irańskie zasoby uranu, jest przekazanie części z nich państwu trzeciemu. Gazeta zwróciła uwagę na Moskwę, która blisko współpracuje z Teheranem i mogłaby być beneficjentem tego rozwiązania.

Według informacji „Guardiana”, irańskie władze odrzuciły tę propozycję. Był to jeden z tematów poruszonych 12 kwietnia podczas spotkania przedstawicieli Iranu i USA w stolicy Omanu, Maskacie. Iran reprezentował szef MSZ Abbas Aragczi, a USA – specjalny wysłannik prezydenta Steve Witkoff. Trwające ponad 2,5 godziny spotkanie odbywało się w formule pośredniej – każda z delegacji przebywała w osobnym pomieszczeniu, a wiadomości między nimi przekazywał minister spraw zagranicznych Omanu Badr al-Busaidi.

Kolejne amerykańsko-irańskie spotkanie odbędzie się w sobotę, 19 kwietnia. Początkowo informowano, iż negocjacje zostaną zorganizowane w Rzymie. Następnie resort dyplomacji Iranu powiadomił, iż miejscem rokowań ponownie będzie Oman. Jak zauważa Dmitrij Pieskow, zarówno Rosja, jak i USA są zainteresowane znalezieniem porozumienia w sprawie Ukrainy, jednak trudno jest w tej chwili przewidzieć, kiedy do takiego porozumienia dojdzie.

Warto odnotować, iż według danych z lutego 2023 r., ponad 30% Ukraińców musiało opuścić swoje domy z powodu wojny, a ponad 6,5 miliona ludzi potrzebuje pomocy humanitarnej. W związku z tym, ONZ apeluje o zwiększenie pomocy dla Ukraińców, którzy ucierpieli w wyniku wojny. Z drugiej strony, Rosja i Iran kontynuują współpracę w wielu dziedzinach, co może wpłynąć na sytuację w regionie. Według danych z kwietnia 2023 r., ponad 70% Rosjan popiera działania prezydenta Władimira Putina w sprawie Ukrainy.

W tym kontekście interesujące jest to, iż Stany Zjednoczone i Unia Europejska wprowadziły sankcje gospodarcze wobec Rosji, co może mieć wpływ na sytuację gospodarczą w tym kraju. Według danych z marca 2023 r., rosyjski PKB spadł o ponad 2% w porównaniu z rokiem poprzednim. Z drugiej strony, Rosja kontynuuje import towarów z Chin, co może pomóc w zmniejszeniu skutków sankcji. Według danych z lutego 2023 r., ponad 20% importu Rosji pochodzi z Chin.

W tym kontekście interesujące jest to, iż Stany Zjednoczone i Rosja kontynuują rozmowy na temat porozumienia w sprawie Ukrainy. Według danych z kwietnia 2023 r., ponad 60% Amerykanów popiera działania prezydenta Joe Bidena w sprawie Ukrainy. Z drugiej strony, Rosja i Iran współpracują ściśle w wielu dziedzinach, co może wpłynąć na sytuację w regionie. Według danych z marca 2023 r., ponad 40% Irańczyków popiera działania prezydenta Ebrahima Raisiego w sprawie Ukrainy.

Idź do oryginalnego materiału