Władimir Putin, Prezydent Rosji, ogłosił, iż jego kraj jest gotowy do użycia kolejnych rakiet Oresznik w odpowiedzi na atak ukraińskich sił przy użyciu broni z Wielkiej Brytanii i USA. Hipersoniczne Pociski Balistyczne Oresznik to nowa generacja rakiet, które mogą przenosić ładunki jądrowe i mają zdolność do osiągnięcia prędkości ponad 5 Machów.
Według ekspertów wojskowych i technicznych, użycie tych rakiet w sposób masowy i grupowy może spowodować uderzenie porównywalne z użyciem broni atomowej. Władimir Putin podkreślił, iż ośrodki decyzyjne w Kijowie mogą stać się celem Oresznika. To oświadczenie wywołało silne zaniepokojenie wśród Ukraińców i międzynarodowej społeczności.
Wcześniej, 21 listopada, Siły Powietrzne Ukrainy poinformowały o ataku na Ukrainę, w którym Rosja użyła międzykontynentalnej rakiety balistycznej wystrzelonej z rosyjskiego obwodu astrachańskiego. Pocisk spadł w okolicach miasta Dniepr w południowo-wschodniej Ukrainie.
W odpowiedzi na ten atak, Władimir Putin zapowiedział, iż Rosja będzie przez cały czas testować nową rakietę Oresznik i rozpocznie jej seryjną produkcję. Pocisk będzie testowany również w warunkach bojowych. To oświadczenie wywołało szok i zaniepokojenie wśród Ukraińców i międzynarodowej społeczności.
Według danych opublikowanych przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej, Rosja posiada w tej chwili około 3 500 głowic jądrowych, co czyni ją drugim co do wielkości właścicielem takiej broni po Stanach Zjednoczonych.
Ekspert ds. bezpieczeństwa, Dr. Igor Sutyagin, z Uniwersytetu w Londynie, skomentował, iż oświadczenie Władimira Putina to ” Bardzo poważne ostrzeżenie dla Ukrainy i społeczności międzynarodowej”. Dodał, iż „Rosja próbuje pokazać swoją siłę i determinację wobec Ukrainy i Zachodu”.
W odpowiedzi na te wydarzenia, Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych wezwała do natychmiastowego zaprzestania wszelkich działań militarnych i odpowiedzialnego podejścia do rozwiązania konfliktu. Wielka Brytania i USA również wyraziły zaniepokojenie i wezwały Rosję do powstrzymania się od używania broni jądrowej.
W tej sytuacji, pytanie brzmi: Czy Ukraina jest gotowa do obrony przed takim zagrożeniem, a czy międzynarodowa społeczność jest gotowa do powstrzymania Rosji przed użyciem broni jądrowej?