Rodzaje włosów – jak określić porowatość pukli?

trena.pl 1 rok temu

Rodzaje włosów dzielimy ze względu na różne kryteria. Pukle można przyporządkować do określonych grup m.in. pod kątem: stopnia porowatości, grubości, gęstości, koloru, długości, poziomu nawilżenia, a także skrętu. Każdy człowiek jest inny, a jego włosy charakteryzują się odmiennymi cechami. Jak zatem prawidłowo ocenić rodzaj kosmyków i dobrać do nich odpowiednią pielęgnację?

Rodzaje włosów – po co je określać?

Włosy, szczególnie u kobiet, są synonimem piękna i zdrowia. Aby zachować ich doskonały wygląd, a także zadbać o kondycję pasm należy zwrócić szczególną uwagę nie tylko na to, co ląduje na naszym talerzu, ale także dopasować pielęgnację do indywidualnych potrzeb. Pomoże nam w tym przyporządkowanie włosów do konkretnej kategorii. Niezwykle popularnym podziałem pukli ze względu na ich rodzaj, jest określenie stopnia porowatości kosmyków.

Jak określić porowatość włosów?

Porowatość pukli określa zestaw charakterystycznych dla danych włosów cech, a także zdecydowanie ułatwia wybór odpowiedniej pielęgnacji. Główny podział pasm to: nisko-, średnio- i wysokoporowate. Czym charakteryzują się poszczególne typy i jak dopasować do nich pielęgnację?

Włosy niskoporowate – charakterystyka, najważniejsze cechy

Są to najzdrowsze, doskonale prezentujące się pukle. Charakteryzują się one zwykle rewelacyjną gładkością, rzadko się puszą i są łatwe w ujarzmieniu oraz zdyscyplinowaniu. Odznaczają się także wysokim nawilżeniem i niską podatnością na zniszczenia. Tego typu włosy bardzo gwałtownie schną, ponieważ podczas mycia nie wchłaniają wody w wysokim stopniu. Włosy niskoporowate mają często Azjatki, których grube, gładkie i lśniące pasma są ich znakiem rozpoznawczym.

Minusem włosów niskoporowatych jest fakt, iż są one trudne do ułożenia. Zbudowanie na nich kuszących fal i loków będzie raczej dużym wzywaniem. Kiedy przyjrzymy się tego typu pasmom pod mikroskopem, zobaczymy, iż łuski pukli ściśle przylegają do rdzenia włosa.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Czym jest botoks włosów?

Jak pielęgnuje się włosy niskoporowate?

Do tego typu kosmyków warto używać lekkich, nieobciążających formuł, które podkreślą blask włosów i dodadzą im miękkości. Ważne, aby nie obciążać pasm, szczególnie u nasady – mogłoby to spowodować ich nieatrakcyjne oklapnięcie. Warto sięgać po formuły, które zawierają w szczególności emolienty i humektanty. Mniej istotne mogą okazać się proteiny, których kosmyki będą miały pod dostatkiem – nie można ich jednak całkowicie eliminować z pielęgnacji.

Rodzaje włosów – pukle średnioporowate

Tego typu pukle są zdecydowanie bardziej podatne na stylizację niż te niskoporowate. Ze względu na to, iż łatwiej też wchłaniają wodę, dłużej schną po umyciu. Ta cecha wpływa także na puszenie się włosów średnioporowatych, m.in. pod wpływem wilgoci powietrza. Takie pukle są bardziej narażone na zniszczenie niż włosy niskoporowate, dlatego należy zapewnić im większą ochronę. Łuski włosów średnioporowatych są bardziej rozchylone od tych niskoporowatych.

Jak pielęgnować włosy średnioporowate?

Podczas pielęgnacji tego typu kosmyków bardzo ważne jest zachowanie równowagi PEH, z uwzględnieniem większej podaży emolientów i humektantów niż protein. Warto także zwrócić szczególną uwagę na końcówki włosów – należy chronić je przed rozdwajaniem specjalnymi kosmetykami.

Włosy wysokoporowate – charakterystyka i najważniejsze cechy

Tego typu pasma bardzo często mają tendencję do kręcenia i puszenia się. Mają szeroko otwarte łuski włosów, dlatego są podatne na zniszczenia, a także wpływ czynników zewnętrznych. Tego typu pasma z łatwością mogą się rozdwajać. Przy braku odpowiedniej pielęgnacji matowieją i stają się szorstkie.

Jak pielęgnować włosy wysokoporowate?

Tego typu pasma powinny mieć regularnie dostarczane składniki z trzech grup: protein, emolientów i humektantów. Warto sięgać po kosmetyki, które zdefiniują skręt, dodadzą mu elastyczności i blasku. Warto także regularnie nawilżać i olejować włosy, ale tak, żeby ich nie przeciążać.

PRZECZYTAJ TAKZE: Czym jest nanoplastia włosów?

Co zmniejsza porowatość włosów?

Aby zmniejszyć porowatość swoich pukli należy otoczyć je szczególną pielęgnacją, troską i ochroną, która zabezpieczy je przed powstawaniem zniszczeń. Na początek warto zadbać o równowagę PEH – czyli o dostarczanie w kosmetykach odpowiedniej porcji: protein, emolientów i humektantów. Ważne jest także systematyczne olejowanie pasm produktami dopasowanymi do porowatości kosmyków. Nie należy także kłaść się spać z mokrymi włosami, aby nie powodować na nich zniszczeń.

Aby zmniejszyć porowatość włosów warto jest także unikać wysokich temperatur podczas stylizacji, a także stosować kosmetyki termoochronne przed użyciem suszarki. Należy także sięgać po odpowiednie gumki do kosmyków, które nie szarpią pukli i są dla nich delikatne – np. te jedwabne. Niewskazane są także trwałe zabiegi na pasma, jak ondulacja czy rozjaśnianie. Warto zabezpieczać także kosmyki przed wyjściem na słońce stosując kosmetyki z filtrami UV, które ochronią pukle przed szkodliwym wpływem promieniowania.

Rodzaje włosów – w dopasowaniu ich do odpowiedniej grupy pomogą charakterystyczne cechy

Jakie są typy włosów? Podział pod kątem skrętu

Kosmyki można podzielić pod kątem poziomu skrętu. Tutaj wyróżniamy cztery główne typy włosów, a także podgrupy: a, b i c – które określają grubość pukli w każdym z wyżej wymienionych skrętów. Podział ten jest bardzo popularny wśród „włosomaniaczek” i „włosomaniaków”.

1 – proste włosy

  • 1a – kosmyki bardzo cienkie, trudne do ułożenia lub nadania im objętości. Mają tendencję do elektryzowania się. Pielęgnację należy dobierać bardzo ostrożnie tak, aby nie przeciążyć włosów.
  • 1b – średnio grube pasma wykazujące się niską porowatością, a także większą objętością od typu 1 a. Rodzaj 1 b jest też łatwiejszy do ułożenia i stylizacji.
  • 1c – grube, mocne i proste włosy. Trudne w stylizacji. Mają zdrowy wygląd i zwykle wysoki poziom nawilżenia. Są to charakterystyczne pasma u Azjatek.

2 – falujące pukle

  • 2a – odznaczające się lekką i delikatną falą, zwykle bardzo cienkie i średnioporowate.
  • 2b – mocniejsze fale niż w 2a – często głównie na końcach. Pasma zwykle są średnio- lub wysokoporowate.
  • 2c – charakteryzują się mocną falą. Są to włosy dość grube, trudne do stylizacji, średnio- lub wysokoporowate.

3 – kręcone pasma

  • 3a – tworzą zwykle duże loki z tendencją do puszenia się. Są zwykle miękkie, ale trudne do ujarzmienia. Odznaczają się średnią grubością i wysoką porowatością.
  • 3b – wyraźny i zdefiniowany mocny skręt. Grube włosy, ale o wysokiej porowatości.
  • 3c – mocne i drobne loki potrzebujące dodatkowej dawki nawilżenia.

4silny skręt w kształcie sprężynek charakterystyczny dla Afroamerykanów

  • 4a – gęste, mocno skręcone sprężynki. Włosy wysokoporowate odznaczające się dużą objętością.
  • 4b – grubsze i mocniejsze sprężynki od typu 4a, charakteryzujące się wysoką porowatością.
  • 4c – najsilniejszy, bardzo mocny skręt trudny do rozczesania, ujarzmienia i stylizacji.

Rodzaje włosów pod kątem odcienia

Włosy możemy podzielić także ze względu na ich barwę. Podstawowe kolory pukli to:

  • Jasny blond
  • Blond
  • Ciemny blond
  • Rudy blond
  • Jasnobrązowe
  • Średniobrązowe – kasztanowe
  • Ciemnobrązowe
  • Czarnobrązowe
  • Czarne
  • Rude
  • Siwe

Rodzaje włosów – podział ze względu na grubość

Włosy można podzielić także ze względu na ich grubość. Rozróżniamy pukle:

Cienkie włosy

O niezwykle delikatnej strukturze, w dotyku przypominające włosy dzieci. Wymagają one specjalnej pielęgnacji i troski. Kosmetyki, które się na nie nanosi nie powinny obciążać ich powierzchni. Warto za to, żeby dodawały puklom objętości i blasku.

Po jakie kosmetyki w pielęgnacji włosów cienkich warto sięgnąć? Wypróbuj Odżywkę w piance do włosów cienkich Inebrya Ice Cream Pro-Volumne Mousse. Produkt ten dzięki bardzo delikatnej formule pielęgnuje pasma bez ich obciążania. W kilka chwil odbija pukle u nasady dodając im optycznie objętości, a także grubości. Gwarantuje także pasmom cudowną miękkość i połysk.

Kolejnym kosmetykiem, który warto wypróbować jest szampon odświeżający do włosów cienkich Prosalon Chantal Sea Minerals. Kosmetyk te pielęgnacji włosów średniogrubych n nie tylko delikatnie, ale przy tym skutecznie oczyszcza skórę głowy i włosy, ale przywraca im także objętość, a także zapewnia doskonałą pielęgnację. W swoim składzie ma wykazujący adekwatności odświeżające i wzmacniające kompleks z alg.

Średniogrube włosy

Mają mocniejszą strukturę od tych cienkich, są też od nich bardziej wytrzymałe i mniej podatne na zniszczenia.

Warto sięgnąć po szampon nawilżający włosy Schwarzkopf BC Moisture Kick. Kosmetyk ten zabezpiecza pasma przed utratą wilgoci, nie obciążając ich przy tym. Ułatwia rozczesywania, nadaje połysk, blask i miękkość. W swoim składzie ma wykazującą adekwatności odbudowujące wegańską keratynę.

Jeśli zaś chodzi o maski przeznaczone do średniogrubych pasm, to warto sięgnąć po Prosalon Chantal Protein Therapy. Kosmetyk ten zawiera w swoim składzie odbudowującą keratynę, a także wygłądzające proteiny jedwabiu i nawilżający ekstrakt z aloesu. Nadaje włosom miękkość, blask i odżywienie. Przeciwdziała także elektryzowaniu i ujarzmia kosmyki.

Grube włosy

Są zwykle bardzo mocne, lśniące i zdrowe. Często mają także niskoporowatą strukturę. Bywają trudne do ułożenia, ale są za to wytrzymałe i odporne na negatywne czynniki zewnętrzne.

W pielęgnacji tego typu kosmyków sprawdzi się m.in. szampon Wella Invigo. Produkt ten sprawdza się na pasmach farbowanych, grubych, a także szorstkich. Kosmetyk znacznie wzmacnia i odżywia włosy, a także delikatnie je oczyszcza. Przedłuża także trwałość koloru.

Do pielęgnacji włosów grubych idealnie nadaje się także szampon Eleven Australia, który zapewnia pasmom gładkość, wzmocnienie i odżywienie. Ten wegański, nadający puklom blask produkt zawiera wiele cennych składników, jak: ekstrakt z ogórka, hydrolizowane białka pszeniczne i sojowe, a także silikony.

Bogate maski do włosów grubych

Keratynowa maska do włosów grubych Rene Furterer Absolue Keratine Repair to bardzo bogaty kosmetyk, który gwałtownie i skutecznie uzupełnia ubytki we włosach. Działa regenerująco, odżywczo, wygłądzająco i nawilżająco. Zawiera bogactwo składników aktywnych i naturalnych, takich jak roślinna keratyna, bogaty w kwasy omega-3 ekstrakt z lnianki, a także biocymentinę.

Wartym uwagi produktem przeznaczonym do włosów grubych jest 60-sekundowa kuracja Goldwell Dualsenses Color Extra Rich . Produkt ten w bardzo krótkim czasie intensywnie regeneruje i odżywia włosy. Zawiera technologię Luminescence, która ma za zadanie chronić kolor, a także dodawać pasmom blasku.

Rodzaje włosów – podział ze względu na objętość

Również objętość pasm może być różna i tutaj dzielimy ją na:

  • Małą – po związaniu pasm w kucyk mają one poniżej 5 cm objętości.
  • Średnią – po związaniu pukli mają one między 5 cm a 10 cm objętości.
  • Dużą – kucyk ma ponad 10 cm objętości.

Jeśli masz trudność w ocenie stanu swoich włosów, warto wykonać specjalistyczne badania u trychologa, który oceni ich strukturę i pomoże dopasować pielęgnację.

Idź do oryginalnego materiału