Czy wiesz, jakie są rodzaje cery? Poznaj ich krótką charakterystykę, dopasuj do swojej skóry i działaj!
Określenie typu cery jest podstawą, o ile masz problemy ze skórą twarzy. Każdy rodzaj skóry potrzebuje innych składników, kosmetyków, a źle dobrane potrafią wyrządzić więcej złych rzeczy niż pożytku. Pojawia się w takim razie pytanie, jak rozpoznać, jaką masz cerę? Trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak jej koloryt, obecność zmian skórnych, czy choćby poziom nawilżenia. Specjaliści rozróżniają cztery typy skóry twarzy:
– Cera sucha – jest bardzo delikatna i cienka. Ze względu na wydzielanie zdecydowanie mniejszej ilości sebum, jest bardziej narażona na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Może to powodować przyspieszenie procesu starzenia się, pękanie i łuszczenie się. Posiadaczki/posiadacze takiej cery często narzekają na jej szorstką strukturę i słynne uczucie ściągnięcia.
– Cera mieszana – to połączenie skóry suchej lub normalnej i tłustej. zwykle miejscem nadmiernego przetłuszczania się jest strefa T, czyli czoło, broda i nos. Przy cerze mieszanej okolice skroni i policzków nie wydzielają takiej dużej ilości sebum. Skóra ta jest bardzo wymagająca, ponieważ potrzebuje przede wszystkim pielęgnacji dopasowanej do konkretnych partii twarzy.
– Cera tłusta – często występuje wśród osób młodych podczas okresu dojrzewania, ale też u osób dorosłych! Ten rodzaj cery charakteryzuje się nadmierną pracą gruczołów łojowych, co skutkuje tym, iż skóra błyszczy. Oprócz czynników estetycznych wzmożona produkcja sebum jest środowiskiem idealnym do rozwoju bakterii. Na tłustej cerze mogą pojawić się wypryski i rozszerzone pory. Niewątpliwym plusem posiadania takiej cery jest jej większa odporność na czynniki zewnętrzne.
– Cera normalna – charakteryzuje się odpowiednią elastycznością i dobrym nawilżeniem. zwykle jest pozbawiona wyprysków albo rozszerzonych porów, czy widocznych naczynek krwionośnych. Posiada wyrównany, zdrowy koloryt i dobrze reaguje na większość kosmetyków. Jest inaczej nazywana cerą bezproblemową, rzadko spotykana u dorosłych osób.
A czy typ cery może się zmienić?
Z wiekiem nasza skóra staje się bardziej wiotka, tracimy wtedy jędrność. Dzieje się tak za sprawą zmniejszenia produkcji elastyny i kolagenu. Z upływem czasu nasza cera traci też zdolności regeneracyjne, a to sprzyja powstawaniu zmarszczek i zwiększa się narażenie na czynniki zewnętrzne. Naturalnym procesem starzenia się jest stopniowa utrata wody ze skóry, dlatego cera mieszana i tłusta z czasem może się przekształcić w cerę normalną, a choćby suchą. Wiedząc, jak zmienia się struktura twarzy i jakie są jej rodzaje, można odpowiednio wcześnie zapobiegać niekorzystnym procesom. Zaburzenia hormonalne też mogą przyczyniać się do zauważalnych zmian, które objawiają się powstawaniem wyprysków i nadmierną produkcją sebum. W przypadku nagłego pogorszenia stanu cery należy się skonsultować z dermatologiem, żeby ustalić przyczynę.