Rodzaje biustu – czy wiesz, jaki masz kształt piersi?

estetico.pl 8 miesięcy temu
Zdjęcie: rodzaje biustu


Rodzaje biustu to nie tylko różne kształty i rozmiary. To również wygląd, ułożenie i rozmieszczenie sutków, ale to szczegółowo omówimy w dalszej części artykułu. Kiedy mówimy o piersiach, mamy na myśli gruczoły sutkowe, które u dorastających i dorosłych kobiet rozciągają się w przedniej części klatki piersiowej.

W okresie dojrzewania wzrost piersi jest spowodowany głównie wydzielaniem estrogenu z jajników. Eksperci od bielizny ThirdLove, startup z siedzibą w San Francisco, opracowali dokładny podział, aby rozróżnić 9 różnych kształtów biustu. Co je od siebie odróżnia?

9 rodzajów biustu

Wygląd biustu to podstawowa kwestia, która pozwala na rozpoznanie, z jakim rodzajem piersi mamy do czynienia. Być może dla niektórych osób nie ma to większego znaczenia, bo całkowicie akceptują swój wygląd i sądzą, iż nie muszą tego sprawdzać. Jasne, ale warto pamiętać, iż ta wiedza znacznie ułatwia dobór odpowiedniego biustonosza.

W efekcie miseczki leżą dokładnie na piersi, nie ocierają, nie odstają i gwarantują maksymalną wygodę. Dlatego warto sprawdzić poniższy podział i szukać najwygodniejszego dla siebie stanika.

  1. Asymetryczny: piersi, które nie są tego samego rozmiaru.
  2. Atletyczny: szeroki i muskularny
  3. Kształt dzwonka: tkanka tłuszczowa cieńsza na górze i bardziej zaokrąglona podstawa.
  4. Wschód-zachód: sutki lekko skierowane w tych dwóch przeciwnych kierunkach.
  5. Zrelaksowany: piersi z tendencją do lekkiego opadania do dołu.
  6. Okrągły: całkowicie okrągłe piersi.
  7. Boczny: charakteryzują go szeroko rozstawione piersi.
  8. Cienki: przestrzeń pomiędzy piersiami jest stosunkowo ciasna, a sam biust jest dosyć wiotki i zwisa w dół.
  9. Kształt łezki: nieco zaokrąglony na dole i jędrny.

Kształty i typy kobiecych sutków

Sutek definiuje się jako wystającą część gruczołu sutkowego, która łączy się u kobiet z przewodami mlecznymi, przez które wypływa mleko. Chodzi o środkową część piersi, która wystaje i jest zdolna do karmienia dziecka (pod warunkiem iż organizm produkuje pokarm).

Gruczoł otoczony jest obwódką, pierścieniem zabarwionej (zazwyczaj ciemniejszej) skóry. Dermatolog i pediatra dr Tsippora Shainhouse w rozmowie z magazynem Seventeen wyróżnia osiem rodzajów sutków:

  1. Nierówne: gruczoły Montgomery’ego, czyli drobne wypukłości w otoczce są bardzo widoczne.
  2. Płaskie: sutki są ledwo widoczne w otoczkach brodawek.
  3. Owłosione: pojawia się wzrost włosów na otoczkach.
  4. Odwrócony: gruczoły są schowane do wewnątrz otoczki.
  5. Wystające: sutki wyraźnie wystają z otoczek, można powiedzieć, iż są w centrum uwagi.
  6. Nabrzmiały: gruczoł i otoczka tworzą jednakowo uniesiony wzgórek.
  7. Nadliczbowe: dodatkowy sutek.
  8. Jednostronnie odwrócony: tylko jeden sutek cofa się do wewnątrz, do otoczki brodawki.

Wybór stanika

Każdy rodzaj biustu wymaga innego stanika. Pamiętaj, iż źle dobrana bielizna nie tylko zmniejsza twój komfort, ale również wpływa na kształt twoich piersi. Zatem jak prawidłowo dobierać biustonosz i od czego zależy dopasowanie?

  1. Niektóre kobiety mają problem, iż różnica w wielkości miseczki jest wyraźna. Dla asymetrycznego kształtu piersi idealne są biustonosze z wyjmowanymi wkładkami oraz biustonosze uformowanymi miseczkami.
  2. W przypadku małego i smukłego biustu ważne jest, aby podtrzymać tkankę piersi i lekko ją podnieść. W tym przypadku możesz wybrać między seksownym biustonoszem push-up, elegancką balkonetką lub modelującym z miseczką.
  3. Biust wschód-zachód. Wyzwaniem dla stanika w tym przypadku jest przywrócenie piersi do środka. Dodatkowo istotne jest, aby po bokach biustonosza nie było szorstkich szwów, które mogłyby podrażnić skórę biustu i delikatne brodawki.
  4. Piersi szeroko rozstawione. Aby uzyskać piękny dekolt, wybierz biustonosze z fiszbinami, które dobrze podtrzymują i modelują. Biustonosze balkonetki z efektem push-up są idealne do seksownego wieczorowego stroju.
  5. W przypadku atletycznego biustu obwód pod biustem jest nieco większy, miseczki są raczej małe. Aby mieć pełniejszy dekolt, sięgnij po biustonosze push-up, idealny będzie również balkonetka.

Dzielenie kobiecych piersi

Uznanie różnorodności cech piersi ma zasadnicze znaczenie w dekonstruowaniu klisz w sposobie postrzegania i przedstawiania kobiecych biustów. Media, reklama i społeczeństwo przez cały czas hiperseksualizują kobiety i ich piersi. Te wysokie wymagania tylko utrwalają ideał doskonałych, okrągłych, jędrnych i dużych piersi. Kobiety starają się zaspokoić tę społecznie wytworzoną presję, aby czuć się „normalnie” lub „atrakcyjnie”.

W rzeczywistości atrakcyjność biustu jest znacznie bardziej indywidualna. Kobiece piersi mają również inny cel poza estetyką – karmienie piersią potomstwa, jednak otaczające je postawy społeczne sprawiły, iż wiele osób czuje się nieswojo, robiąc to w miejscach publicznych.

Kształt biustu i kompleksy

Na szczęście coraz częściej w mediach mówi się o różnorodności, niemniej jednak przez cały czas kilka osób zdaje sobie sprawę z tego, iż każda kobieta ma inny biust, który nie musi wyglądać jak ten prezentowany w popularnych magazynach. Z tego powodu każda młoda dziewczyna przynajmniej raz w życiu porównuje swoje piersi do innych kobiet i zastanawia się, dlaczego natura nie obdarzyła jej większymi, jędrniejszymi, bardziej uniesionymi piersiami.

Kobiece piersi są reklamowane jako przedmioty, które można uatrakcyjnić poprzez sztuczne uwydatnianie, optyczne powiększanie, unoszenie i maskowanie rozstępów, podczas gdy ich naturalnym przeznaczeniem nie jest spełnianie stworzonych przez media kanonów piękna. Propagowanie podstawowej wiedzy na temat różnych rodzajów biustu w społeczeństwie może prowadzić do docenienia wszystkich typów i normalizacji ich funkcji.

Najczęściej zadawane pytania

Co ma wpływ na rozmiar biustu?

Na wielkość biustu wpływ mają hormony, które decydują także o jego kształcie. Podczas okresu dojrzewania jajniki rozpoczynają produkcję estrogenów, które sprawiają, iż w tkance łącznej piersi zaczyna odkładać się tłuszcz. Kolejnymi czynnikami wpływającymi na rozmiar biustu są ciąża i menopauza.

Dlaczego mam jedną pierś większą?

Różnice w rozmiarach piersi mogą być spowodowane nierównomiernym odkładaniem się tłuszczu. Czasem może to świadczyć o różnego rodzaju schorzeniach (wadami wrodzonymi, skoliozą lub nowotworem). jeżeli jednak asymetria nie pojawiła się nagle, nie rośnie i nie sprawia bólu, nie jest powodem do zmartwienia.

Dlaczego biustonosz nie przylega do mostka?

Powodem może być nieprawidłowo dobrany rozmiar biustonosza. Ta część bielizny powinna przylegać do mostka, ponieważ w innym przypadku fiszbiny nie będą odpowiednio obejmować piersi lub mogą je uciskać. jeżeli nie jesteś pewna, jaki masz rozmiar biustu, udaj się na konsultację do brafitterki.

Idź do oryginalnego materiału