W muzyce styl grunge narodził się pod koniec XX wieku wraz z rosnącą popularnością zespołów takich jak Nirvana, Alice in Chains, Soundgarden czy Pearl Jam. Słowo grunge odnosi się właśnie do podgatunku rocka i początkowo tylko osoby go słuchające ubierały się w ten sposób. Z czasem jednak styl ubierania grunge zaczął być nie tylko oznaką muzyki, ale również nonkonformizmu i nonszalancji. Nic więc dziwnego, iż ze stylem grunge kojarzy się bunt, ale też zwyczajna niedbałość. Jak wiadomo, moda powraca, dlatego warto zapoznać się bliżej z grunge’owymi klimatami, jeżeli do tej pory były ci obce. Czytaj nasz artykuł, by wiedzieć więcej!
Styl grunge w muzyce, czyli między Seattle a resztą świata
Grunge, czyli pierwotnie gatunek muzyki rockowej, narodził się w Seattle. Pod koniec lat dwudziestych miasto było odseparowane pod wieloma względami od reszty państwa. Mówi się, iż to właśnie trwająca latami mentalna izolacja Seattle i jego okolic doprowadziła do ostatecznego uformowania się gatunku. Na przełomie lat 80. i 90. rozkwitło wiele zespołów rockowych:
- Mudhoney;
- Soundgarden;
- Alice in Chains;
- Pearl Jam;
- Nirvana.
W końcu nurt rozprzestrzenił się na całe Stany Zjednoczone i poza nie. Styl grunge do teraz pozostaje symbolem buntu, a podgatunek rocka o często ponurym i dość agresywnym brzmieniu wiele osób wciąż uznaje za świeży i szczery.
Styl grunge w modzie, ale nie tylko
Styl grunge to nie tylko moda. To też pewna manifestacja odczuć i zajmowanego stanowiska. Pierwotnie muzycy protestowali wobec komercjalizacji rynku i estetyce poprzedniego dziesięciolecia. Dlatego ubrania grunge w zamyśle mają przyciągać uwagę niedbałością i być niekonwencjonalne. Zdecydowanie wyróżniają się na tle innych, co też wiąże się z cechami charakteru osoby, która zdecyduje się na taką stylizację. Jednak ważne są tu również wygoda i komfort. I chociaż styl narodził się, by manifestować, iż wygląd ma niewielkie znaczenie, teraz wygląda już to odrobinę inaczej. Grunge wdarł się w popkulturę, przez pewien czas królował w modzie i odcisnął w niej swoje piętno na stałe.
Grunge stylizacja – jak go stworzyć?
W tej modnej już estetyce niedbałości kultowe są:
- luźne, poszarpane dżinsy;
- flanelowe koszule w kratę;
- zniszczone trampki.
Jeśli jednak nie przyjaźnisz się z flanelą, równie dobre okażą się wyciągnięte swetry oversize czy luźne t-shirty. Mogą być proste lub na przykład z logo zespołu. Do ciuchów grunge’owych zawsze też będą pasowały słynne ramoneski i dżinsy w każdym wydaniu. Chociaż im bardziej poszarpany, tym lepiej. Duże skórzane, dżinsowe kurtki można również zestawiać z sukienkami mini lub czarnymi legginsami. Czasem, żeby stworzyć look grunge, wystarczy dopasować białą koszulkę oversize do odpowiednich dżinsów i butów. W końcu w stylu pierwotnie chodziło o to, żeby ubieranie nie było czasochłonne.
Dodatki w stylu grunge – ćwieki, paski, czapki
Jak dziś wygląda styl grunge? Moda w tej estetyce z założenia miała być niedbała, ale nie zawsze już taka jest. W stylizacjach tego typu wśród akcesoriów można znaleźć srebrną biżuterię, ciężkie pierścionki i szerokie skórzane bransoletki. jeżeli chodzi o naszyjniki, możesz zdecydować się na kilka naraz i uzupełnić je dużymi zawieszkami (na przykład w kształcie krzyża). W paskach i kurtkach dobrze widziane są ćwieki. Popularne ostatnio są także łańcuchy dopinane do spodni. Zależnie od looku można zdecydować się na czarną wełnianą czapkę lub okulary przeciwsłoneczne dopełniające stylizację. Jako dodatek możesz też potraktować koszulę przewiązaną w pasie.
Buty grunge, czyli trampki, glany, botki
Oczywiście, dobór butów zwykle zależy od całości stylizacji. W latach 90. najbardziej popularne były klasyczne biało-czarne i naznaczone zębem czasu trampki. przez cały czas są one bardzo uniwersalnym wyborem, niezależnie od tego czy kończą się przed czy za kostką. Podobnie sprawa wygląda z glanami, zwykle kończącymi się w połowie łydki. Nadają bardziej wyrazistego charakteru całemu lookowi. W styl grunge wpisują się też botki przyozdobione ćwiekami lub paskami, jak również ciężkie buty na grubej podeszwie, na przykład typu timberland. Jeśli poszukujesz delikatniejszej wersji butów grunge, możesz zdecydować się na czarne lakierki albo creepersy.
Kolorystyka stylu grunge, czyli kolory ziemi
Jeśli mowa o barwach ubrań grunge, dominują chłodne odcienie kolorów. W stylizacjach przeważają czernie i odcienie szarości, a czasem zimnego błękitu. Popularnością cieszą się kontrasty. Przełamywanie stylizacji czerwonymi dodatkami lub żywą zielenią w kracie na koszuli wpisuje się w zasady stylu grunge. Dobrym wyjściem będzie biel, ale także odcienie brązu i beżu lub khaki. Znowu jest to związane z pierwotnym znaczeniem stylu, chociaż teraz ma to większe znaczenie w modzie niż społecznie. Kolorystyka ma też odniesienie do makijażu. Ten, tak jak cały styl, ma odznaczać się prostotą. Ograniczenie się do podstawowych kosmetyków będzie współgrało z całym lookiem.
Ikony stylu w ubraniach grunge – nie tylko Kurt Cobain
Warto zacząć od muzyków. Buntowniczy Kurt Cobain z zespołu Nirvana zasłynął z kraciastych, szarych koszul przypominających piżamy i niedbałego zarostu. Chris Cornell z Soundgarden i Layne Staley z Alice in Chains często mieli na sobie czarne skórzane kurtki. Na przeróżne stylizacje, które przez cały czas uderzały prostotą, decydował się też Eddie Vedder, czyli frontman alternatywnej grupy Pearl Jam. Warto także sprawdzić informacje o zespołach i muzyce, aby się bardziej z nią utożsamiać. Informacje znajdziesz na stronie https://muzycznyserwis.pl/.
Nie tylko muzycy, czyli styl grunge w popkulturze
W latach 90. w ubraniach w stylu grunge często występowała Kate Moss, świetnie się prezentująca w skórzanych kurtkach i prostych koszulkach, a także Gwyneth Paltrow w jasnych dżinsach i przetartych trampkach. Nie można zapomnieć o nonszalanckim Johnnym Deppie, ikonie stylu przełomu XX i XXI wieku. Jego nieoficjalny styl charakteryzowały skóra, dżinsy z dziurami i koszulki z najróżniejszymi nadrukami. Styl grunge również w tej chwili jest widoczny wśród stylizacji gwiazd. Inspirują się nim między innymi aktorki Kristen Stewart i Zoe Kravitz, a także modelki (np. Hailey Bieber).
Damskie i męskie rockowe fryzury w stylu grunge, czyli kontrolowany nieład
Kontrolowany nieład to świetne połączenie opisujące włosy stylizowane grunge’owo. Stworzenie fryzury w tym typie jest banalnie proste. Uczesania bazują na luźnych kokach na czubku głowy albo lekkich falach puszczonych swobodnie na plecy. Równie dobry jest prosty kucyk lub kok u dołu linii włosów. Ścięcie grzywki stanowi atut, choćby dlatego, iż pracy do wykonania przy twoich włosach będzie mniej. Ze stylem grunge świetnie komponuje się także ostatnio bardzo modny pixie cut. To krótkie i postawione w różne strony włosy lub prosto rozczesane. Pragmatyzm i prostota to zasady, którymi warto się kierować w kwestii fryzury grunge.
Grunge – styl dla wszystkich?
Niektórzy uwielbiają grunge. Styl nie będzie jednak odpowiadał wszystkim. Niektórzy wolą wyglądać bardziej schludnie i nie ma w tym nic złego. Grunge z biegiem lat złagodniał, ale wciąż ma swój wydźwięk. przez cały czas pozostaje wyjściem dla osób otwartych i niebojących się własnego wizerunku i zdania. Grunge to styl, który narodził się z rockowego buntu, trudno się więc dziwić, iż jego podstawą są podarte spodnie i wyciągnięte swetry. jeżeli taka nonszalancja nie przeszkadza tobie i ludziom wokół, śmiało eksperymentuj!
Dopiero wprowadzasz styl grunge do swojej szafy? Możesz zacząć najprościej, jak tylko się da i krok po kroku dorzucać do kolekcji za duże koszulki i podarte dżinsy. Lepiej, jeżeli nie będą nowe, ale z drugiej ręki lub zmodyfikowane przez ciebie. Możesz w ten sposób jeszcze lepiej wyrazić siebie!