Rezerwat Bór na Czerwonem – torfowisko w Nowym Targu w Tatrach

robimypodroze.pl 2 lat temu

Wybierając się w Tatry większość turystów chce jak najszybciej dotrzeć na górskie szlaki prowadzące na Kasprowy Wierch czy Morskie Oko. Jest to jak najbardziej zrozumiałe, bo przecież właśnie na szlakach mamy styczność z tatrzańską przyrodą. Jednak region Podhala ma do zaoferowania także inne naturalne bogactwo. Jednym z takich mniej oczywistych, a wartych odwiedzenia miejsc jest torfowisko Rezerwat Bór na Czerwonem w Nowym Targu.

Spis treści
  • Skąd wzięło się torfowisko w Nowym Targu
  • Jak dojechać na torfowisko Bór na Czerwonem w Nowym Targu
    • Parking przy rezerwacie Bór na Czerwonem
  • Drewniana ścieżka w rezerwacie Bór na Czerwonem
    • Cennik i godziny otwarcia
  • Czy warto zobaczyć torfowisko Bór na Czerwonem w Nowym Targu
  • Rezerwat Bór na Czerwonem na wózku

Skąd wzięło się torfowisko w Nowym Targu

Torfowisko w Nowym targu powstało na skutek ustępującego lodowca, który naniósł na te tereny żwir, a ten potem został przykryty nieprzepuszczającą wody warstwą gliny. Wskutek takich działań około ośmiu tysięcy lat temu powstało tu torfowisko wysokie.

Rezerwat Bór na Czerwonem – torfowisko w Nowym Targu

Rezerwat Bór na Czerwonem w Nowym Targu jest jednym z najstarszych rezerwatów przyrody w Polsce i został on stworzony w 1925 roku. Powstanie rezerwatu głównie miało na celu powstrzymanie wycinania znajdującego się tam torfu i ochrona tego unikalnego miejsca.

Jeśli interesują Cię atrakcje w Parkach Narodowych to zajrzyj do naszych pozostałych artykułów.
Odwiedzamy wiele takich miejsc i sądzimy, iż znajdziesz coś co Cię zainteresuje.

Jak dojechać na torfowisko Bór na Czerwonem w Nowym Targu

Rezerwat Bór na Czerwonem znajduje się w granicach miasta Nowy Targ i dotrzeć do niego można zarówno samochodem, jak i rowerem czy także pieszo.

Aby dotrzeć do rezerwatu samochodem trzeba z drogi krajowej 49 skręcić w ulicę Lotników, kierującą do lotniska w Nowym Targu, następnie je minąć by po kilku chwilach dojechać do wejścia na ścieżkę dydaktyczną rezerwatu.

Jeżeli wolisz dojazd rowerem lub dojście pieszo to najwygodniej jest skorzystać ze ścieżki rowerowej biegnącej równolegle do rzeki Biały Dunajec.

Parking przy rezerwacie Bór na Czerwonem

Dojazd do Rezerwatu Bór na Czerwonem w Nowym Targu jest niezwykle prosty, a dodatkowo tuż przy wejściu na ścieżkę edukacyjną znajduje się parking.

Parking jest bezpłatny i znajduje się tu.

Drewniana ścieżka w rezerwacie Bór na Czerwonem

Ścieżka edukacyjna w Rezerwacie Bór na Czerwonem rozpoczyna się od tablicy informacyjnej opisującej czym są torfowiska wysokie i w jakim celu powstał rezerwat.

Bór na Czerwonem – las

Następnie ścieżka prowadzi w lesie utwardzoną drogą, by po nieco ponad 500 metrach dotrzeć do drewnianej kładki prowadzącej w głąb torfowiska.

Ścieżka w rezerwacie Bór na Czerwonem

Drewniana kładka, zbudowana w 2009 roku, prowadzi tuż nad ściółką leśną dając tym samym możliwość bezpośredniego kontaktu z przyrodą. Na ścieżce znajduje się także ławeczka pozwalająca na chwilę wytchnienia i także w taki sposób poobcowania z naturą.

Drewniana ścieżka w rezerwacie Bór na Czerwonem
Drewniana ścieżka w lesie
Ścieżka edukacyjna w Nowym Targu

Cała drewniana kładka ma długość niespełna 200 metrów, a na jej zakończeniu znajduje się platforma obserwacyjna. Na platformie usadowiona jest wieża obserwacyjna, z której można obserwować kopułę torfowiska oraz Tatry czy Gorce.

Widok z wieży obserwacyjnej

Cennik i godziny otwarcia

Zarówno parking, jak i wejście na ścieżkę edukacyjną oraz drewnianą kładkę jest bezpłatne dla wszystkich. Ponad to do Rezerwatu Bór na Czerwonem można się wybrać o dowolnej godzinie.

Czy warto zobaczyć torfowisko Bór na Czerwonem w Nowym Targu

  • Możliwość bezpośredniego obcowania z naturą
  • Przejście się drewnianą kładką w objęciach lasu
  • Zobaczenie torfowiska wysokiego
  • Poznanie informacji o torfowiskach i ich ochronie
  • Odwiedzenie w górach innej atrakcji naturalnej niż góry
  • Relaks w chronionym lesie
  • Ta atrakcja w Nowym Targu jest bezpłatna
  • Dodatkowo tuż przy ścieżce znajduje się restauracja plac zabaw i park linowy
Rezerwat Bór na Czerwonem – kładka

Rezerwat Bór na Czerwonem na wózku

Trasa od parkingu do drewnianej ścieżki jest płaska i mimo tego, iż prowadzi nawierzchnią szutrową jest dość równa. Po dojściu do kładki pomocy może wymagać dostanie się na nią, ze względu na to, iż nieduży podjazd jest dość stromy.

Wjazd na drewnianą ścieżkę w Rezerwacie Bór na Czerwonem

Sama kładka natomiast jest równa i dostępna dla osób poruszających się na wózku. Istnieje również możliwość wjechania wygodnym podjazdem na platformę obserwacyjną, z której niestety nic nie widać, bo porastają ją krzaki. Niestety wejście na wieżę obserwacyjną dla osób poruszających się na wózku jest niemożliwe.

Podjazd na platformę obserwacyjną
Idź do oryginalnego materiału