Rewolucja w sektorze OZE: Nowelizacja ustawy podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę

plotkosfera.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: Pieniadze


W dniu [aktualna data] Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii, która wprowadza znaczące zmiany w zakresie wsparcia dla firm energochłonnych. Te zmiany mają na celu zwiększyć liczbę sektorów Polskiej Klasyfikacji Działalności, których przedsiębiorstwa mogą ubiegać się o pomoc. Liczba tych kategorii wzrośnie z 66 do 116, co oznacza ponad 50 nowych możliwości.

Wsparcie dla firm energochłonnych

Nowelizacja ustawy o OZE jest odpowiedzią na wytyczne CEEAG, dotyczące pomocy państwa na ochronę środowiska, klimatu i energii. Wprowadza dwa poziomy ulg: 85% obowiązku dla firm szczególnie narażonych na przenoszenie działalności poza UE oraz 75% dla pozostałych sektorów zagrożonych ucieczką. Ponadto, wprowadza opłatę wyrównawczą dla odbiorców energochłonnych korzystających z ulg.

Zmiany w systemie rozliczeń dla prosumentów

Nowe przepisy również zmieniają system rozliczeń dla prosumentów. od dzisiaj będą oni mogli wybierać między rozliczeniami według miesięcznej rynkowej ceny energii a stawką godzinową. System godzinowy ma być bardziej opłacalny dzięki wyższym zwrotom za niewykorzystaną energię – do 30%, w porównaniu do obecnych 20%. Ustawa wprowadza również aktualizację współczynnika depozytu prosumenckiego do 1,23.

Ułatwienia administracyjne dla instalacji OZE

W nowelizacji znalazły się również zapisy skracające procedury administracyjne dla instalacji OZE, szczególnie paneli fotowoltaicznych i magazynów energii. Czas oczekiwania ma spaść z obecnych 356-416 dni do 149 dni. Regulacje te mają ułatwić rozwój ekologicznych technologii.

Wskaźniki rozwoju ekologicznych technologii

Zgodnie z danymi Ministerstwa Klimatu i Środowiska, wartość wsparcia w 2024 roku wyniesie około 500 mln zł. To oznacza, iż nowelizacja ustawy o OZE ma znaczący wpływ na rozwój ekologicznych technologii w Polsce.

Wprowadzenie instytucji prosumenta wirtualnego

Wprowadzenie instytucji prosumenta wirtualnego zostało przesunięte na 2 lipca 2025 roku. Ustawa ma wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia, z pewnymi wyjątkami.

Oczekiwania i perspektywy

Nowelizacja ustawy o OZE otwiera nowe możliwości dla przedsiębiorstw, które chcą rozwijać ekologiczne źródła energii. Zwiększenie wsparcia dla firm energochłonnych i uproszczenie procedur administracyjnych dla instalacji OZE powinno przynieść znaczący wzrost zainteresowania tym sektorem. Wartość wsparcia w 2024 roku, szacowana na 500 mln zł, również świadczy o dużych możliwościach rozwoju ekologicznych technologii w Polsce.

Idź do oryginalnego materiału