
W trakcie niedawnej wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa w Abu Zabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) i Stany Zjednoczone zawarły porozumienie dotyczące współpracy w dziedzinie sztucznej inteligencji. Umowa ta ma na celu wzmocnienie współpracy między obydwoma krajami w obszarze rozwoju sztucznej inteligencji.
Według informacji podanych przez Biały Dom, kampus AI, który powstanie w ZEA, będzie największym ośrodkiem tego typu poza terytorium USA. Docelowa moc kampusu ma wynieść 5 gigawatów, a w pierwszej fazie będzie to 1 GW. Ten największy poza USA ośrodek AI będzie służył amerykańskim przedsiębiorstwom i dostawcom usług w chmurze, które będą mogły z niego bez opóźnień obsługiwać klientów w promieniu 3200 km od ZEA, obszarze na którym żyje połowa mieszkańców Ziemi.
Inwestycje w infrastrukturę
Umowa zobowiązuje ZEA do inwestowania w budowę i finansowanie amerykańskich centrów danych na poziomie co najmniej takim, jak inwestycje w ten sektor w samych Emiratach. Dodano, iż porozumienie ma też zabezpieczać przekierowanie technologii pochodzących z USA. Administracja Trumpa zniosła wcześniejsze restrykcje na eksport najbardziej zaawansowanych technologii AI do wielu państw, w tym ZEA, w obawie, iż amerykańskie czipy mogą ostatecznie trafić do Chin.
Współpraca gospodarcza
USA są jednym z najważniejszych sojuszników ZEA, ale Chiny są największym partnerem handlowym tego państwa. Bogaty w surowce arabski kraj chce stać się wiodącą gospodarką w zakresie AI. W marcu ZEA przedstawiły 10-letni program inwestycji w amerykańską gospodarkę warty 1,4 biliona dolarów. Podczas wizyty prezydenta Trumpa, ogłoszono umowy o łącznej wartości 200 mld dolarów, w tym kontrakt na 14,5 mld dolarów między Boeingiem, GE Aerospace i emirackimi liniami lotniczymi Etihad.
Rozwój sztucznej inteligencji
Obecnie zdecydowana większość ośrodków obliczeniowych wykorzystywanych w sektorze AI jest zlokalizowana w USA i Chinach. Od 2025 r. ZEA będą mogły importować 500 tys. najnowocześniejszych czipów AI amerykańskiej firmy Nvidia. Nvidia i rządy obu państw nie potwierdziły tych doniesień. W czwartek przywódca ZEA rozmawiał jednak z towarzyszącym Trumpowi prezesem Nvidii Jensenem Huangiem.
Korzyści dla gospodarki
Porozumienie między ZEA a USA w dziedzinie sztucznej inteligencji ma na celu wzmocnienie współpracy między obydwoma krajami w obszarze rozwoju sztucznej inteligencji. Dzięki temu, ZEA będą mogły rozwijać swoją gospodarkę i stać się wiodącą gospodarką w zakresie AI. Porozumienie to ma również na celu zabezpieczenie przekierowania technologii pochodzących z USA i wzmocnienie współpracy gospodarczej między obydwoma krajami.
Wnioski
Porozumienie między ZEA a USA w dziedzinie sztucznej inteligencji jest ważnym krokiem w stronę rozwoju sztucznej inteligencji. Dzięki temu, ZEA będą mogły rozwijać swoją gospodarkę i stać się wiodącą gospodarką w zakresie AI. Porozumienie to ma również na celu zabezpieczenie przekierowania technologii pochodzących z USA i wzmocnienie współpracy gospodarczej między obydwoma krajami. ZEA i USA łączą siły, aby stworzyć nową erę w dziedzinie sztucznej inteligencji.