Rewolucja na lotniskach. Nowoczesne technologie i nowe procedury. Jakie zmiany czekają nas w tym roku?

g.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: Fot. istock/Chalabala


Skanery 3D, innowacje technologiczne i nowe procedury wjazdowe do niektórych państw - rok 2025 przynosi prawdziwą rewolucję w podróżach lotniczych. Jedna zmiana szczególnie zaskoczy pasażerów najpopularniejszej linii w Polsce. Co dokładnie się wydarzy?
Rok 2025 przynosi wiele nowości, które zmienią sposób, w jaki podróżujemy. Na polskich lotniskach pojawią się innowacyjne rozwiązania technologiczne, a nowe procedury i usługi mają sprawić, iż przemieszczanie się będzie prostsze i bardziej komfortowe. Nie zabraknie też zmian, które mogą wymagać większej uwagi i lepszego przygotowania ze strony pasażerów. Sprawdź, co warto wiedzieć przed kolejnym lotem.


REKLAMA


Zobacz wideo Tusk przedstawia kolejną wizję CPK. Robi się coraz dziwniej


Które lotniska mają nowe skanery? Poznań liderem nowoczesnych technologii
Już w marcu pasażerowie korzystający z lotniska w Poznaniu zauważą istotne ulepszenia w kontroli bagażu podręcznego. Instalacja nowoczesnych skanerów 3D pozwoli na uproszczenie procedur - nie będzie konieczności wyjmowania elektroniki czy płynów. Oznacza to krótsze kolejki i większy komfort dla podróżnych. Jeszcze lepiej będzie, gdy Komisja Europejska zdecyduje się cofnąć ubiegłoroczne przepisy i pozwoli portom wyposażonym w nowoczesne urządzenia znieść limit przewożonych płynów. Na razie to tylko zapowiedzi, ale Bruksela wskazuje, iż obecne ograniczenia mają charakter tymczasowy, co daje szansę na rychłe zmiany. Poznań pod względem innowacyjnych technologii wyprzedza inne polskie lotniska, jednak kolejne porty, jak na przykład Kraków, planują podobne inwestycje. Mimo oczekiwań, nowoczesnych urządzeń na razie nie zobaczymy w Warszawie.


Ryanair: Papierowe karty pokładowe odchodzą do lamusa. Czas na zmiany
Ryanair wprowadza istotną zmianę, która wpłynie na sposób podróżowania milionów pasażerów. Od maja tego roku irlandzki przewoźnik wymaga odprawy wyłącznie za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Oznacza to, iż papierowe karty pokładowe staną się przeszłością. Nie będzie też możliwości odprawienia się na lotnisku. Choć rozwiązanie wzbudza mieszane uczucia, szczególnie wśród osób mniej zaznajomionych z technologią, tanie linie są zdeterminowane, aby wdrożyć je globalnie. Czy przewoźnik poradzi sobie jednak z wyzwaniami, jakie niesie za sobą ten projekt? Porty w krajach takich jak Maroko czy Albania, gdzie papierowe karty są wciąż obowiązkowe, mogą wymusić pewne modyfikacje.


Czy Polacy potrzebują ETA do UK? Wyzwania dla podróżujących do Wielkiej Brytanii
Od 5 marca 2025 roku Wielka Brytania wprowadza system elektronicznej autoryzacji podróży ETA (Electronic Travel Authorization). Dokument stanie się obowiązkowy zarówno dla turystów, odwiedzających bliskich, jak i pasażerów przesiadających się na brytyjskich lotniskach w drodze do innych krajów, choćby bez opuszczania strefy tranzytowej. Wnioski będzie można składać online, a koszt wyniesie 10 funtów (około 51 złotych). Certyfikat pozwoli na wielokrotne wjazdy do kraju przez okres dwóch lat.


Autoryzacja ETA będzie wymagana od obywateli PL od 2 kwietnia 2025 r. Między 5 marca a 2 kwietnia 2025 r. przedstawienie autoryzacji ETA przez obywateli RP nie będzie wymagane.


ETA nie będzie wymagane od obywateli PL posiadających wizę, pozwolenie na stały lub czasowy pobyt w Wielkiej Brytanii czy tych zwolnionych z kontroli imigracyjnej na podstawie odrębnych przepisów


- czytamy na stronie gov.pl.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału