Restauracja oferująca organizację przyjęć weselnych korzystała z jedzenia, za które płaciła Para Młoda. Prawnicy ostrzegają przed umowami.
Każda Para Młoda marzy, aby ich ślub był idealny i na zawsze zapisał się w pamięci gości. Kluczową kwestią jest zatem wybór odpowiednich usługodawców, dzięki którym wiele problemów uda się zażegnać jeszcze przed tym, kiedy wyjdą na światło dzienne. W jednej z restauracji w województwie lubuskim pracownicy pozwolili sobie na pewien proceder, który wydaje się być dość wątpliwy moralnie. Prawnicy jednak ostrzegają, iż nie zawsze jest on niezgodny z prawem.
Kradzież jedzenia na weselu
Z „Gazetą Lubuską” skontaktował się jeden z byłych pracowników restauracji, która swój lokal ma w kilkudziesięciotysięcznym mieście w województwie lubuskim. Jest to jedno z miejsc, które pary młode chętnie wybierały na organizację przyjęcia weselnego. Po tym, gdy zaobserwował, jak wygląda praca w tym miejscu w czasie ślubnego sezonu, przerwał milczenie.
Jest weekend, sobota, godzina 18 w restauracji duża impreza, zwykle jest to wesele. Goście właśnie raczą się obiadem za chwilę wszystkie półmiski wrócą do kuchni, gdzie zostaną spakowane by w chłodni czekać poprawin. ale zanim do niej trafią ich zawartość niestety zostanie znacznie uszczuplona.
Wszyscy pracownicy (15-20 osób) zjedzą na koszt pary młodej to, na co akurat mają ochotę, nie zapominając o słodkościach oczywiście. Co na to właściciele? Oni także niedługo pojawią się w kuchni by napełnić weselnym jedzeniem plastikowe pojemniki, które ze sobą przywieźli- relacjonuje w liście do redakcji „Gazety Lubuskiej”.
Taki proceder trwał przez cały 2022 rok. Czytelnik określił takie zachowanie jako niemoralne. Udział w tym brali zarówno pracownicy, jak i właściciele lokalu.
Wesele – Pyszności; Foto pixabay.com
Restauracja nie zrobiła nic złego
Chociaż na pierwszy rzut oka można uznać to za kradzież, to w rzeczywistości wszystko zależy od umowy, jaką zawarli nowożeńcy z salą organizującą przyjęcie.
Jeżeli w umowie nie ma choćby pół zdania na temat tego, iż jakiekolwiek jedzenie zostanie wydane organizatorowi po zakończeniu przyjęcia – cóż, raczej wydane mu nie zostanie. I nie obarczałabym w tym przypadku winą restauracji. To wina organizatora, iż nie dopytał, nie zadbał, aby kwestia ta została uregulowana w umowie – zaznaczyła ekspertka adwokat Marta Kosecka na swoim blogu
Najczęściej pojawiają się trzy formy regulacji:
- para młoda zabiera całą żywność, jaka została (również na zapleczu)
- para młoda zabiera tylko to, co zostało na stołach
- młodzi nie zgarniają nic
Wszystko zależy od tego, jak sformułowana została umowa. Na dodatek, udowodnienie, iż brakuje ziemniaków, mięsa czy ciasta jest trudne- nikt nie wylicza tego na gramy, a na porcje w przeliczeniu na liczbę gości. Dochodzenie swoich racji jest nie tylko skomplikowane, ale praktycznie niemożliwe. Chociaż wiele osób może uznać to zachowanie za niemoralne, to w prawie nie ma jasnych przepisów, które zabroniłyby pracownikom wynoszenia jedzenia. Do tego pozostaje kwestia domniemania niewinności. Ciężko zatem udowodnić, iż pracownik właśnie zabiera posiłek z wesela, a nie przygotowany specjalnie dla siebie. Można więc uznać, iż restauracja nie postąpiła dobrze, ale nie mamy mocy, aby cokolwiek z tym zrobić.