Renta wdowia ma pewien haczyk. "Podział na lepsze i gorsze wdowy"

kobieta.gazeta.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: photo8313//shutterstock


Renta wdowia ma być odpowiedzią na potrzeby seniorów, którzy pożegnali swojego współmałżonka, a przez to ich sytuacja finansowa się pogorszyła. Są jednak pewne kwestie, które niepokoją seniorów. Pod naszym postem rozgorzała dyskusja na ten temat.
Renta wdowia ma wejść już w przyszłym roku. Z rozwiązania ma skorzystać aż dwa miliony seniorów. Do tej pory, gdy umierał mężczyzna, jego żona musiała wybierać między emeryturą własną a rentą rodzinną. Co istotne, nowy plan jest korzystniejszy. Wdowiec lub wdowa będą mogli zachować swoją emeryturę i dodatkowo otrzymać część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Inna możliwa opcja to wybór renty rodzinnej i dodanie do tej kwoty części własnej emerytury. "Gdy ludzie są ze sobą przez całe życie, a jedna osoba odchodzi, to jest to ogromna osobista tragedia. Nie chcemy, żeby była to również tragedia finansowa. Koszty życia maleją niewiele, a budżet domowy kurczył się dotychczas o ponad połowę" - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Ministerka Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

REKLAMA







Zobacz wideo Co oznacza ONS?



Komu przysługuje renta wdowia? "Zaczynają ludzi dzielić tak jak PiS"
Renta wdowia przysługuje osobom, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny i do dnia śmierci małżonka były z nim lub z nią w związku małżeńskim. Druga grupa to osoby, które owdowiały nie wcześniej niż pięć lat przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Są to więc panie owdowiałe w wieku 55 lat i mężczyźni w wieku 60 lat. Ta druga kwestia budzi spore kontrowersje.
"Zaczynają ludzi znów dzielić, tak jak robił to PiS. Renta wdowia powinna być dla wszystkich wdów i wdowców, których małżonkowie pracowali i płacili składki na ZUS", "To znowu jakiś żart. Są lepsze i gorsze wdowy", "Czyli za wcześnie owdowiałam", "Renta wdowia i dla wdowców - dla wszystkich bez wyjątku" - możemy przeczytać w sekcji komentarzy pod naszym postem na Facebooku.
Renta wdowia? O tym warto pamiętać
W programie jest także inny haczyk, o którym mało się mówi. Renta wdowia będzie wypłacana wraz z emeryturą. Dlatego też ma być traktowana jako jedno świadczenie. Natomiast jego wysokość ma wpływ na wysokość tak zwanej czternastki. o ile ktoś otrzyma łącznie więcej niż 2900 złotych brutto, wypłata czternastej emerytury będzie pomniejszona zgodnie z regułą "złotówka za złotówkę". Z tego powodu po przekroczeniu 4800 złotych brutto emeryt może stracić prawo do dodatkowych pieniędzy.
Idź do oryginalnego materiału