Renowacja szczakowskiego kościoła

extra.info.pl 2 tygodni temu

Jaworzno jest stosunkowo młodym miastem, dlatego też na jego terenie nie ma zbyt wielu zabytków. Kilka obiektów jednak ma szczególną wartość historyczną. Jednym z nich jest niewątpliwie kościół parafialny w Szczakowej, który właśnie przechodzi renowację.

Kościół św. Elżbiety Węgierskiej w Szczakowej liczy sobie już ponad 100 lat i zdecydowanie wyróżnia się swoją architekturą. Upływ czasu robi jednak swoje, a budynek już od jakiegoś czasu wymagał renowacji. Dzięki współpracy parafii z Gminą udało się skutecznie pozyskać 1,7 miliona złotych z zewnętrznych środków z Banku Gospodarstwa Krajowego. Do tego Jaworzno dorzuciło jeszcze kolejne 34,7 tys. zł. Dzięki temu możliwe stało się przeprowadzenie niezbędnych działań zarówno w samym budynku, jak i przy okalającym go murze. Szczakowska parafia wniosła 250 295 zł wkładu własnego, a koszt całej inwestycji sięga łącznie 2 milionów złotych.

Prace konserwatorskie ruszyły w minionym roku i w tej chwili można już powiedzieć, iż połowa założonych planów została wykonana. Wszystkie działania realizowane są w ramach dwóch umów. Do końca czerwca 2025 roku powinny zakończyć się prace dotyczące odnowienia muru wokół świątyni. Natomiast na koniec listopada zaplanowane jest zakończenie całej renowacji kościoła. Projekt obejmuje m.in. wykonanie nowej polichromii ścian i sklepień z zachowaniem historycznych elementów z lat 30. XX wieku. Specjaliści pracują nad usunięciem przemalowań kredowych i emulsyjnych, konserwacją zabytkowych tynków, a także renowacją historycznych malowideł. Dzięki pracom konserwatorskim zabytkowy kościół odzyska swój dawny blask i dalej będzie mógł być świadkiem dziedzictwa kulturowego miasta.

Początki kościoła św. Elżbiety Węgierskiej sięgają końca XIX wieku. W 1895 roku zawiązał się komitet budowy kościoła, który wystąpił do Kurii z prośbą o wyrażenie zgody na budowę kościoła i usamodzielnienie się parafii, która wcześniej podlegała jaworznickiej parafii św. Wojciecha. 28 czerwca 1898 roku władze wyraziły zgodę na budowę. Poświęcenie kamienia węgielnego odbyło się 18 września 1898 roku. Obok kamienia węgielnego wmurowano akt erekcyjny. Napisano w nim m.in., iż „kościół powstał, aby uczcić i potomności przekazać wdzięczną pamięć wielkodusznej Cesarzowej Elżbiety, najdostojniejszej małżonki Cesarza i króla Franciszka Józefa, zgasłej przed ośmioma dniami. Oddano tę wznosić się mającą świątynię Pańską pod opiekę św. Elżbiety, królowej węgierskiej, a patronki nieodżałowanej Cesarzowej”.

Kościół budowany był w latach 1898-1903. Z tego też czasu pochodzą ołtarze – główny z figurą św. Elżbiety i dwa boczne oraz Droga Krzyżowa, ambona z wyrzeźbionymi postaciami czterech Ewangelistów i 13-głosowe organy. Konsekracji dokonał biskup Adam Sapieha 8 września 1921 roku. W jakiś czas po konsekracji biskup Sapieha przybył do Szczakowej po raz drugi, by z kolei poświęcić dzwony. Fundatorem jednego z nich był dyrektor jaworznickiej Fabryki Portland Cementu w Szczakowej – Zdzisław Krudzielski, stąd jeden z dzwonów nosi imię Maria dla uczczenia pamięci jego zmarłej małżonki.

Tekst z gazety: EXTRA 6-2025

Idź do oryginalnego materiału