
Ponieważ rekuperacja w domu ma na celu oszczędzanie energii poprzez odzysk ciepła ze zużytego powietrza, na montaż rekuperacji decyduje się ostatnio wiele osób. System rekuperacji ma wiele zalet i z pewnością się opłaca, ale tylko pod warunkiem poprawnego korzystania z rekuperatora powietrza. Podpowiadamy, jak na rekuperację na poddaszu wpływają okna dachowe.
Rekuperacja na poddaszu – co warto wiedzieć o rekuperacji w domu?
Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, wymienia zużyte powietrze znajdujące się w budynku na świeże, pobierane z zewnątrz. W ten sposób rekuperatory w mieszkaniu poprawiają jakość powietrza, usuwając z niego pyły, kurz, drobnoustroje i nadmiar wilgoci. Co więcej, rekuperacja na poddaszu pozwala również na oszczędność energii dzięki odzyskowi ciepła. Rekuperatory powietrza szczególnie dobrze sprawdzają się więc w walce z alergenami i zanieczyszczeniami unoszącymi się w domowym powietrzu. Poprzez odzysk ciepła rekuperacja w mieszkaniu pozwala dodatkowo obniżać koszty ogrzewania budynku. Wiele osób decyduje się też zainwestować w rekuperator na poddasze, aby przeciwdziałać pojawieniu się we wnętrzach pod dachem wilgoci, grzybów i pleśni. Ponieważ rekuperacja to skuteczna metoda usuwania z powietrza nadmiaru wilgoci, zwłaszcza rekuperator do łazienki czy kuchni są często rekomendowanymi przez fachowców rozwiązaniami. Z kolei rekuperator z odzyskiem wilgoci i ciepła pozwala nawiewane do domu oczyszczone powietrze dodatkowo nasycić parą wodną, by walczyć z efektem nadmiernie przesuszonego powietrza, który często pojawia się w domach w okresie grzewczym.
Czy okna dachowe wpływają na działanie rekuperacji na strychu?
Montaż rekuperacji to niewątpliwe dobry krok, jeżeli zależy nam na tym, by obniżyć opłaty za ogrzewanie i mieć w domu zdrowe i czyste powietrze. Rekuperacja powietrza to też z pewnością technologia atrakcyjna w dobie rozwiązań proekologicznych i niskoemisyjnych. System rekuperacji przypomina choćby recykling, odzyskując energię z „przetwarzanego” zużytego powietrza do ponownego użycia. Energia ta jest następnie za sprawą wymiennika ciepła wykorzystywana do wstępnego ogrzania powietrza napływającego do budynku.
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła ma jednak szansę prawidłowo działać tylko wówczas, gdy precyzyjnie zostały wyliczone wartości wymiany powietrza w domu, a rekuperator w mieszkaniu czy na strychu utrzyma prawidłowe parametry pracy. Rekuperacja domu będzie też skuteczna tylko wtedy, gdy obieg powietrza w pomieszczeniu będzie się odbywał bez zakłóceń. Należy zatem zadbać o to, by obiegu i rekuperacji powietrza nie blokowały żadne przeszkody. W kontekście okien dachowych szczególnie ważne będzie więc poprawne ukształtowanie wnęki okiennej i ułożenie szpalet pod oknem.
Ponadto, ponieważ rekuperacja domu odbywa się poprzez niezależny system kanałów wentylacji, okna dachowe przy rekuperacji nie muszą mieć nawiewników. jeżeli zakupimy rekuperator do domu, w którym okna połaciowe są wyposażone w nawiewnik, nawiewniki te powinny pozostawać zamknięte w okresie korzystania z systemu rekuperacji. Kiedy nawiewnik w oknie dachowym będzie zamknięty, nie będzie wpływał na działanie rekuperacji w domu.
Rekuperacja powietrza, a okna dachowe – podsumowanie
Okna dachowe nie mają dużego wpływu na to, jak działa rekuperacja: czyste powietrze przenika do domu z rekuperacją niezależnymi kanałami. Żadne więc parametry okien dachowych czy funkcje nie mają większego znaczenia dla tego, jak działa rekuperator na strychu i w jakim stopniu jest skuteczny. Warto jednak pamiętać, iż rekuperacja na poddaszu ma sens, jeżeli jej efektu nie zniweczą nieprzemyślane decyzje podjęte podczas aranżacji poddasza. jeżeli zdecydujemy się zainwestować w rekuperator do domu, zamontujmy w nim okna dachowe, które zapewniają dobrą izolację termiczną i nie pozwolą uciekać ciepłu, które odzyskała dla nas rekuperacja. Najlepiej sprawdzą się przy rekuperacji na poddaszu okna trzyszybowe TRIO (np. okno RoofLITE+ TRIO PINE), które mają najwyższy współczynnik izolacji cieplnej spośród wszystkich okien dostępnych w ofercie RoofLITE+.