Regionalny klasyk. Niektórzy ubóstwiają, inni zdecydowanie nie znoszą

pysznosci.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Piróg biłgorajski to klasyk polskiej kuchni regionalnej - Pyszności; Fot. domena publiczna


Piróg biłgorajski zwany jest arcydziełem staropolskiej kuchni, chociaż w wielu zakątkach kraju jest zupełnie nieznany. To absolutnie genialny w swojej prostocie rarytas. Dobrze smakuje podany zarówno na ciepło, jak i na zimno. Wielbiciele przysmaku twierdzą jednak zgodnie, iż najlepszy jest podsmażony na maśle. Zobaczcie, jak przygotować domowy piróg biłgorajski.

Ma kilka wspólnego z pierogiem, natomiast z wyglądu przypomina pasztet. Piróg biłgorajski to połączenie klasycznych polskich produktów: ziemniaków, twarogu i kaszy gryczanej. Zapieczona masa staje się zbita i z łatwością można ją kroić w plastry. Taka „zapiekanka” najlepiej smakuje w towarzystwie śmietany czy maślanki z dodatkiem świeżych ziół. Zobaczcie przepis na ten specjał.

Piróg biłgorajski – klasyk kuchni regionalnej

Pieróg (piróg) biłgorajski dawniej zwany „krupniakiem” to tradycyjna potrawa regionalna popularna na Lubelszczyźnie. W pozostałych częściach kraju mało kto słyszał o tym przysmaku. To bardzo proste danie, którego bazą są łatwo dostępne składniki. Zwany jest arcydziełem staropolskiej kuchni. Niegdyś wypiekano go na specjalne okazje, takie jak chrzciny czy wesela. Pieróg biłgorajski przeżywa swój renesans, chociaż specjał ten stracił rangę świątecznego pieczywa.

Najprostszy piróg biłgorajski to połączenie ziemniaków z kaszą gryczaną, twarogiem i jajkiem. Tak wypiekany, bez skórki, nazywa się „łysym”. W nieco bogatszej wersji danie piecze się w drożdżowym cieście. Niektórzy porównują piróg do słonego ciasta lub babki ziemniaczanej, ma on jednak inny specyficzny smak. Wspaniale smakuje podawany z mlekiem, śmietaną, kefirem, maślanką lub z ulubionym sosem.

Zależnie od przepisu, w jego składzie mogą znaleźć się m.in. mięta, smalec i słonina. Specjał wypieka się w prostokątnych lub krągłych formach, a gotowy wyglądem przypomina pasztet. Można go jeść na zimno lub na ciepło, choć wielbiciele tego przysmaku zgodnie uważają, iż najlepszy jest krojony w plastry i odsmażany na maśle. Od 2005 piróg biłgorajski widnieje na liście produktów tradycyjnych województwa lubelskiego.

Piróg biłgorajski to klasyk polskiej kuchni regionalnej – Pyszności; Fot. domena publiczna

Przeczytaj również: Mało kto o niej słyszał, a jest przepyszna. Rumuńska zupa z mięsem

Przepis na tradycyjny piróg biłgorajski

Składniki:

  • 700 gramów ziemniaków
  • 400 gramów tłustego twarogu
  • 800 gramów kaszy gryczanej
  • 6 jajek
  • 2 łyżeczki smalcu
  • sól, pieprz
  • mięta (może być suszona)
  • 500 gramów mąki
  • 200 gramów masła
  • 25 gramów drożdży świeżych
  • łyżeczka proszku do pieczenia
  • 250 ml śmietany
  • łyżka cukru

Przygotowanie:

  1. Obrane ziemniaki ugotuj i odcedź, zostawiając trochę wody. Wsyp do nich suchą kaszę, dodaj smalec i zgnieć całość. Przykryć masę na kilka minut.
  2. Kiedy masa ostygnie, dodaj pokruszony twaróg, rozkłócone jaja, pieprz, sól i miętę. Dokładnie wymieszaj.
  3. W miseczce wymieszaj śmietanę z drożdżami, cukrem i szczyptą proszku do pieczenia.
  4. Masło posiekaj z mąką, a następnie dodaj śmietanę z drożdżami i zagnieć ciasto.
  5. Rozwałkuj 2/3 ciasta i wylep nim dno oraz boki natłuszczonej formy. Następnie na ciasto wyłóż farsz i wyrównaj go łyżką.
  6. Resztę ciasta rozwałkuj i wyłóż na górę potrawy. Zlep dolne ciasto z górnym.
  7. Piróg biłgorajski włóż do piekarnika nagrzanego do 180 st. C. i piecz ok. 1 h 30 min.
Idź do oryginalnego materiału