Reforma w ochronie zdrowia: CeR przyniesie rewolucję w rejestracji pacjentów

plotkosfera.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: Reforma w ochronie zdrowia: CeR przyniesie rewolucję w rejestracji pacjentów


Ministerstwo Zdrowia rozpoczyna Transformację systemu rejestracji pacjentów, wprowadzając centralną e-rejestrację (CeR), która ma zrewolucjonizować sposób umawiania wizyt lekarskich. W ramach projektu pilotażowego, 150 placówek medycznych umożliwi pacjentom internetową rejestrację na badania mammograficzne, cytologiczne oraz pierwsze wizyty u kardiologa.

Nowy system, dostępny poprzez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) oraz aplikację mobilną mojeIKP, pozwoli pacjentom samodzielnie zarządzać terminami, otrzymywać powiadomienia o zbliżających się wizytach oraz mieć dostęp do informacji o dostępności świadczeń w czasie rzeczywistym.

Minister Izabela Leszczyna podsumowując rok działalności resortu, podkreśliła, iż pilotaż jest pierwszym krokiem w kierunku pełnej cyfryzacji systemu rejestracji. Docelowo, do 2029 roku, wszystkie placówki medyczne w Polsce mają zostać włączone do systemu centralnej e-rejestracji, co obejmie wszystkie zakresy świadczeń medycznych.

Harmonogram wdrażania jest rozłożony na kilka lat. Pilotaż potrwa do 30 czerwca 2025 roku, po czym nastąpi czteromiesięczny okres ewaluacji. W drugiej połowie 2025 roku planowane jest wprowadzenie ustawy wdrażającej system na szerszą skalę, obejmując kolejne świadczenia medyczne.

Wprowadzenie e-rejestracji może znacząco wpłynąć na funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej. Przede wszystkim, powinno zniknąć zjawisko porannych kolejek w przychodniach oraz wielogodzinnego oczekiwania na połączenie telefoniczne z rejestracją.

System może mieć szczególne znaczenie dla osób starszych i zamieszkałych w mniejszych miejscowościach. Choć początkowo mogą oni napotykać trudności w obsłudze platformy cyfrowej, w dłuższej perspektywie ułatwi im to dostęp do specjalistycznej opieki medycznej, bez konieczności osobistych wizyt w placówkach.

Centralna e-rejestracja może również wpłynąć na zmniejszenie liczby niewykorzystanych wizyt lekarskich. System przypomnień i łatwość zarządzania terminami powinny znacząco ograniczyć zjawisko nieodwoływanych wizyt, co może przełożyć się na skrócenie kolejek do specjalistów.

Wdrożenie systemu może też przyczynić się do zwiększenia świadomości zdrowotnej społeczeństwa. Łatwiejszy dostęp do badań profilaktycznych może zachęcić więcej osób do regularnych kontroli, co długofalowo może przełożyć się na poprawę stanu zdrowia populacji.

Cyfryzacja procesu rejestracji może również wpłynąć na zmianę relacji pacjent-placówka medyczna. Większa transparency i dostęp do informacji o dostępnych terminach może zwiększyć zaufanie do systemu opieki zdrowotnej.

Projekt e-rejestracji może mieć też istotny wpływ na edukację cyfrową społeczeństwa, szczególnie osób starszych, które będą musiały nauczyć się korzystać z nowych technologii w celu zarządzania swoim zdrowiem.

System może również przyczynić się do wyrównania dostępu do opieki medycznej w różnych regionach kraju, umożliwiając pacjentom łatwiejsze wyszukiwanie i porównywanie dostępności świadczeń w różnych placówkach.

Według danych Ministerstwa Zdrowia, w 2020 roku 54% Polaków korzystało z internetu do uzyskania informacji o zdrowiu. Wdrożenie systemu CeR może jeszcze bardziej zwiększyć ten wskaźnik, co może przyczynić się do poprawy jakości i dostępności opieki zdrowotnej w Polsce.

Źródła:

* Ministerstwo Zdrowia. (2022). Pilotaż centralnej e-rejestracji. Retrieved from
* Izabela Leszczyna. (2022). Rok działalności resortu. Retrieved from

TAGI: CeR, e-rejestracja, Internetowe Konto Pacjenta, mojeIKP, Ministerstwo Zdrowia, Izabela Leszczyna, reforma w ochronie zdrowia, cyfryzacja

Idź do oryginalnego materiału