Ręczniki w łazience - jak o nie dbać?

in360.pl 8 lat temu

Jeśli zależy nam na tym, aby nasze ręczniki jak najdłużej zachowały swoją jakość, ważne jest zastosowanie się do kilku zasad. Dzięki temu zabiegowi nie stracą one gwałtownie koloru, będą długo świeże, pachnące i posłużą nam na długi czas.

http://www.sadiqtowel.com/p18.jpg

Po pierwsze - pranie

Jedną z najważniejszych kwestii, która pozwoli na utrzymanie jakości i adekwatności naszych ręczników na długie lata jest odpowiednie ich pranie. Po zakupieniu nowych ręczników zaleca się ich wypranie. Pozwoli to na odpowiednie przygotowanie produktu do bezpośredniego kontaktu ze skórą. Pierwsze pranie jest to proces, który eliminuje z nowych ręczników pozostałości po chemii użytej podczas ich produkcji oraz ewentualne zanieczyszczenia, które mogły się zebrać podczas transportu. Ważne jest, abyśmy przed praniem zapoznali się z zaleceniami producenta, które znajdują się na metce. Dodatkowo pierwsze pranie pozwala na uzyskanie miękkości, odporności na wszelkie uszkodzenia i zwiększa ich chłonność.

http://www.simpleregistry.com/anything/blog/towels-1.jpg

Prać z innymi rzeczami czy osobno?

Ręczniki powinny być zdecydowanie prane osobno, a zwłaszcza w przypadku tych nowo zakupionych. Upranie ich z innymi rzeczami może spowodować iż staną się szorstkie i nieprzyjemne w dotyku. Natomiast prane oddzielnie zachowają swoją puszystość. Kolejną kwestią jest to, iż podczas pierwszych prań gubią one swoje włoski i pylą co może zabrudzić inne tkaniny. Proces ten mija po ok. trzech praniach. Przed wrzuceniem ich do pralki powinniśmy rozdzielić je na kolorowe i białe, żeby zapobiec farbowaniu oraz szarzeniu. Nie powinniśmy przeładowywać pralki, tylko pozwolić na swobodne ich przemieszczanie się w bębnie. Ręczniki powinniśmy prać w temperaturze od 40 do 60 stopni, najlepiej ustawiając pralkę na pranie delikatne, dzięki czemu unikniemy powstawania zagnieceń. Tylko w przypadku ręczników hotelowych i szpitalnych ręczniki pierze się na funkcji gotowania, aby wyeliminować wszelkie zarazki i bakterie.

Częstotliwość prania jest kwestią indywidualną. Wszystko zależy od tego jak ręczniki są używane i z jaką częstotliwością. jeżeli ręczniki znajdują się w łazience w której jest słaba wentylacja i zbiera się tam para wodna, powinny być prane choćby co 2-3 dni. A należy pamiętać, iż wilgoć jest zbiorowiskiem bakterii i zarazków, czego należy unikać ze względu na zdrowie i higienę. Często należy również prać ręczniki, które służą do wycierania rąk, ponieważ używane najczęściej są narażone na największe zabrudzenia.

Środki piorące

Zdecydowanie lepiej w praniu ręczników sprawdzają się żele piorące niż proszki. Proszek dużo gorzej się wypłukuje, a wpływa to niekorzystnie na szorstkość materiału. Środków piorących nie powinniśmy również stosować w nadmiarze. Ważne jest, aby dobierać je odpowiednio kolorystycznie - inne do białych, inne do kolorów. Pozwoli to na uniknięcie zszarzenia białych ręczników, a u kolorowych na zachowanie intensywności barw. Powinniśmy zdecydowanie unikać wybielaczy, które negatywnie wpływają na higroskopijność i tym samym osłabiają włókna i stają się bardziej podatne na uszkodzenia.



Jak suszyć ręczniki?

Po każdym praniu ręczniki należy natychmiast rozwiesić. Długie przetrzymywanie ich w pralce może powodować nieprzyjemny zapach i zbutwienie materiału. Dlatego też podczas rozwieszania powinniśmy dbać o to aby robić to równomiernie, nie dopuszczając tym samym do rozwoju pleśni oraz wilgoci. Tuż przed samym rozwieszeniem dobrze gdybyśmy nim wstrząsnęli, aby go wyprostować. Ręczniki dobrze jest suszyć na świeżym powietrzu, jednak powinniśmy unikać słońca, które może sprawić iż wyblakną i będą szorstkie.

Wybierając ręczniki powinniśmy zwracać uwagę przede wszystkim na ich jakość. Najlepszym wyborem będą te w 100% z bawełny. Odpowiednia ich pielęgnacja sprawi, iż posłużą nam one na długie lata i będą piękną ozdobą naszej łazienki.

Idź do oryginalnego materiału