Na pierwszy rzut oka nie ma nic skomplikowanego w praniu ręczników. zwykle wsypujemy do pralki proszek do prania, wlewamy płyn do płukania i ustawiamy konkretną temperaturę. Okazuje się jednak, iż to właśnie te dwa detergenty powodują, iż tkaniny są szorstkie, niemiłe w dotyku, a przecież każdy z nas marzy o otuleniu się miękkim i puszystym ręcznikiem. Zacznij więc używać...gliceryny.
Gliceryna na miękkie i puszyste ręczniki - dlaczego to działa?
W trakcie prania ręczników powinniśmy całkowicie zrezygnować z proszku i płynu do płukania. Te dwa produkty usztywniają delikatny materiał ręcznikowy, przez co staje się szorstki w dotyku.
Wiele osób poleca dolewanie do pralki octu, aby zmiękczyć tkaniny. Co prawda, jest to dobra metoda, jednak nie wszyscy tolerują jego ostry zapach. Właśnie dlatego warto użyć gliceryny, którą kupimy w aptece za około 5 zł (małe opakowanie).
Gliceryna zmiękcza włókna tkanin, dzięki czemu stają się elastyczne. Minimalizuje więc ich szorstkość i pewną "sztywność". Materiał po wypraniu w tym produkcie jest delikatny w dotyku. To nie wszystko...
Kolejną zaletą tego taniego produktu jest eliminowanie osadu z detergentów. jeżeli często praliśmy ręczniki w proszku do prania czy płynie do płukania, to ich resztki mogły zgromadzić się we włóknach. Gliceryna skutecznie je usuwa, przywracając materiałom dawną miękkość i puszystość.
Co więcej, można stosować ją zarówno do białych, jak i kolorowych tkanin. Nie odbarwimy nią materiałów ani nie osłabimy ich struktury.
Jak wyprać ręczniki w glicerynie? To takie proste
Żeby wyprać ręczniki w glicerynie, wystarczy wlać do bębna albo do przegródki pralki 3 łyżki tego produktu. Ustawiamy pralkę na temperaturę 40-60 stopni Celsjusza, a obroty wirowania na 800.
W przypadku bardzo brudnych tkanin możemy uprzednio wymoczyć je również w glicerynie. Wówczas wlewamy do miski 300 ml tego składnika i dolewamy jeszcze 3 l wody. W takiej mieszance zostawiamy brudne ręczniki na co najmniej godzinę. Dopiero później przystępujemy do prania.
Pamiętajmy również o tym, iż pralka z ręcznikami nie powinna być przeładowana, ponieważ potrzebują one przestrzeni do wyprania i wypłukania. Przy przeładowanym sprzęcie włókna nie będą dokładnie oczyszczone.
Zobacz też:
Takie lampki choinkowe mogą być niebezpieczne. Lepiej ich nie kupuj
To najgorszy olej do smażenia ryby. Lepiej wymień go na inny
Wymieszaj te 2 produkty i przetrzyj meble. Na długo pożegnasz kurz